Gündem
Giriş Tarihi : 07-05-2020 17:51   Güncelleme : 07-05-2020 17:51

Pastırma liderliği elden gidebilir

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Pastırma liderliğinin elden gitmemesi için üretimin devam etmesi gerektiğini söyledi

Pastırma liderliği elden gidebilir

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, şehrin bir parçcası olan pastırma üretiminin devam etmesi gerektiğini söyledi. Başkan Bağlamış, "Eğer pastırma üretimini sürdürmezsek, pastırmadaki liderliğimizi kaybedebiliriz" dedi.

"Liderliği kaptırmayalım"
KTB Başkanı Recep Bağlamış, "Pastırma ve sucuk üretiminin yapıldığı Karpuazatan bölgesinde imalat yapamazlarsa liderliğin elden gideceğini söyleyen Recep Bağlamış, "Karpuzatan'ı 2014 yılında Avrupa standartlarında modernize ettik. Memduh Başkanın Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte bizi orada ziyaret ettiler. Başkanımız orada Karpuzatan’ın kalkmasıyla ilgili bir problemin olmadığını ve kalkmayacağını söyledi. Bizlerin yatırımlarımıza devam etmesini istedi. Tesislerinizi Avrupa standartlarında modernize edilmesini istedi biz de yerine getirdik. Gönül rahatlığıyla o günden bugüne ne gerekliyse tesislerimiz adına modernize etmeye çalışıyoruz. İnşallah en az 10 yılda orada hizmet etmeyi düşünüyoruz. Kayseri’de pastırma yeli dediğimiz gerçekten bir yel var. Kayseri pastırmasını özellikle diğer illerimizden ayrıştıran konu Kayseri’de pastırma yelinin olmasıdır. Diğer illerde bizim kalitemizde pastırma üreten üreticilerimiz var. Neredeyse birbirine çok yakın üretimler var ama tat tutturamıyorlar. İşte bizim pastırma yeli dediğimiz tadı oluşturamıyorlar. Biz Karpuzatan’da pastırmayla ilgili imalat yapmazsak taşındığımız zaman liderliği elimizden kaptırabiliriz. Böyle bir riskimiz var" dedi.

"500 bin adet böcek istiyoruz"
Başkan Bağlamış, "Kayseri’de buğday ekimi baya fazla. Yaklaşık 3-4 yıldır ekmeklik ve makarnalık buğday satamıyoruz. Genelde yemlik satmak zorunda oluyoruz. Bunun sebebi de, Kayseri’de üretmiş olduğumuz buğdaya süne problemimiz var. Devamlı süne çıkıyor. Bununla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürümüz geçen yıl 60 bin adet yararlı böcek dağıttı. Kayseri’ye en az 500 bin yararlı böcek lazım. Çünkü yeterli gelmiyor. Çünkü hiçbir ilçemiz istifade edemedi. Süneyle ilgili yine bütün ilçe ana yol hatlarına akasya ve iğde ağacı dikilmelidir. Bunlarda süneyi engelliyor. Şuan tarım yatırımlarının fazladır. Bu tarım yatırımlarında sulama giderleri en önemli giderlerdir. 6 ay veya 1 yıl süre içerisinde sulama giderlerinin rötar yapılmasını istedik" diye konuştu.