Gündem
Giriş Tarihi : 02-09-2020 14:29   Güncelleme : 02-09-2020 17:45

Restorasyon çalışmaları sürüyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç yenileme çalışmaların kararlılıkla sürdürülmesi ve tarihi evlerin fonksiyon yüklenerek ayakta kalmasının sağlanması yönünde talimat vererek, restorasyon çalışmalarını denetledi.

Restorasyon çalışmaları sürüyor

Kadim geçmişi ve zengin mimarisi bulunan Kayseri’de restorasyon çalışmalarını denetleyen Başkan Büyükkılıç, çalışmaların kararlılıkla sürdürülmesi ve tarihi evlerin fonksiyon yüklenerek ayakta kalmasının sağlanması yönünde talimat verdi.

Tavukçu Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, teknikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman başkanlığında mimar, mühendis ve sanat tarihçilerinden oluşan bir ekiple restorasyonları denetledi. ahada çalışan işçilerle sohbet edip, ahşap ustası ile birlikte mekanlara anlam katan ahşap oymacılığı yapan Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi olarak, sivil mimariyi ayağa kaldırdıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç konuya ilişkin, “Tavukçu mahallemizdeki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Burada tabi bir mahalle konsepti ve anlayışı içerisinde sivil mimari örneklerimizi restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl itibariyle tam 5 sivil mimari örneği ayağa kalkmış olacak” dedi.

Önemli olanın restorasyon değil, yapılara yeni bir fonksiyon yükleyerek ayakta kalmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Önemli olan burada restorasyon çalışması yaparak ayağa kaldırmak değil. Bir fonksiyon yükleyerek ayakta kalmasını sağlamak. Bu çok daha önemli. İnsanın olmadığı, girmediği yerde yaptığınız yapı kısa bir süre sonra tamamen eski halinden daha kötü konuma dönüşebiliyor. O açıdan biz buraları restore ederken bir fonksiyon yükleme amaçlı yapıyoruz çalışmalarımızı. Bu bölge için de bu süreçte en çok aranılan, sorulan sivil mimari örneklerinde kalma duygusu ve güdüsü ile otel konseptini önemsiyor ve burada uyarlamak için de ona göre projemizi hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.