OSB Başkanı Tahir Nursaçan iddiaları cevaplandırdı

20201201-osb-baskani-tahir-nursacan-iddialari-cevaplandirdi-10674-80bc9c8db0d69e175fb0.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, basın toplantısı düzenledi. Tahir Nursaçan 1 Aralık basın toplantısı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu tarafından geçtiğimiz günlerde dile getirilen eleştiriler ve suçlamalar ile ilgili cevap hakkını kullandı. Kayseri OSB Ahi Evran Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, eleştirilerin haddini aştığını, suçlama boyutuna vardığını hatta OSB’ye karşı darbe girişimi olduğunu ifade etti.

“Dedikodu platformu”
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, “Göreve seçildiğimiz ilk günden beri söylediğimiz üzere bizler OSB’nin sahibi olmaya değil, OSB’nin gerçek sahiplerine hizmet etmeye geldik. Nitekim bu anlayış içinde gerçekleştirdiğimiz projelerimiz, hizmet verdiğimiz firmalarımız, Kayserimiz ve Türkiyemiz tarafından takdir ve övgüyle karşılandı. Projelerimiz sayesinde OSB’miz Türkiye’nin sayılı OSB’leri arasına girerken, başarımız rakamlara da yansıdı. Bugün Kayserili bir kardeşiniz, bir iş insanı olarak, Türkiye’nin tek alanda inşa edilmiş devredeki en büyük GES tesisi unvanına sahip olan GES tesisimizle, Ülkemiz bayrağını yurtdışında dalgalandıran en büyük Türk Ticaret Merkezinin bize ait oluşuyla gurur ve onur duyuyorum. Türkiye’nin en modern ve hızlı itfaiye teşkilatı, ülkenin en büyük teknik meslek lisesi ve yine en modern fuar merkezi de yine Kayseri OSB içinde yer alıp yönetimimizin projelerindendir. Bin 250 faal firması, 80 bine ulaşan istihdamı günlük 70 bin araç giriş çıkışıyla aynı kampüste bulunan en büyük OSB’lerden birini hiçbir hizmeti aksatmadan yürütüyor olmanın haklı gururunu yaşıyor ve soruyorum, bunlar kolay işler midir? Elbette zor işlerdir ve sadece ve sadece büyük idealleri olan insanların başaracağı işlerdir. Kayseri OSB Yönetimi olarak bizler, bu başarıyı bize güvenen, var güçleriyle insanımızın refah ve mutluluğu için gecesini gündüzüne katan, omuz veren iş adamlarımıza, tüm Kayserililere armağan ediyoruz. Nitekim, bugün bizi burada bu açıklamaları yapmaya sevk eden ve hepinizce malum olan iddialar, asılsız ve yalan olmanın ötesinde iftiraya dönüştüğü için, duayen bir işadamı ağabeyimizin deyimiyle bu kişilerin buluştuğu dedikodu platformuna haddini bildirmek zaruret olmuştur” dedi.

