Gündem
Giriş Tarihi : 11-09-2020 20:52   Güncelleme : 11-09-2020 20:53

Öğrencilere destek yardımları

İhtiyaç sahibi öğrenciler ve ailelere verilen eğitim, yemek, taşıma, barınma ve materyal yardımını kimler alabilir, koşulları nelerdir. Bütün ayrıntılar haberimizde

Öğrencilere destek yardımları

Sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumdaki ailelere Aile Çalışma ve Sosyal Politikaları Bakanlığı tarafından çok kapsamlı eğitim yardımları veriliyor. Ekonomik sıkıntılar çeken öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun hazırlanan sosyal eğitim yardımları, her bireyin eğitim görebilmesi için sağlanıyor.

Maddi durumu yetersiz ailelere uygun koşullarda eğitim sağlanması amacıyla yapılan yardım, yoksul ailelerin çocuklarının diğer bireylerle eşit şartlarda eğitim görmesini hedefliyor. Çocuğunu okula göndermekte zorluk yaşayan kişiler için hazırlanan yardım, öncelikli olarak annelere ve ya çocuğun bakımından sorumlu kişilere veriliyor. Eğitim materyali, şartlı eğitim, öğle yemeği, kitap, taşıma, barınma ve servis gibi çeşitli yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek yardım sağlanıyor.

Eğitim Materyali Yardımı
Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kıyafet, forma, ayakkabı, çanta gibi temel okul ihtiyaçları için eğitim materyali yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılmaktadır. Aynı zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından öksüz ve yetim 41 bin öğrenciye ise aylık 150 TL nakit desteği verilmesi yanı sıra çocuğu okuyan ailelere okul yardım parası verilmektedir. Burs veren kurum ve kuruluşlara ilaveten öğrenci maddi yardım desteği 821 TL civarındadır.

Şartlı Eğitim Yardımı
Çocuklarını maddi imkânsızlıklar nedeniyle okula gönderemeyen yoksul ailelere çocukların okullarına devam etmesi şartıyla “Şartlı Eğitim Yardımı” yapılmaktadır. Her hangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan ve 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaçlığı MH tarafından onaylanmış hanelere yönelik şartlı bir yardım program ise örgün eğitim alan öğrencilere veriliyor. Lise eğitimi tamamlanana kadar verilen yardımın ödemeleri Ziraat Bankası ve PTT’ler aralığıyla yapılmaktadır. Kız çocuklarının okumasına destek olmak amacıyla kız çocuklarına yapılan eğitim yardımı miktarı erkek çocuklarına yapılan miktardan daha fazladır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin öncelikle annelerine ve ya öğrenciden sorumlu kişiye verilen, 9 ay boyunca her 2 ayda bir toplu şekilde ödenen yardımın tutarı ise şu şekilde:

*İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL
*İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL
*Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL
*Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL

Öğle Yemeği Yardımı
Yoksulluk sınırında yaşayan ailelerin çocuklarına verilen öğle yemeği yardımı başvurusu için çok fazla şart aranmamaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortak yürüttüğü proje, taşımalı eğitim gören ve maddi durumu olmayan öğrenciler için hazırlandı. Bu uygulama kapsamında okulların bulunduğu merkezlere evleri uzak olan yoksul öğrencilerin öğle yemeği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan karşılanmak üzere il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Öğle yemeği yardımı almak isteyen öğrencilerin, 18 yaş üstü aile bireyi ve nüfus cüzdanı ile il ve ya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Net bir fiyat miktarı olmayan yardım tamamen öğrencilerin talebine göre karşılanıyor.

Ücretsiz Kitap Yardımı
Devler okullarında eğitim gören ilk ve orta öğrenim öğrencilerinin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan ödenmesi suretiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim öğrencilerinin tamamına ücretsiz kitap yardımı sağlanmaktadır.

Öğrenci Taşıma, Barınma Yardımı
Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım ve barınma ihtiyaçlarına yönelik verilen yardım, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sağlanmaktadır. Taşıma yardımı kapsamında uzaktan okula gelen öğrencilerin ulaşımı gerçekleştirilirken, barınma kapsamında ise devlet tarafından yurtlara yerleştirilmeleri sağlanır.

Engelli Öğrenciler için Okullara Ücretsiz Servis
Hayata bir adım geride başlayan, özel eğitime gereksinim duyan engelli öğrencilerin okula devam etmesinin sağlanması amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve MEB ile işbirliği içinde ücretsiz servis temin ediliyor. Şimdiye kadar 40 binden fazla öğrencinin okula devamlılığını sağlama amacıyla hazırlanan uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin, öğrencinin özel durumunu belgeleyerek dilekçe yazıp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapması gerekir.