Gündem
Giriş Tarihi : 28-11-2018 03:15   Güncelleme : 28-11-2018 03:23

Renklerin anlamı hayatımızdaki etkisi

Beyaz, kırmızı, mavi, sarı, turuncu, siyah, yeşil, mor, kahverengi, gri renk anlamı ve renklerin hayatımızdaki etkisi nelerdir. İşte ayrıntılar

Renklerin anlamı hayatımızdaki etkisi

Renklerinde taşıdığı anlamlar vardır ve bu anlamlar neredeyse tüm dünyada birbirine yakın olsa da bazı ülkeler aynı renge genelin aksine bir anlam yükleyebilmektedir. Peki bu renkler sadece gözümüze mi hitap ediyor yoksa başka anlamları da mevcut mu? Elbette renkler sadece gözümüze hitap etmez bunun yanı sıra duygularımıza ve psikolojimize de etkisi vardır. 

Renklerin anlamları
1- Beyaz: Saflığı, temizliği ve istikrarı ifade eder.
2- Siyah: Çoğu ülkede matemi temsil etmesi ile birlikte gücü ve tutkuyu da ifade eder.
3- Mavi: Sonsuzluğu ve özgürlüğü, iletişim ve rahatlığı ifade eder.
4- Yeşil: Doğanın ve huzurun rengidir.
5- Kırmızı: Canlılık ve dinamizmin rengidir. Ataklık, azim ve kararlılığı ifade eder.
6- Sarı: En parlak ve dikkat çekici renktir. Neşe, zeka, incelik ve pratikliği ifade eder.
7- Mor: Asalet, lüks ve itibarın rengidir.
8- Penbe: Neşe, güven ve rahatlığı ifade eder.
9- Turuncu: Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder.
10- Kahverengi: Toprağın ve doğallığın rengidir.
11- Gri: Alçak gönüllülüğü ve dengeyi ifade eder.

İnsanlar üzerindeki etkileri
Aşağıda her rengin ne anlam ifade ettiği ve bizde uyandırdığı psikolojik etkilerle ilgili kısa açıklamalar verilmiştir. Bu açıklamalar kuşkusuz her insan psikolojisinde aynı etkiyi uyandırmaz; fakat özellikle bilinçaltımıza etki edebilen renklerin bizi yönlendirdiğine işaret etmektedir.

BEYAZ: Gelinlikler neredeyse dünyanın her yerinde beyazdır. Doktorların, laborantların, bilim insanlarının beyaz önlük giymesinin nedeni de düzenin ve temizliğin göstergesidir. Eğer bir savaşın ortasında barışı göstermek veya teslim olmak istiyorsanız, beyaz bayrak sallamanız gerekir. Gerçekçi, saf ve masum insanlar beyazı çok sever. Atatürk‘ün tüm gömlekleri beyaz renktedir.

SİYAH: Çok gizemli bir renktir. Çoğu insan için sabit kıyafet rengidir. Dünyanın dört yanında yas tutmayı ifade eder. Bu nedenle ülkemizde pek olmasa da birçok ülkede cenaze törenlerinde siyah kıyafetler kullanılır. Duygusal, içine kapanık insanlar ve genellikle hırslı ve başarılı insanlar bu rengi tercih eder. Karamsarlık ve hüzün aşılar. Yalnızlığı ve konsantre olmayı ifade eder.

MAVİ: Sakinleştirici ve huzur verici bir renktir. Gökyüzü ve denizlere rengini veren mavi, insanlara sonsuzluk hissi yaşatır. Kalp atışını yavaşlatan, kişileri dinginleştiren bir renktir. Çocuk odalarının maviye boyandığında, çocukların daha az yaramazlık yaptığı görülmüştür. İştahı kapatıcı bir yönü olduğuna inanılmaktadır. Genellikle diyetisyenler diyet yapanların mavi tabakla yemek yemelerini önerir.

