Kayseri Haberleri Kayseri Haberleri

Pachira Para Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Pachira Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

para agaci bakimi
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseritempo.org – Latince adı”Crassula Ovata” olan Para Ağacı sadece ülkemizde değil dünyanın bir çok yerinde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitkidir. Ülkemiz dışında “Pachira” adıylada tanınan bu bitki ” Para Ağacı, Para Çiçeği, Para Bitkisi, Şans Çiçeği, Yeşim Çiçeği, Bereket Ağacı” olarak da adlandırılabilmektedir. Feng Shui felsefesinde Pachira bitkisinin şans ve para getirdiğine inanılıyor. İşte Para Ağacı’nın ismi de bu felsefeye dayanır.

Pachira Para Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ebegümecigiller familyasına dahil bir tür olan bu bitkinin asıl vatanı Amerika kıtasıdır.Para Ağacı sıcak yerleri seven bir bitki. Yani güneş ışıklarını yadırgamıyor. Bu yüzden Para Ağacı güneş alan bir yerde bulunmalıdır. Bu konumlandırma sırasında dikkat etmemiz gereken şey; bitkinizin güneşi ve sıcağı ne kadar severse sevsin özellikle sıcak mevsimlerde direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalı. Direkt alacağı güneş sıcak mevsimlerde bitkinizi olumsuz etkiler.

Bu sebepten Para Ağacı’nı bulundurmak için en uygun yer güneş alan bir pencerenin arkası, tül bir perdenin gerisidir. Bu konumda çiçeğiniz güneşi direkt almayacağı için zarar görmeyecek ama ihtiyacı olan ışınları da elde etmiş olur. Bitkimiz aydınlık ortamlardan hoşnut olan bir yapıya sahip. Bu nedenle konumlandırıldığı yerin aydınlık, veya yarı aydınlık olmasına dikkat etmek gerekiyor. Para Ağacı için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bitkinizi rüzgara maruz bırakmamak olmalı. Çünkü özellikle kışın maruz kalacağı rüzgar bitkinizi kötü etkileyecektir.

Pachira Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu bitki su ihtiyacı fazla olan bir çiçek değil. Yaz dönemlerinde haftada iki, kış zamanlarında ise haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Bitkinizi sulamadan önce yapmanız gereken şey toprağı kontrol etmek olmalıdır. Çünkü toprağı kontrol etmeden çiçeğe su vermek büyük bir yanlışlığa neden olur. Eğer havaların çok sıcak olduğu yaz mevsiminde iseniz bitkinize toprağın tamamen kurumasını beklemeden su vermeniz gerekir.

Kış aylarında toprağın tamamen kurumasını beklemeniz gerekir. İşte bu fark sadece toprak kontrol edilmek sureti ile yapılabildiği için oldukça kıymetlidir ve olmazsa olmazdır. Sulama konusunda diğer bir şart ise suyun sıcaklığı ile alakalıdır. Para Ağacı için en ideal su oda sıcaklığında olan sudur. Ayrıca sulama ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir önemli detay ise şebeke sularının bitkilere zaman içerisinde zarar verdiği bilgisidir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!