Gündem
Giriş Tarihi : 14-04-2020 16:59   Güncelleme : 14-04-2020 17:18

Oruç ertelenir mi. Kimler oruç tutacak

Mübarek Ramazan ayı ile ilgili çok önemli bir açıklama yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayı içerisinde kimlerin oruç tutabileceğini, kimlerin oruç tutamayacağını açıkladı. Covid19 hastası oruç tutabilecek mi.

Oruç ertelenir mi. Kimler oruç tutacak

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, Covid-19 virüs salgını nedeniyle Ramazan ayında kimlerin oruç tutabileceğini, kimlerin oruçtan muaf olacağını duyurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Alan uzmanlarından alınan bilgilere göre sağlıklı bireylerin oruç tutmaları hastalığın yayılması bakımından özel bir risk oluşturmamaktadır" denildi.

Oruç ertelenir mi
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; "Rahmet ayı Ramazan-ı Şerif’in gölgesinin üzerimize düştüğü şu mübarek günlerde içinden geçtiğimiz Covid-19 küresel salgını sebebiyle vatandaşlarımız tarafından oruç ve Ramazan’la ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu’na pek çok soru yöneltilmesi üzerine bazı hususların vatandaşlarımızla paylaşılması uygun görülmüştür: Yüce dinimizin ilkelerine göre her ibadetin ifa edileceği zaman, mekân ve şartlar vahiyle belirlenmiştir. Ramazan ayında sağlıklı olan her müminin oruç tutması Allah Teâla’nın emriyle (el-Bakara, 2/183-185) farz kılınmıştır. Bu ibadetin topyekûn ertelenmesi mümkün değildir. Sağlıklı bireylerin oruç tutmaları, hastalığın yayılması bakımından özel bir risk oluşturmamaktadır. Ayrıca oruç tutmanın bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dair kanıta dayalı tıbbi bir tespit bulunmazken aksine oruç tutmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiğine ilişkin bilimsel yayınlar mevcuttur" denildi.

Hastalık varsa..
Açıklamada "İslam dini, emir ve yasakların ifasında kişileri güçleri nispetinde sorumlu tutmuş, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler koymuştur. Bu genel ilke uyarınca farz olan Ramazan orucunu, belli şartlara bağlı olarak kazaya bırakma konusunda bazı ruhsatlar tanınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan temel mazeretlerden biri olan hastalık halinde, orucun daha sonra kaza edilmesine izin verilmiştir (el-Bakara 2/185). İslam âlimleri, oruç tutulması halinde hasta olunması, hastalığın uzaması veya artması ihtimalini de bu kapsamda değerlendirmişlerdir" denildi.

Kimler oruç tutamaz
Covid-19 teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutması sakıncalı görülenler.. Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlarca belirtilenler.. Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar.. Oruç tutmaya engel kronik hastalığı bulunanlar.. Oruç tutmaları hâlinde hem sağlıklarının bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin aksamasından endişe eden sağlık çalışanları.. Hamile veya emziren kadınlar.. 

Ağır ve meşakkatli işlerde çalışıp sağlıklarının bozulacağından endişe edenler, mazeretleri devam ettiği sürece daha sonra kaza etmek üzere oruç tutmayabilirler. Sağlık durumları hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermeyenlerin tutamadıkları her bir gün için fakirlere bir oruç fidyesi ödemeleri gerekir.