YEŞİL: Ormanların ve akarsuların rengi olduğu için, kişiye tabiatı hissettirir. Saflığı ve doğallığı karşılar. Genellikle temizlik ve sağlık ürünlerinde bu renk kullanılır. Kişiyi sakinleştirir. Doların yeşil olması sebebiyle para ile ilişkilendirilir. Görmeyi kolaylaştıran bir renktir. Birçok devletin bayrağında bu renk geçer. Güven duygusu uyandırdığı için bankalar bu rengi tercih eder. Kendine güvenen insanların rengidir.

KIRMIZI: İnsanların hemen dikkatini çekebilme özelliğine sahiptir. Kırmızı tasarımlı ortamlar kişiyi canlı tutar, uykusunu açar. Şehvet ve romantizm rengidir. Ayrıca kan ve vahşetin rengi olduğu için bu renk tansiyonu yükseltir. Mavinin aksine siyah kalp atışlarını hızlandırır. Yüzyıllardır uyarı levhaları ve işaretlerinde kırmızı renk kullanılır.

SARI: Bu rengin insanları harekete geçirdiği düşünülür. Bu nedenle dünyadaki tüm taksiler sarı renktedir. Bir o kadar da gözü yoran bir renktir. Dışa açık, neşeli insanların rengidir. Geçici şeylerde bu renk tercih edilir. Çocukların çok fazla sarı renge maruz bırakılması sonucunda yaramazlık yaptıkları gözlenmiştir. Altının, sonbaharın ve Güneş’in rengidir. Kişide tarifsiz bir enerji hissi yaratır.

MOR: Eski çağlardan beri saraylarda ve çok lüks tasarımlı mekânlarda bu renk tercih edilmektedir. Bu renk ruhani, mistik bir renktir. İmparatorların ve din adamlarının kullandığı bir renktir. Duyguları harekete geçirdiğine inanılır. İntihar eden kişilerin bu renkten korktuğu bilinmektedir. Duygusallığa iten bir yönü vardır. Çalışma odalarında kullanıldığında verimi arttırmaktadır.

PENBE: Bu rengi genellikle kadınlar ve çocuklar tercih eder. Bu da ürkekliğin ve çekingenliğin verdiği bir istekten kaynaklanmaktadır. Bu renk genelde kişilerde rahatlık duygusu uyandırır. Pembe ortamlarda kişi kendini çok sakin ve rahat hisseder. Kırmızı gibi kişlerde romantik bir his uyandırır. Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

TURUNCU: Kırmızıdan sonraki en sıcak ikinci renktir. Dahası kırmızı ile sarının olumlı yönlerini üzerinde toplamayı başaran çok eşsiz bir renktir. Günbatımını, vitamini akla getirir. Sonsuzluğu, enerjiyi çağrıştırır. Turuncu renk insanda neşe uyandırır. Bu rengin olduğu ortamlarda insanlar daha çok güler. Bu renk kıyafetler giyen kişiler çevresine enerji verir. Dışadönük, sosyal ve iletişim becerisi yüksek insanlar bu rengi çok sever. Verimli çalışma ortamı yaratır.

KAHVERENGİ: Genellikle evlerin tabanlarının ahşap parke ile kapatılmasında, toprağa benzetilme amacı vardır. Bu renk insanı hareketlendirir, sistemli ve planlı çalışmasını sağlar. Kahverengi, hayatın akışını hızlandırır ve kişiyi değişime hazır hâle getirir. Genellikle hızlı yemek yenilen lokantalarda bu renk kullanılır. İnsanda doğal bir hava uyandırır.

GRİ: İnsanın enerjisini tüketen, onu ağırlaştıran bir renktir. Bu rengin kişileri duygusallığa sürüklediği düşünülmektedir. Aynı zamanda içe kapanık, insanlardan uzak yaşamayı seven, yalnız tiplerin tercihi yine bu renktir. Ciddiyeti ve resmiyeti simgeler. Olayların dışında kalan, sosyal ortamlara uzak insanların tercihidir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA