Gündem
Giriş Tarihi : 13-05-2020 17:51   Güncelleme : 13-05-2020 18:31

Ramazan Bayramı yasak varmı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs mücadelesi kapsamında Ramazan Bayramı'nda Sokağa çıkma Yasağı olup olmayacağını açıkladı

Ramazan Bayramı yasak varmı

Mart başından bu yana ülkemizde de son derece tehlike arzeden ve binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüs salgını tehlikesi devam ederken yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde önemli bir açıklama yapıldı. Ramazan Bayramı'nda kaç gün resmi tatil olacağı ve bu süreçte sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı merak uyandırdı. Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu arasında yapılan görüşme sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

294 bin ölüm..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada mümkün oldukça tedbirleri elden bırakmamak gerektiğini söyleyerek sözlerine başladı. Bakan Fahrettin Koca, "Covid-19 salgınına karşı en küçük köyden en büyük kentte sonuna kadar devam edeceğiz. 8 haftasını geride bıraktığımız Coronavirüs salgını ile mücadelede ülkemiz, Dünya'nın gıpta ile baktığı ilgi konusu. Hayatımızda unutulmayacak tarih olan 10 Mart'ın üzerinden 8 hafta geçti. Bugüne kadar 4 milyon 373 milyon insanın yakalandığı, 294 bin insanın ölümüne neden olan Covid19 virüs salgını insanlık tarihine geçmiştir. 8 hafta uzun bir süre değil. Risk alınmaması adına alınan tedbirleri elden bırakamayız. Bu salgında tek tek herkesin sağlığından sorumluyum. Sorumluluk kadar işin ciddiyetini de söylemekle yükümlüyüm" dedi.

Ciddiyet..
Bakan Fahrettin Koca konuşmasında, "Salgın hastalıklar, fırsat tutkunudur. Bu virüse bu fırsatı verirsek 1 ay önceki duruma gelme ihtimali yüksektir. Uyarılarımızın hiç biri korkudan medet ummuyor. Biz Pandemi sürecindeyiz. Gündelik hevesler, tavizler ile bu riski göze almak yanlış olur. Bir çikolata ile diyeti bozmaya benzemez. Çarpıntı uğruna bir fincan kahve gibi değil. Çok daha ciddi. süreç, tipik normalleşme değil. Salgın, bir hayat biçimi getirdi. Tedbir kabiliyeti yüksek toplum olarak, yeni hayatımızı kuracağız. Kontrollü sosyal hayata alışacağız. Bir süreliğine geçerli yaşam tarzıdır" açıklaması yaptı.

Haftaya..
Bakan Koca açıklamasında Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına dair kendisine yöneltilen soruya, "Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı ile ilgili önümüzdeki günlerde salgının seyirine göre karar verilecek. Hükümet ve sayın Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamayı yapmış olur. Bununla ilgili şu an bilim Kurulu'nun gündeminde bu konuşulmadı. Önümüzdeki hafta salgının durumuna göre karar verilir" cümleleri kurdu.