Nevralji nedir Nevralji Belirtileri Nelerdir

unknown-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrı bozuklukları ve vücudun belirli bir bölgesinde yoğun hissedilen veya yaygın izlenen ağrı şikâyeti; günlük yaşam kalitesini düşüren ciddi sorunlar arasında yer alır. Özellikle vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve en önemli örneklerinden birisi trigeminal nevralji olan şiddetli ağrılar, dayanılmaz durumlara gelebilir. Bu sorunların çözümü ise öncelikli olarak bu ağrıların sebeplerini öğrenmekten geçer.

Nevralji Nedir?

Nevralji; vücudumuzda belirli alanlara yayılmış sinir dokularımızın tahrip olması veya hasar görmesi neticesinde sinir dokusu kaynaklı yanma, batma veya elektrik çarpması gibi hissetme şeklinde şiddetli ağrı yaşanması halidir. Bu anlamda vücuttaki herhangi bir bölgede, herhangi bir sinir dokusunun yaralanması ile orantılı görülebilir. Sıklıkla karşılaşılan nevraljilerin başında yüz bölgesinin dokunma duyusundan sorumlu trigeminal sinirin hasarlanmasına bağlı gelişen trigeminal nevralji yer alır.

Nevralji Neden Olur?

Nevralji gelişiminin altında sinir dokusunun fonksiyonlarında bozulmaya sebep olarak dokunun hasar görmesine sebebiyet veren veya doğrudan tahrip eden etkenlerin varlığı söz konusudur. Bu anlamda nevraljiye seeibiyet verebilecek sağlık sorunları şu şekilde özetlenebilir:
Yaşlanma: İleri yaşla beraber sinir dokusu eski canlılığını yitirmeye başlar ve zamanla uğradığı tahribatlar nedeniyle nevraljiye neden olabilir.
Travma: Cerrahi operasyonlar veya dışarıdan gelen künt travmalar nedeniyle sinir dokusunun zarar görmesi sonucu nevralji gelişebilir.
Diyabet: Şeker hastalığının önemli etkilerinden biri, sinir dokularının yüksek kan şekeri nedeniyle fonksiyonlarını kaybetmesidir.
Multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıkları: Sinir dokularının doğrudan hasara uğraması ile sonuçlanan bazı nörolojik hastalıklarda nevralji gözlenebilir.
Sinir dokusunda basıya yol açan durumlar: Sinir dokusunun etrafındaki dokuların (yağ dokusu, tendonlar, kemik çıkıntıları, kan damarlarındaki anormal genişlemeler vs.) basısı altında kalması sonucu nevralji gelişebilir.
Enfeksiyonlar: Çocuklukta geçirilmiş herpes (uçuk), suçiçeği (zona) gibi viral enfeksiyonların veya HIV/AIDS ve sifiliz gibi ciddi enfeksiyonların sinir dokularına zarar vermesi sonucu nevralji görülebilir.
Bazı romatolojik rahatsızlıklar: Damar ve eklem dokularında iltihaba neden olan bazı romatolojik rahatsızlıklarda sinir dokuları da tahrip olabilir.
Kronik hastalıklar: Özellikle kronik böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklarda vücutta toksik maddelerin birikmesi nedeniyle sinir hücreleri zarar görebilir.
İlaçlar: Bazı kemoterapi ilaçlarının ciddi yan etkilerinden biri de sinir dokusunun hasar görmesidir.
Kimyasallar: Dışarıdan maruz kalınan bazı kimyasalların doğrudan sinir dokusunu tahriş etmesi, nevralji ile sonuçlanabilir.

Nevralji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nevralji tedavisinin temelinde altta yatan sebebin belirlenmesi ve nevralji çeşidine uygun tedavi planının tasarlanması yatar. Buna göre klinikte öncelikle ayrıntılı bir öykü ve fizik muayenenin arkasından sebebin tespit edilmesine yönelik ek tetkiklere başvurulur. Tespit edilen sebebe yönelik tedaviye başlanır. Eğer belirli bir neden bulunamazsa nevraljinin giderilmesine yönelik semptomatik tedavi tercih edilir.
Eğer sinir üzerinde basıya neden olan anatomik bir oluşum söz konusu ise nevralji ameliyatı düşünülür.
Diyabetteki yüksek kan şekerine bağlı nevraljilerde kan şekerinin kontrolü hedeflenir.
İlaçlara veya kimyasallara bağlı nevraljilerde etken maddeden uzak durulması için önlemler alınır.
Semptomatik olarak öncelikle güçlü ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Ek olarak sinir dokusunun iyileşmesini hızlandırmak ve ağrıyı gidermek için fizik tedavi yöntemlerine başvurulur.
Şiddetli nevraljilerde sinir dokusuna anestezi ilaçlarıyla doğrudan sinir bloğu uygulanarak ağrı giderilir.
Gerekli görüldüğünde ağrı kesici etkiye sahip antidepresanlar, narkotik ağrı kesiciler veya sinir dokusunu düzenleyen antiepileptik ilaçlar da tedaviye eklenebilir.
Alternatif olarak sinir dokusunun ve ağrıyı oluştururken uyardığı kas dokularının gevşemesine yönelik ağrının meydana geldiği dokuya botoks enjeksiyonu yapılabilir.
Şiddetli ağrıya sahip tedaviye yanıt vermeyen olgularda ağrıya neden olan sinir dokusunun tahrip edilerek ağrı hissetme fonksiyonunun azaltılmasına yönelik cerrahi müdahaleler gündeme gelebilir.
Tedavi edilmeyen nevralji durumlarında kişinin yaşam kalitesi ve iş verimliliğinde önemli ölçüde düşüşler saptanır ve hastalar ağır depresyon geliştirebilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!