Darbeci benzetmesi
Yönetim olarak yatırımlarının devam ettiğini ve sadece 2015-2018 yılları arasında bile 1 milyar 100 milyon TL’lik yatırım yapıldığını söyleyen Tahir Nursaçan, “Açıklamalara geçmeden evvel Bakanlığımızın bize ulaşmış olan yazısı gereğince Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Genel Kurul toplantısının yapılmasının Covid-19 pandemisi sebebiyle çalışanlarımız ile katılımcılarımız sağlıklarını riske sokacağı gerekçesi ile 2020 Yılında yapılacak olan Mali Genel Kurulumuzun 2021 Yılı Mali Genel Kurulu ile birlikte yapılmasına karar verildiği bilgisini sizlerle paylaşıyoruz. Erteleme talebimizin ve bakanlıkça olur verilmesi kararın isabeti 27.11.2020 Tarihli Genelge ile bir kez daha ortaya çıkmış daha önceden 01.12.2020 tarihine kadar yapılmaması kararlaştırılan, dernekler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin (genel kurul toplantıları dahil) 01.03.2021 tarihine kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Başkaları ne der bilemem ama bizler buna öngörülü ve basiretli yönetici olmak, bir adım sonrayı herkesten önce öngörmek diyoruz. Kendilerinin sözde platformlarının tarafımızca kabul görebilecek hukuki ve maddi bir geçerliliği bulunmayıp dedikodu üretimini bir çatı altından el birliği ile yapmak için bir araya gelmiş bir güruhtur. Sözde platformun sözde sözcüsü tarafımın fabrikasının kurşunlanarak, hem kendi hem de işçilerimin hayatlarının tehlikeye girdiği olaya ilişkin de “basit bir kurşunlama” nitelendirmesi yapabilmekte, geçmiş olsun dileklerini iletmek yerine şiddetin ve şehir eşkıyalığının üzerini örtmek istemektedir. Yalnızca 2015/2018 yılları arasında dahi tarafımızca 1 milyar 100 milyon liralık yatırım yapılmıştır. Dedikodunun kurumsallaşmış hali olan dedikodu platformunun söylediği tek doğru söz ““Biz OSB’de bir hırsızlık yolsuzluk vardır demiyoruz” cümlesidir. Kayyuma bırakmayın, siz gidin yönetim değişsin, elzem görürsek aday oluruz buyurmuşlar; bizlere güvenip görev başında olmamızı sağlayan sanayicilerimize yapılan bu hakaretin bir diğer anlamı da darbe girişimidir. OSB’de yönetim ve başkan seçimle değişir, bu tür darba girişimleri ile değişmez, değiştirilemez. Herkes haddini bilmelidir, haddi aşmayan eleştiriye amenna fakat sanayicinin karşısına kimsenin bu darbeci zihniyetle çıkmasına müsaade etmeyiz. Zaten OSB’de statüko dönemi sona ermiş, bizim yönetimimiz sayesinde seçme ve seçilme hakkı gelmiş, sanayicimiz sandıkla buluşturulmuştur. Yüreğiniz yetiyorsa seçimle aday olursunuz, sanayicinin takdiri tecelli eder. Bunun adı demokrasidir. Fakat kimse böyle bir darbeci zihniyetle bir STK’nın başında hizmet edemez” dedi.

OSB’nin borcu
OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan, Kayseri OSB’nin 200 milyon lira borcunun olmadığını ve yatırımdan kaynaklı 80 milyon lira borcu olduğunu söyleyerek, “Kayseri OSB olarak, asla iddia edildiği gibi 200 milyon liralık bir borcumuz yoktur. Yatırımlardan kaynaklı borçlarımız olduğu doğrudur. Kayseri OSB’mizin yatırımlardan kaynaklı toplam 80 milyonluk bir borcu vardır. Bu borcun ilk kalemini Genel Kuruldan Onay alarak kredi kullandığımız 5 Megawattlık GES tesisi kurulumundan kaynaklı kredi borcumuz oluşturmaktadır. Kaldı ki tesis zaten kendi üretimi ile kendisini ödemektedir. Buradan doğan 30 Milyon borcumuz 2022 yılı tamamlanmadan bitmiş olacaktır. Bu zamana kadar borcu bitmiş olan GES tesisimiz OSB’mize yıllık 9 milyon dolar gelir getirmektedir. Türkiye’nin tek alanda inşa edilmiş devredeki en büyük GES tesisi unvanına sahip olan GES tesisimiz önümüzdeki 20 yıl boyunca faydalı ömür garantisi kapsamında 125 milyon dolar yani 1 milyar lira gelir getirecektir. Ortada muhteşem ve teşekküre şayan her aşaması tamamlanıp üretime geçmiş bir tesis varken, vasıfsız platformun üyeleri kulp bulmak için yapım aşamasında alınan teminatı tartışmaya açmışlardır. Efendiler biz bu tesisleri yaptık, bitirdik üretime aldık; sizler hep geçmiştesiniz laf üretmekten proje üretmeye zaman bulamıyorsunuz. Bizler için mide bulandıracak kadar çirkin olup kendilerine çok yakışan, teminat mektubu alınması yerine senet alındığı bu teminatın bankaya komisyon verilmesi yerine bizlere verildiği konusundaki cevabımızı bu iftira söylemine karşı suç duyurusunda bulunarak vereceğiz. Ama şunu da açık yüreklilikle söylüyorum ki varsa bunu ispat edebilecek bir babayiğit buyursun çıksın sunsun belgeleri de biz de görelim, eğer çıkaramıyorsa namuslu insanları bununla suçlamak bu en büyük ahlaksızlıktır. İkinci borçlanma kalemimiz bakanlık onaylı ve destekli Dubai projemiz olup, bu proje yüzde 75 devlet destekli bir proje olduğundan yapmış olduğumuz harcama ve borçlanmaların yüzde 75’i devlet tarafından iade edilecek, kalanı da Aralık ayı itibariyle katılımcı/kiracılarımızdan tahsil edilecektir. Gün sonunda bize dev bir eser olarak TC Devletinin en büyük Türk Ticaret Merkezi kalacaktır. Değil OSB’mizin zararı 2015/2018 yılları arasındaki yapmış olduğumuz yatırımların değeri 1 milyar 100 milyondur” ifadelerini kullandı.

Dubai Projesi
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan, “Dubai Projesi ne olduğu belirsiz bir proje değil; Bakanlık onaylı bir devlet projesidir. Türk Ticaret Merkezinin Kurulması süreci Genel Kurulumuzdan oy birliği ile alınan yetki ile başlamıştır. Bu projemiz de tıpkı diğer yatırım ve projelerimiz gibi devlet destekli bir projedir. Projenin asıl sahibi ve mimarları bizler olduğumuz için sözleşmeler gereği bir takım sorumluluklarımızın olduğu hususu doğrudur, ancak yanlış olan ve kasıtlı olarak çarpıtılan; sanki OSB’miz zarara uğratılıyormuş, keyfi işlemler yapılıyormuş gibi gösterilmesidir. Aksine bu proje Ticaret Bakanlığı’ndan onaylı ve destekli olup Türkiye İhracatçılar Meclisi öncülüğünde yapılmıştır. Bakanlığımızın teşvikinin içeriği de tüm kiranın, personel maliyetlerinin, iç tefrişat-inşaat maliyetlerinin, tanıtım giderlerinin tamamının yüzde 75’ini kapsamakta olup, rakamlarla ifadesinde çok büyük bir destek aldığımızı söyleyebiliriz” dedi.

Teknik Koleji konusu
Tahir Nursaçan, Kayseri OSB’ye ait bir vakıf kurulduğunu ve OSB Teknik Koleji’nin de vakfa devredildiğini söyleyerek, “Kayseri OSB’nin kurumlar vergisi yönünden yeknesaklığının sağlanabilmesi, okulun daha teknik olarak yönetilebilmesi, prim teşvik ve sair tüm imkanlardan faydalanabilmesi, eğitim öğretim faaliyetlerinin tek çatı altından yürütülmesi amacı ile Kayseri OSB’ye ait bir vakıf kurulmuş ve teknik kolejimiz alınan Genel Kurul kararı ile vakfımıza devredilmiştir. Kaldı ki bu yalnızca bize özel bir uygulama olmayıp, OSTİM, ASO, gibi örneği verilebilecek birçok OSB okulu da OSB’lere ait vakıflarca yönetilmektedir. Vakfımızın kapısı tüm sanayicimize hiçbir şart aranmaksızın açıktır. Kimsenin Vakfa sahip olmak gibi bir amacı da yoktur. Vakıf Kayseri OSB’mize aittir ve böyle de kalacaktır. Hali hazırda da Tüm OSB Yönetim Kurulu üyeleri Vakfımızın üyesi ve yöneticisidir. Bahsedilen rakamlardaki paralar da ödenmemiştir. Denetimden çok önceki tarihlerde yapılan anket sonuçlarına göre okulumuza, 2020/2021 eğitim öğretim yılı hariç ilgili spor kulübü referansıyla 508 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Bu öğrencilerden kaynaklı olarak bugüne kadar yaklaşık 3 milyon 500 bin TL devlet teşviki alınmış olup, mezuniyetlerine kadar ise yaklaşık olarak 5 milyon 500 bin TL daha devlet teşviki alınacak, böylelikle bu öğrencilerin dolayısıyla spor kulübümüzün sayesinde okulumuza yaklaşık 9 milyon gelir sağlanacak, sanayimize ise 508 adet nitelikli eleman yetişecektir” açıklaması yaptı.

OSB itfaiyesi..
Kayseri OSB İtfaiyesine yapılan yatırımlarla yangınların yüzde 50 oranında düştüğünü belirten Tahir Nursaçan, “Kayseri OSB’ye yaptığımız yatırımlar çerçevesinde itfaiyeye 1 milyon 74 bin Dolarlık yatırımın tamamını teşvik kapsamında KDV ödemeksizin yaptık. İstatistiklerimize göre 2008-2014 yılları arasında Bölge Müdürlüğümüz mücavir alanı içerisinde ortalama 186 işletme yangın tehlikesi atlatırken, bugün kurulu tesis sayımız artmasına rağmen yangın sayısında acil müdahalemizin hızlanması sonrasında neredeyse yüzde 50 oranında düşüş kaydedilmiştir. O çaycı diyafonuna benzetilen basit gördükleri sistem sayesinde, sistem doğrultusunda genel itfaiye sistemine değil tarafımıza bilgi geldiği için yangınlara ve iş kazalarına olan derhal müdahalemiz sağlanmış, hem de bugün yangın riskleri nedeniyle sigorta yapılamayan tüm kurulu tesislerimize sigorta yapılır hale gelmiştir. Şehirde bulunan tüm sigortacılar tek tek itfaiye teşkilatımızı gezip ikna olmuş, Yapılan sigortalar sayesinde çalışanlarımızın ve işyerlerimizin güvenliği teminat altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“Yalan”
Arsa fiyatlarının yönetim kurulu üyelerine daha ucuza verildiğinin yalan olduğunu söyleyen Başkan Tahir Nursaçan, “İncelemelerden önce ihaleye çıkarılmasına rağmen satışı olmayan parsellerin sonradan çıkan isteklilere ihalede görülen en yüksek bedel ile satılmış olduğu, OSB’nin bu konuda bir zararının doğmadığı zaten sabittir. Yönetim kurulu üyelerimize sözde 437,5 TL’den arsa tahsis edilip iki hafta sonra rakamın 540 TL’ye çıkarıldığı iddiaları da tabi ki gerçeklikten uzak asılsız iddia ve ithamlardır. İddia olunduğu gibi hiçbir Yönetim Kurulu üyemize daha uygun fiyattan tahsis yapılıp sonrasında fiyat yükseltilmiş değildir! Aksine rakam 350 TL’den 540 TL’ye yükseltildikten sonra diğer isteklilere sorulmuş kimse kabul etmediği için bir Yönetim Kurulu üyesine, Genel Kurul kararına uygun şekilde tahsis yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

“İftira atıyorlar”
Kendisi ve yönetim kurulu hakkında yapılan açıklamalarda bulunanların yanlarında FETÖ’den dolayı işten çıkarılan insanların da olduğunu söyleyen Tahir Nursaçan, “İşten çıkarılan FETÖ /PYD İltisaklı şüphesi nedeniyle şüphe feshinden dolayı işten çıkarılmış bulunan işçilerin açmış olduğu işe iade davalarının hiçbirinde işçi lehine sonuçlanmış bir karar yoktur. Bölge Müdürlüğümüz haklılığını Mahkemeler de teyit etmektedir. Son süreçte bu kişilerin kuruma vermek istedikleri zararlar, planlı şekilde önceden kendileri lehine yapmış oldukları evrak sahtecilikleri, kurum içi bilgi ve belgelerini ifşa edip 3. Kişilerle ve paylaşmaları ve benzeri tüm durumlar yapılan işin ne kadar doğru olduğunu ortaya koymaktadır. Vasıfsız platformun yöneticisi olarak kendini lanse eden şahıs da açık açık bu şahısların asıl patronunun kendileri olduğunu, her ay maaşa bağladıkları bu şahısları para ile yanlarında tuttuklarını zaten itiraf etmiş, uydurma ve asılsız söylemlerinin kulaktan dolma kaynağı belli olmuştur. Her gün şehrin herhangi bir işyerinde yüzlerce insan işsiz kalıp, özel durumlarından dolayı maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iken insani duygularla neden başkalarına değil de; özellikle seçim kaybettikleri kurumun işten çıkarılan personeline düzenli maddi destek sağladıklarını anlamış değiliz! Aynı hassasiyeti Kayseri’de işsiz kalan herkes için bekliyoruz ki samimiyetlerine inanalım” cümleleri kurdu.

“İftira – Hakaret”
Kayseri OSB Başkanı Nursaçan, basın açıklamasında “Neden şirketler kurmuşuz? Ne amaçlamışız? Her sözleri gibi bu sözlerine de yalanla başlamış olduklarından bahsedildiği gibi 8 değil 4 adet şirketimiz vardır. Bunlar öncelikle Kayseri OSB’nin vergi ve KDV muafiyetleri nedeniyle yeknesaklığın sağlanması bunun dışında ise özelinde devlet desteklerinden faydalanmak, ticari faaliyetleri yürütebilmek için ihtiyaca binaen kurulmuştur. Basın yayın şirketimiz için ise harcandığı iddia edilen rakamlar asla gerçeği yansıtmayan akla mantığa aykırı bir iddiadır. Bazı basın yayın kuruluşları ve sosyal medya platformlarında algı yönetimi ve karalama yapılan konulardan biri de sözde 4,5 ayda basın yayın için harcandığı iddia edilen paradır. Bu sadece bizlere değil sizlere camianıza da yapılmış bir iftira ve hakarettir. Bu dar, kötü ve art niyetli mecralarda, sehven yapılan bir yazım yanlışı sonradan düzeltilmesine rağmen 4,5 yılda harcanan para utanmadan 4,5 ayda harcanıyor gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Kahvehanelerin bile kıraathaneye dönüştürüldüğü, Millet Kütüphanelerinin oluşturulduğu bir dönemi yaşamaktayız. Dolayısıyla sanat / kültür gibi doğrudan insanımızı ilgilendiren hayati konularda sanayi veya sanayi dışı şeklinde ayırt etmeksizin kişi, kurum, kuruluş, STK ve sair yerlere önemli sorumluluklar düştüğü kanaatindeyiz. Kayseri OSB Yönetimi olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleri ve sahip olduğu vizyonunu yol haritası olarak gördüğümüz için söz konusu eserlere basımına / satın alınmasına ve dağıtılmasına karar verilmiştir. Nitekim Cumhurbaşkanlığımızdan Bölgemize iletilen yazı da basılı eserlerimizden Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için kitap göndermemiz için onure edici bir talep gelmiştir. Adamın biri “Kurban” mevzuunu anlatıyormuş. “Çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah’a dua etmiş, ‘ya Rabbi bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim’ demiş. dua tutmuş, Davut, kızının adını Ayşe koymuş, gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş, Hazreti Davut kızı yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken, Azrail, gökten bir keçiyle çıkagelmiş, ‘kızı bırak, al bu keçiyi kurban et’ demiş” dinleyenlerden biri dayanamamış, “Yahu bunun neresini düzelteyim; Hz. Davut değil Hz. İbrahim; kız değil erkek; Ayşe değil İsmail; Azrail değil Cebrail; keçi değil, koç”. Bizimki de o misal şirket 8 değil 4, televizyona harcanan 3 milyon Euro değil 1 milyon TL, sponsorluk için verilen 265bin Dolar değil, 500 bin TL, Osmanlı Odası’na 560 bin Dolar değil, 1 milyon 400 bin TL, harcamalar israf değil zaruri. Buyurun sizler söyleyin, ben şimdi bunların neresini düzelteyim? Bundan sonra bu konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmayacağını, bugün ki toplantının da tek amacının seviyelerine inmeyeceğimiz insanlara cevap vermek değil Sanayicimizi bilgilendirmek ve kamuoyundaki bilgi kirliliklerini düzeltmek olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!