Regl Gecikmesi ve Adet Gecikme Sebepleri Nelerdir?

featured

Bir adet döngüsünü etkileyen 4 önemli organ vardır. Bunlar beyinde hipotalamus, hipofiz bölgeleri ile yumurtalık ve rahimdir. Tüm bu 4 organın uyum içinde olması; kadınların ortalama 28 günde bir adet görmelerine yarar. Ancak adetin 7 günden fazla ve sık sık gecikmesi bir sorun olduğuna işaret eder. Kadınlarda adet gecikmesi nedenleri şu şekilde ifade edilebilir.

Gebelik

Cinsel olarak aktif bir kadında adet gecikmesi yaşandığında akıllara ilk gelen durum gebelik oluyor. Korunma olmadan aktif cinsel hayatı olan kadınlarda gebeliğe bağlı adet gecikmesi yaşanması mümkündür.

Emzirme

Emziren anneler, bu süre zarfında adet olmayabiliyor. Ayrıca emzirme döneminde adet düzensizlikleri yaşanmasıda mümkündür. Emzirme süreci sona erdikten sonra adet döngüsü gebelik öncesi dönem gibi yeniden düzene girmeye başlar.

İlaçlar

Bazı doğum kontrol yöntemleri ( hormonlu  spiral  implant  iğne) ve bazı  antipsikotik ilaçlar  da  kadınların adet gecikmesine sebebiyet veren etkenlerdir.

Tiroit sorunları

Hipotiroidi veya hipertiroid gibi problemleri yaşayan kadınların vücudunda hormonal değişiklikler meydana gelebiliyor. Bu sorunu yaşayan kadınlarda da adet gecikmesi ihtimali yer alıyor.

Polikistik over sendromu

Üreme çağındaki kadınlarda en sık rastlanılan endokrin hastalıklardan olan Polikistik over sendromu, (POS) adet gecikmelerine ve adet düzensizliklerine neden oluyor. Yumurtalıklarda meydana gelen küçük ve  iyi huylu kistlerle kendini belli eden hastalık, kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme, kilo alma ve sivilcelenme gibi etkilerin yaşanmasınada sebep olabiliyor. 13 ila 19 yaşlarında kıllanma artışı ve akne problemi ile kendini belli eder. Bu durumu, adet gecikmeleride devam ettirir.

Kronik hastalıklar

Diyabet veya çölyak gibi hastalıklar hormonlardaki dengenin değişmesine sebebiyet verirken, kilo düzensizliklerini de meydana getirir. Bu durum adet gecikmesinin de yolunu açabiliyor.

Menopoz

Üreme çağının bitişi ile kadınlarda menopoz dönemi başlar. Menopozda adet kanaması tamamen kesilse de menopoz sürecinin başında adetler düzensizleşip, kanamalar gecikebilmekte ve azalmaktadır.

Kilo

Kilo kaybedilmesi veya kilo alınması hormonal dengeyi değişime uğrattığından ötürü adette düzensizlik meydana gelebilir.

Stres

Bazen tek başına stres bile vücudun dengesini olumsuz yönde etkiler. Gebelik dışında adet gecikmesi nedenleri arasında stres de geçiyor. Yoğun stres altındaki kadınlarda hormon salınımları düzensizleşirse, adet gecikmesi de meydana gelebilir. Yaşanan psikolojik travmalar, ağır olaylar dengeyi bozarak adet gecikmesine sebep olabilmektedir.

Genç kızlarda adet gecikmesi daha sık  görülmektedir. İlk regl dönemi, “menarş” olarak adlandırılır. Ortalama menarş yaşı 12-15’tir.  Bu yaşlarda adet gecikmesi ve adet düzensizlikleri sık görülebilmektedir. Adet görmeye başlayan bir genç kızın 3 kez arka arkaya adet görmemesi, adetinin bu şekilde gecikmesi, birkaç kez adet görüp sonrasında en az altı ay adet görmemesi araştırılmalıdır. Bazılarında kızlık zarının kapalı oluşu, doğumsal olarak vajen yokluğu, çeşitli kronik hastalıklar adet gecikmesi nedenleri arasında görülebilir. Genç kızlarda düzensiz adet kanamalarının sebeplerinden biri de yumurtlama bozukluklarıdır. Bunun yanında tiroid sorunları, prolaktin hormonunun yüksek oluşu, böbrek hastalıkları, ani kilo kaybı, kan hastalıkları, aşırı kilo kaybı da bazı düzensizliklere sebep olur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!