Gündem
Giriş Tarihi : 08-08-2020 11:04   Güncelleme : 08-08-2020 13:05

Nişan ve düğünler için yeni genelge yayınlandı

Yeni normalleşme sürecinde son dönemlerde artan Covid-19 vakalarının ardından İç İşleri Bakanlığı düğün ve nişanlar için genelde yayınladı.

Nişan ve düğünler için yeni genelge yayınlandı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınında uzun bir karantina sonrası yeni normalleşme süreci yaşanırken yeniden vaka sayısı çoğaldı. Artan vaka sayıları ile ilgili tedbirler alınırken, İç İşleri Bakanlığı nişan ve düğünler için genelge yayınladı.

Sıkı tedbirler alınacak
81 il valiliğine, "Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri" konulu genelge gönderen İç İşleri Bakanlığı düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü vb. organizasyonlarda denetimler yapılacağı belirtildi. Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere/kurallara uyulması ve vali/kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetlerinin salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çekildi. Düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklere yönelik yapılacak denetimlerde, gerek katılımcı olarak bulunan vatandaşların gerekse organizasyonu düzenleyen tarafların yükümlülüklerine uyup uymadıkları kontrol edilecek.

Hafta sonu denetim var
Covid-19 salgınına karşı mücadele tedbirleri kapsamında 7 Ağustos Cuma, 8 Ağustos Cumartesi ve 9 Ağustos Pazar günlerinde; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü vb. organizasyonlarda denetimler yapılacağı belirtildi. Aynı zamanda sahillerde bulunan parti tarzı eğlence yerlerinin, özellikle akşam saatlerinden itibaren eğlence yerlerine dönüşebilecek restoran, kafe, kafeterya vb. işletmelerin de denetime tabi tutulacağı öğrenildi.

Korona virüs denetimleri yaparken aynı zamanda yerli ve yabancı turistleri rahatsız etmemek amacıyla sivil kıyafetli personeller gezecek. Daha önceden en az iki defa kurallara aykırılık tespit edilerek uyarılan ya da idari para cezası uygulanan işletmelerde, bu denetimler sırasında da yine kural ihlali durumunda 30.07.2020 tarihinde illere gönderilen genelge hükümlerine göre 1-3 gün süreyle faaliyetin durdurulması cezası uygulanacak.