Medya
Giriş Tarihi : 22-03-2019 17:18   Güncelleme : 22-03-2019 17:18

RTÜK kararı verdi. Yayın yasakları için yeni düzenleme

Radyo Televizyon Üst Kurulu yayın yasakları ile ilgili yeni düzenleme getirdi

RTÜK kararı verdi. Yayın yasakları için yeni düzenleme

Radyo, Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin yeni açıklamalarda bulundu. ”Yayın yasakları ucu açık olmayacak, zamanı ve konusuna bağlı olarak değişkenlik göstereceği belirtilecek” dedi. Böylelikle yeni dönemde , yeni bir vizyona geçmek istediklerini belirtti. Daha dinamik ve daha düzgün bir yapıya kavuşmaları için, sektör denetimin arttırılması ve gerekli düzenlemeler yapılmasını planladıklarını söyledi.

Ebubekir Şahin, Gerekli ilgililerle bir araya gelmeyi , sorun ve önerilere dinleyerek çözüme kavuşturacağını belirtti. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’unda bu konuda bir talimatı olduğunu belirtti. İlk görüşmeyi , Dolmabahçe’de geçen aylarda gerçekleştiren ŞAHİN, “ İlk toplantıda medya sektöründe bir daralma olduğunu ve  reklam gelirlerinde ciddi anlamda bir sıkıntı olduğundan dolayı şikayet geldi.  Bu daralma nasıl aşılır? Yayın akışı bozulmadan reklam miktarlarında nasıl bir artış sağlanabilir? Bu yönde bir çalışma yapıldığını ve bu sorunların nasıl çözüleceği üzerine çalışmalar yapıyoruz dedi.

Aynı zamanda yayın yasakları konusu üzerinde de konuşularak; “yayın yasakları önemli bir durum, Son zamanlarda özellikle terör gibi insanlarda farklı farklı ve düşünceler uyandıran olaylar yayın yasaklarına sebebiyet verebiliyor. Yayın yasaklarının ucu açık olduğu için kimi zaman neyi kapsadığı belli olmuyor. Bu yüzden şikayet sebebi olabiliyor. Bizlerde bu konulara bir açıklık getirebilmek adına  kanun değişikliğine bile ihtiyacımız olabilir. Yayın yasaklarını mahkemeler vermektedir. Görüşeceğimiz mahkemelerde hem süresini hem de konusunu belirteceğiz. Böylelikle ortaya çıkan bu sorunları önümüzdeki süreç içerisinde çözüme kavuşturacağız.