Pedofili (sübyancılık) Nedir – Pedofili Tedavi Edilebilir mi – Pedofili Hastalığının Nedenleri

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda çocuklara yönelik artan cinsel istismardan ve cinayet haberlerinden sonra pedofili tekrardan gündem konusu oldu. Peki, Pedofili’nin tedavisi var mı? Bu çirkin hastalığın nedenleri nelerdir?

Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık. Bu rahatsızlığa sahip kişilere pedofil ya da sübyancı denir.

Birçok insan pedofilleri, çirkin, yaşlı, izbe yerlerde saklanan ve sokaklardan geçen çocukları seyreden adamlar olarak düşünür. Ancak acı gerçek şu ki; pedofiller, bazen komşularımız, bazen güvendiğimiz arkadaşlarımız, bazen bir din adamı, bazen çocuk bakıcıları, öğretmenler, doktorlar, politikacılar, cemaat liderleri ve hatta aile bireyleri olabiliyor.

Cinsel istismar suçlularının mağdurları ile evlenmeleri halinde cezasızlık öngören yasa teklifi ile birlikte pedofili tartışması da gündeme gelmişti. Ve o çirkin hastalık tekrardan gündemde. Türkçeye, İngilizce ‘’paedophilia’’ kelimesinden geçen pedofili sözcüğünün kökeni Yunanca paid (çocuk) ve philia (sapma, düşkünlük) sözcüklerinden oluşur. Daha çok erkek erişkinlerde görülen pedofili nadiren de olsa kadınlarda da görülebilir. Pedofililerde cinsiyet ayrımı yoktur. Bu kişiler her iki cinse de yönelebilir. Dünya üzerinde bilinen en ağır ve kabul edilemez suçtur.

Pedofilinin suç mu hastalık mı olduğu yıllardır tartışılan bir konudur. pedofili genel tanımında hem suç hem de cezai indirimi olmaması gereken bir hastalık olarakta isimlendirilir. Yetişkin bireyler tarafından, karar verme yeterliliği ve olgunluğu bulunmayan ergenlik öncesi kız veya erkek çocuklarına dönük cinsel eğilim duyma vakası. psikolojik bozukluk. Bu rahatsızlık, çocuklara yönelik suçların en önemlilerinden de biridir. çocukta çok ciddi travmalara neden olabilir, ruh ve beden sağlığı üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir.

Fedofili’nin Tedavisi Mümkün mü?
Ne yazık ki pedofiliden müzdarip insanlar iyileşmezler. tedavi görseler dahi bu tedaviler sadece Kendilerini baskılamaya yarar. Ve eğer kurtulduğunu iddia eden ve iddia edilen biri varsa o mucizedir ya da gerçekten kurtulmamıştır.

Cinsel saldırlar farklı şiddet ve derecelerde olabilir. Cinsel istismar olayları “Saç okşamayla” başlayan ve cinsel organların ellenmesi veya çocuğu cesaretlendirmek için aynı şeyleri kendi cinsel organına yapma ve çok daha ender görülse de cinsel birleşmeye kadar yayılan bir aralıkta gerçekleşiyor.

Pedofili Hastalığının Nedenleri
Çocukluktaki kendi cinsel istismarı
Travmatik anne ilişkisi
Narsistik Obje Seçimi
Sorunlu Triyangülasyon (Üçgen kurma)
Kişilik Bozuklukları

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!