Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-03-2020 15:04

Nureddin Nebati Türkiye'deki virüsü açıkladı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Türkiye'deki virüsün Korona Virüsünden daha beter olduğunu söyledi

Nureddin Nebati Türkiye'deki virüsü açıkladı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati de, Dünyayı tehdit altına alan Korona Virüsü'ne atıfta bulunarak "Türkiye'de daha tehlikeli bir virüs var. Bu virüs kendini beğenmeme ve gurur duymama virüsü" dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, "18 yıllık iktidarımızın bize yaşattığı onur ve gururun bize yaşattığı timsalidir şehirlerimiz. Ülkemiz, çok kısa bir süre içerisinde reformlarını tamamlayıp tam her şey yoluna girdi denildiğinde, 2013 Mayıs ayında enflasyonun 6,2, faiz oranlarının yüzde 4,7 olduğu, hoşgörünün en üst seviyeye ulaştığı bir dönemde malumunuz gezi olayları başladı. Gezi olayları başlamadan önceki 2-3 günde de İMF’ye olan borcumuzu da kapatmış bir ülkeydik. Önce gezi olayları, sonra 17-25 Aralık darbe girişimi, Kobani olayları, çukur eylemleri derken 15 Temmuz’la bu ülkenin ilerleyişini durduracak bir çetenin iş birlikçileriyle beraber darbe yapmak istemesi oldu. Devlet ve millet kol kola girerek gereğini yaptı. Sonra bunu atlattık tam işler yoluna girecek yeni bir sisteme girdik derken 10 Ağustos’ta ciddi bir ekonomik operasyon oldu. 6 yılda bir ülkenin başına gelebilecek olayların ancak birisini kaldırabilecek bir ülkeyi düşünün, ve 6 yılda onlarca operasyona maruz kaldık. 10 Ağustos 2018’den itibaren bu operasyon ve onun iş birlikçileri olan sosyal medyadaki bir takım güruh, bu ülkede her şeyin değişeceğini, her şeyin kötüye gideceğini söyledi. Kısa bir süre içerisinde yeni ekonomik programla gerekli adımlar atıldı. Özelikle 2019’un başında atılmış olan adımların seviyesi yavaş yavaş ortaya çıkarken, birileri kötü şeyler söylemeye devam ettiler. Cari fazlası vereceğiz dediğimizde olmaz dediler, enflasyon düşecek dediğimizde hayal kuruyorsunuz dediler, faiz oranları yıl sonunda radikal bir şekilde düşecek dediğimizde inanmadılar ve inandırmamak için de ellerinden gelen her türlü gayreti ortaya koydular. 2019 yılının sonu adeta yeni bir şahlanışın göstergeleriydi" dedi. 

Bakan Nebati, "Bizim ülkemizde bir virüs var ama bu virüs Korona Virüsü değil. Bu virüs kendini beğenmeme ve gurur duymama virüsü ve bu virüsün üstesinden gelmek zorundayız. Bu ülke övünülecek bir ülke. Ben ülkemin her yerinden gurur duyuyorum. Rakamlar enflasyonların ve faiz oranlarının her şeyini söyler ama bunlara ruh verecek olan bizleriz. Bu ruhla biz yürümeliyiz çünkü 21. yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılıdır. Bu girişi ve koşuşturmayı durduracak hiçbir güç yok” şeklinde konuştu.