Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-04-2020 19:58   Güncelleme : 28-04-2020 19:58

Nefes Kredisi başladı

Kayseri Ticaret Odası, küçük işletmeler için düzenlenen Nefes Kredisi vermeye başladı. Nefes Kredisi almak için ne yapılmalı, kimler başvurabilir.

Nefes Kredisi başladı

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Coronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörlere destek olmak ve ticaretin devamını sağlamak üzere düzenlediği Nefes Kredisi başladı. Kayseri Ticaret Odası üyelerinin yararlanabileceği kredi ile ilgili Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy açıklama yaptı. 

Başkan'dan müjde
KTO Başkanı Ömer Gülsoy, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu sermayenin karşılanması için geçtiğimiz yıllarda da bir çok kez uygulanan düşük faizli TOBB Nefes Kredisi Projesi´nin, Koronovirüs salgını nedeniyle finans ihtiyacına cevap vermek için yeniden kullanıma açıldığını söyledi.
Başkan Ömer Gülsoy, tüm dünya etkileyen ve ülkemizinde bu süreçte aynı anda mücadele ettiği Covid-19 salgınının ticari hayata etkilerini asgariye indirmek için çalıştıklarını belirterek, "Pandemi sürecinin başladığı ilk günden bu yana her zaman üyelerimizin tüm taleplerinin takipçisi olduk. Bugün de üyelerimizin finansman ihtiyacına katkı sağlayacak Nefes Kredisi ile üyelerimizin yanındayız" dedi.
Nefes Kredisi için yapılan anlaşmanın ilerleyen günlerde kamu bankalarının da bu projeye dahil olacaklarını belirten Başkan Gülsoy, “Böyle zor bir dönemde bir özel bankanın bu projeyi en az bizim kadar sahiplenmesi önemli. Geçtiğimiz günlerde çağrı yaparak risk alınması gerektiğini söylemiştim. Oldukça düşük faiz oranıyla özel bankaların da kredi verebileceğini herkese gösterdi" ifadelerini kullandı.

Kredi şartları..
kayseri Ticaret Odası tarafından düzenlenen Nefes Kredisi'ne başvurmak için Oda Üyesi olmak gerekiyor. Oda üyeleri, online işlemler üzerinden ücretsiz alacakları Faaliyet Belgesi ile başvurarak yıllık % 7,5 faizle, 50 bin TL ile 100 bin TL arasında kredi kullanabilecek. 2020 yılında ödeme yapılmayacak. Üyeler, anapara ve faiz ödemesi olmadan 2021 yılında ödemelerine başlayacak. Nefes Kredisi, 2021 yılında 12 eşit taksitle ödenecek. % 7,5 faizle verilecek kredi 50 bin TL ila 100 bin TL arasında değişecek. 

Kredi tutarı
3 Milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler azami 50 bin TL kredi kullanabilecek. 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dâhil) arasında cirosu olan işletmeler azami 100 bin TL kullanabilecek. Verecekleri masraf, kefalet oranının % 0,03´ü ile sınırlı olacak. Banka başka masraf almayacak.