Gündem
Giriş Tarihi : 13-08-2020 13:03   Güncelleme : 13-08-2020 14:18

Nüfus kağıdı yenileme ne zaman son

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik yenileme ne zaman son. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik yenileme ne kadar. Kimlik kartı harç ne kadar. Çocuk kimliği harç bedeli

Nüfus kağıdı yenileme ne zaman son

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kimlik ve ehliyet yenileme işlemi sürüyor. Hala çipli kimliklerini almayanlar için süre azalıyor. Henüz Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yenileme işlemi için harekete geçmeyen binlerce kişi, yeni yıla kısa bir süre kala araştırmalarına hız verdi.

Son tarih ne zaman
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü "Son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal medyada 2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi gibi değerli kâğıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberler çıktığı anlaşılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri kamuoyuna saygıyla duyurulur” şeklinde açıklama yapıldı.

Kimlik yenilemek için
Önceden Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurarak yapılan ehliyet değişikliği işlemleri artık Nüfus Müdürlüğü üzerinden yürütülüyor. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yenilemek için ilk yapmanız gereken, randevu almak. Bu zorunlu. Kimlik kartı başvuruları için 'randevu.nvi.gov.tr' internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. Gününüzde gitmediğiniz takdirde sistem yeniden randevu almanızı 1 ay engelliyor. Bu durumda eğer gidemeyecekseniz randevuyu, süresi dolmadan en az yarım saat önce iptal etmeniz şart koşuluyor.

Kimlik yenileme ücreti
- Kimlik yenileme: 25 TL
- Evlilik nedeniyle kimlik değişimi: 25 TL
- Eskiyen kimliği değiştirme: 25 TL
-Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz.
- Yeni doğan bebeği geç yazdırma: 25 TL
- Kimlik kaybedilmişse: 50 TL

Gereken evraklar 
Randevu aldıktan sonra, başvurmaya gidiliyor. Yanınızda olması gereken evraklar ise şunlar:
- Nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hâkim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor.
- Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
- 25 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont bulunması gerekiyor. Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, 'ivd.gib.gov.tr' internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.