Gündem
Giriş Tarihi : 31-10-2019 18:29

Sadabad Talebe Yurdu yerle bir oldu

AK Partili Kağıthane Belediyesi’ne bağlı ekipler, sabahın erken saatlerinde Sadabad Talebe Yurdu'nu yerle yeksan etti.

Sadabad Talebe Yurdu yerle bir oldu

Sadabad Talebe Yurdu, önce balyozlarla ardından kepçe ile yıkıldı. Balyozlarla yurdun kapısını kıran görevlilere yurt personeli ve öğrenciler tekbir getirerek tepki gösterdi. Öğrenci yurdu daha sonra kepçelerle yıkıldı.
 
Yıkımda tüm resmi kurumların kapalı olduğu bir zamanın seçilmesi dikkat çekti. Vicdanlarda derin yara açan, talebeleri yataklarından kaldıran baskın sonrası Sadabat Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği’nden yapılan açıklamada, yıkıma gerekçe olarak binanın eski ve yıpranmışlığının gösterildiği ancak alınan raporlara göre binanın sağlam olduğu ifade edildi. Tüm bunlara rağmen yıkım kararının siyasi gerekçelerle alındığı yorumları yapılıyor.

Sadabat Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği’nden yapılan açıklamada "30 yılı aşkın bir zamandır hizmette bulunan derneğimize ait öğrenci yurdu  binası, 31.10.2019 tarihinde saat 04:00 den itibaren Kağıthane Belediyesi tarafından yasal hiç bir bildirimde bulunulmaksızın yıkım emri vakisi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Buna gerekçe olarak ise binanın eski ve yıpranmışlığı ifade edilmektedir. Halbuki belediye tarafından kabul edilen sertifikalı kuruluşlar tarafından verilen raporlara göre öğrenci yurdu binamız sağlamdır. Bu rapor dikkate alınmayıp, devam eden mahkeme süreçleride beklenmeksizin her türlü hukuk ve usulun dışına çıkılarak 59 öğrenci ve personelimizin alelacele sabahın 04:00 biber gazı sıkılarak ve zor kullanılarak tahliyesi ve binanın yıkılması tamamen hukuk tanımazlıktır. 59 üniversite öğrencisi, 12 personel ve 7 ailenin hiçbir tebligat yapılmaksızın, eşyalarını bile toparlamasına fırsat vermeden, tüm resmi kurumların kapalı olduğu bir zamanın gözetlenmek suretiyle mavğdur edilmesi hukuk ve vicdanları sızlatan bir durumdur.
Her bir zerresinde vatansever milletimizin yardımı bulunan bu hayır müessesesinin hukuk tanımaz yol ve usullerle yıkılması  ve bunun vebalini önce rabbimize sonra da milletimizin derin idrakine havale ediyoruz" denildi. 

Anadolu’nun dört bir yanından maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere imkan sağlayan yurtların bu şekilde yıkılması toplumun vicdanında derin yaralar açtı.