Teknoloji
Giriş Tarihi : 21-11-2019 17:37   Güncelleme : 21-11-2019 17:53

Retweet almak isteyen ne yapmalı

Sosyal medya uygulamaları içerisinde birçok kişi tarafından kullanılan Twitter için retweet almanın ipuçları merak konusu oldu.

Retweet almak isteyen ne yapmalı

Sosyal medya uygulamalarından birisi olan Twitter, milyarlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Özellikle siyasi ve kurumsal amaçlar doğrultusunda çok fazla kullanılmaktadır. Twitter kullanan bir kişi anlık paylaşımlar yapıldığı için genel olarak ilk haberleri buradan duymaktadır. Bu duruma Milli Eğitim Bakanı’nın okulları tatil etmesi örnek verilebilir.  Kullanıcılar genel olarak düşüncelerini özgür bir şekilde video ve fotoğraflarla destekleyerek bu uygulamada paylaşım yapabilir.

Twitter’da retweet yaparak bir kişi paylaştığı gönderiyi kendi profilinde gösterebilir. Profilin alt kısmında bulunan retweet butonuna basarak bu işlem gerçekleştirilir.

Retweet işlemi yapıldığında kişinin paylaşımı sizin profilinizde kendi ismiyle gözükmektedir. Retweet yaptığınızda karşıdaki kişiye retweet yaptığınıza dair bir bildirim gider. Bu özelliğin yanı sıra bir başka seçenek olan favorilere ekleme işlemi de kullanıcılar tarafından çok sık kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Yaptığınız işlem ve paylaşımlar profilinizde gözüken sizin bir bakımdan hayata bakış açınızı gösteren bir kimlik olduğu kabul edilir. Beğeni işlemi ise kalp simgesine dokunarak yapılan bir işlem olduğu herkes tarafından biliniyor. Beğenilerinizi profilinize giren kişiler değil sadece siz görebilirsiniz.

Twitter için yıllardır değişmeyen tek şey metin uzunluğunu kısıtlama özelliği olduğu herkes tarafından biliniyor. Belli bir uzunluğa kadar yazı yazılabilen uygulamada eskiden 140 karakter ile paylaşım yapılabiliyorken artık 280 karakter ile sınırlandırılmıştır.

Peki Twitter kullanıcıları paylaşımlarıyla daha fazla retweet almak isterse ne yapmalıdır? Uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre sadece iyi bir içerik, fazla sayıda takipçi ve doğru zamanda doğru hashtag çok sayıda retweet atmak için yeterli olmadığı anlaşıldı. Araştırmanın grafiksel olarak değerlendirilmesiyle ortaya çıkan tabloda retweet sayısını arttırmak için tweeti uzun tutmak gerektiği vurgulandı.

Elde edilen verilere göre 70 karakterden fazla olan mesajlar kullanıcılar tarafından daha çok paylaşılıyor. Belirlene göre 70 ila 100 karakterden oluşan tweetler en yüksek retweet potansiyeline sahip.

Açıklanan verilere göre retweetlerin hashtagler ve zamanla olan ilişkisi de dikkat çeken bir başka detay olduğu vurgulandı.