Gündem
Giriş Tarihi : 13-08-2020 12:56   Güncelleme : 13-08-2020 14:37

Nüfus cüzdanı nasıl alınır

Yeni düzenleme ile birlikte Nüfus cüzdanını yeni kimlik kartları ile değiştirmek için randevu alma şartı kaldırıldı. Yeni Nüfus cüzdanı almak için ne yapmak gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı almak isteyen ne yapmalı

Nüfus cüzdanı nasıl alınır

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı almak için yapılması gereken bazı hususlar var. İlk olarak yapılması gereken Nüfus İdare Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu almak. Randevu almadan ise, il veya ilçedeki nüfus müdürlüklerine giderek, yurt dışında bulunanlar ise konsolosluğa giderek başvuru yapabiliyor.

Randevu şart mı
Yeni düzenleme ile birlikte Nüfus cüzdanını yeni kimlik kartları ile değiştirmek için randevu alma şartı kaldırıldı. Ancak nüfus müdürlüklerindeki yoğunluktan dolayı randevu alarak gidilmesi öneriliyor. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı almak için nüfus müdürlüklerinden herhangi birine veya en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne başvuru yapılabilir. Ayrıca Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerindeki T.C.Kimlik Kartı Randevu Sisteminden randevu alınabilir.

Gerekli Belgeler
- Hali hazırda kullanılan Nüfus Cüzdanı. Nüfus Cüzdanı olmayan kişiler diğer kimlikleri de yanında götürebilir. (Sürücü Belgesi, Pasaport, TSK Kimlik Kartı, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukatlık – Kimlik Kartı, Öğretmen Kimliği, Hâkim Savcı Kimliği, Sarı Basın Kartı)
- Bir adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş)
- 25 TL değişim ücreti (Başvurudan önce anlaşmalı bankalar veye internet üzerinden yatırılması gerekiyor)

Evlilik Nedeniyle..
Evlenen çiftlerin kimlik belgelerini yenilemeleri için yapmaları gereken şunlar. Nikâh Dairesinden evlilikten ötürü soyadı değişikliği olduğuna dair belge alınması gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki evraklar ile birlikte Nüfus İdaresine başvurulması gerekiyor.
- Eski kimlik belgesi
- Evlilik cüzdanı
- Biyometrik fotoğraf
- 25 TL ödeme makbuzu