Sağlık Bakanlığından “gebe okulu” genelgesi

sondakika.jpg
Daha Fazla Göster

Sağlık Bakanlığı, anne adaylarını duygusal, sosyal, bedensel yönden doğum ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlamak amacıyla yeni bir genelge yayımladı.

Sağlık Bakanlığı, anne adaylarını duygusal, sosyal, bedensel yönden doğum ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlamak amacıyla yeni bir genelge yayımladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2 Ekim tarihinde yayımlanan genelge ile sağlık hizmetlerinde gebe bilgilendirme sınıfı, gebe okulu ve doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerinin çalışma usul ve esasları düzenlendi. Genelge ile gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli ve güvenli sağlık hizmeti sunmak, anne adaylarını doğum ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlamak amacıyla gebe bilgilendirme sınıfı, gebe okulu, doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerinin standartları belirlendi. Genelge kapsamında 2. ve 3. basamak kamu hastaneleri ve özel hastaneler bünyesinde hizmet verecek gebe okulunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sorumluluğunda ve sorumlu ebe eşliğinde gebe ve yakınlarına doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin eğitim ve danışmanlık hizmeti sunulacak. Aynı hizmetler, toplum sağlığı ve aile sağlığı gibi merkezler bünyesinde ise gebe bilgilendirme sınıflarında verilecek. Benzer hizmetler, tıp merkezlerinde veya serbest çalışma izni ve yetkisi bulunan kişilerce doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezi adı altında açılacak yerlerde de verilecek.
Konuyla ilgili daha önce yayımlanan genelge ile sadece kamuya ait sağlık kuruluşlarında oluşturulan gebe bilgilendirme sınıflarına yönelik kurallar belirlenmişti. Bu genelge ile kamu, üniversite, özel hastaneler bünyesinde hizmet verecek gebe okulları ile doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezleri, günümüz ihtiyaç ve beklentilerine uygun hizmet sunumu için yeniden düzenlenmiş oldu. Yeni genelge ile gebe okulları ve merkezlerinin yaygınlaştırılarak, anne adaylarının buradan yararlandırılması amaçlanıyor.

Kaynak: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!