Futbol
Giriş Tarihi : 05-01-2020 10:59

Ofsayt Kuralı Değişiyor

UEFA'da masaya yatırılan ofsayt konusunda esneklik kararı çıktı. İddiaya göre ofsayt konusunda esneklik uygulanacak.

Ofsayt Kuralı Değişiyor

Futbolda artan hataları engellemek için başvurulan teknolojik yardımlara rağmen, yaşanan basit hatalar ve yoruma dayalı kalan kararlar nedeniyle UEFA, farklı bir yol izleme kararı aldı.

GELECEK YIL BAŞLIYOR:
Futbolda sürekli yaşanan milimetrik ofsayt kararları nedeniyle meydana gelen tartışmalara bir son vermek isteyen UEFA, yeni bir uygulama için hazırlık yapmaya başladı. Polonya ve Rus basını tarafından gündeme getirilen iddiaya göre 2021 yılıyla birlikte ofsayt kuralında önemli bir değişikliğe gidilecek. Gelecek yıl Avrupa'nın değişik yerlerinde yapılacak olan pilot bölge ygulamasıyla hayata geçecek olan yeni kural çok konuşulacak.

12 CM SAPMA PAYI:
Özellikle kritik ofsayt kararlarının ardından yapılan incelemelerde ortaya çıkan yanlışlıkların önüne geçmek isteyen UEFA'nın ofsayt kuralında 12 cm'lik bir esnelik uygulamayı gündeme aldığı iddia edildi. Yine aynı iddiaya göre, hakem kararını atak yapan takımdan yana kullanacak ve oyunun devam etmesi konusunda insiyatif alacak. Böylece, daha skorer karşılaşmalarla seyircinin beğenisi kazanılacak.

EURO 2020'DE UYGULANABİLİR:
Polonya ve Rus basınında yer alan haberlerde VAR'daki ofsayt kuralı 12 cm sapma dikkate alındıktan sonra uygulanacak. Yeni kuralda, hücum oyuncusunun kolu, dirseği, ayağı rakipten önde olursa bu ofsayt olarak dikkate alınmayacak, vücudun önde olması esas kabul edilecek. Yeni kuralın Şubat'ta yapılacak IFAB toplantısında resmileştirilmesi ve 1 Haziran'dan sonra yürürlüğe girmesi planlanıyor. Hatta kuralın EURO 2020'de uygulanıp, uygulanmaması da tartışılacak.