Gündem
Giriş Tarihi : 20-08-2020 13:17   Güncelleme : 20-08-2020 18:04

ÖTV ve KDV indirimi olacak mı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2020 ÖTV ve KDV indirim kararı üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı. Otomobil pazarının canlandırması beklenen indirim kararlarının yakın zamanda çıkması bekleniyor.

ÖTV ve KDV indirimi olacak mı

Bankaların uygun faiz oranlarıyla verdiği taşıt kredilerini kullanıp araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının cep yakması nedeniyle ÖTV ve KDV indirimi olacak mı sorusuna cevap arıyor. Geçtiğimiz sene yapılan ÖTV indirimi sonrasında araba satışları patlamıştı. 2020 yılında ÖTV ve KDV indirimi olacak mı? Merakla bekleniyor...

ÖTV indirimi
2018'de gelen ÖTV indirimi ile araç fiyatları makul seviyelere gerilemiş ve satışlar artmıştı. Resmi gazetede yayınlanan karar 2020 ÖTV indirimi için umut oldu. O karara göre: Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde belirtilen yüzde 22.8'lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dâhil 303.200 TL'ye kadar ÖTV alınmayacak. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi; Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi), İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi), Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) ödeniyor. Resmi Gazete'de ÖTV indiriminden faydalanacaklar şöyle belirlenmişti.
*Şehit yakınları ( şehidin annesi, babası, eşi ve çocukları)
*Gazi ve gazi yakınları (gazinin annesi, babası, eşi ve çocukları)
*Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlanmış olan kişiler
Bu şekilde ÖTV indirimi ile satın alınan araç 5 yıl boyunca satılamıyor.

KDV indirimi
Vatandaşa müjde niteliğinde bilgiler veren bakan Albayrak, şu değerlendirmede bulundu, "İş yeri kira stopajını yüzde 20'den yüzde 10'a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikâh organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indirdik. Ayrıca, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV'yi yüzde 1'e indirdik." Albayrak, esnafı her alanda desteklemek için üzerlerine düşeni yaptıklarına işaret ederek, "Bu indirimler esnafımıza ve milletimize hayırlı olsun." ifadesini kullandı. KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürüleceği hizmetler ise yeme-içme, sinema-tiyatro-müze giriş ücreti ile konaklama oldu.