Eğitim
Giriş Tarihi : 25-03-2020 19:15   Güncelleme : 25-03-2020 19:30

Okullar yeniden açılacak mı. Bakan açıkladı

Milyonlarca öğretmen, öğrenci ve velileri ilgilendiren haber geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Korona Virüsü tedbirleri çerçevesinde okullar ne zaman açılacak. Okullar için tatil uzadı mı. Tatil ne zaman bitecek.

Okullar yeniden açılacak mı. Bakan açıkladı

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü'nün Türkiye'deki etkileri kendini göstermeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde alınan tedbirler ve yapılan müdahaleler ile Korona Virüsü'nün tahripleri azaltmaya çalışılıyor.

Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm okullar 1 hafta tatil edilmişti. Tatil sonrasında da 1 hafta boyunca EBA sistemi üzerinden eğitim ve öğretim devam etmekte. Bu hafta sonu sona erecek olan EBA sisteminin devam edip etmeyeceğine dair açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Bu toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görüştü. İki bakan, görüşme sonrasında kamuoyuna açıklama yaptı.

Fahrettin Koca..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrasında yaptığı açıklamasında "Korkunun büyük olduğunu söylemeye gerek yok. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var. Yakalanmamak. Korona Virüs karşısbında irade sahibiyiz. Tokalaşıp tokalaşmamakta, dostlarımızla biraraya gelip gelmemekte irade sahibiyiz. Kalabalık içine girip girmemekte irade sahibiyiz. Sokağa çıkıp çıkmamakta irade sahibiyiz. Temizliği virüse karşı kalkan gibi kullanıp kullanmamakta irade sahibiyiz. Tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalırsak, bu durum fazla uzun sürmez. Tavsiyelere lütfen uyun. Sevgimizi saygımızı uzaktan da gösterebiliriz. Okullarımız Korona Vİrüs sebebiyle tatile girdi şeklindeki kanı yanlış. Şu an eğitim evlerde devam ediyor. Uygulamayı lütfen tatil olarak görmeyin. Yeni bir sisteme doğru gidiliyor. Verilen ara uzatılacak. Çocuklarımızın sağlığı da önemli. Evdelerse güvendeler" cümleleri kurdu.

Ziya Selçuk..
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasında, "Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığı bizim için çok önemli. Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığını gözardı edemeyiz. Bu hafta test haftamızdı. Önümüzdeki hafta daha dolu dolu uzaktan eğitim devam edecek. En kısa süre içerisinde yüzyüze eğitim yapma çalışmalarımız devam ediyor. telafinin ne zaman nasıl olacağı, Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda olacak. Bu ortamda elbette eksikler, kayıplar olacaktır. Ancak bütün anne babalar müsterih olsunlar. Tüm öğrencilerimizin eksiklerini gidermek adına tüm seyaryoya hazırız. Gereğinin yapılacağından hiç bir endişe oluşmasın. Bilim Kurulu'nun önerisi ile önümüzdeki evde eğitim süresini 30 nisan tarihine kadar uzattık. Okullarımız 30 Nisan 2020 tarihine kadar kapalı olacak ve Uzaktan Eğitim devam edecek" açıklaması yaptı.