18 HAZİRAN 2019 Salı 17:44
Sağlık
Giriş Tarihi : 28-12-2018 05:18   Güncelleme : 28-12-2018 05:18

Neden Yalan Söylenir

İnsanlarda yalan söylemenin alışkanlık olması sorundur. Yalan söyleme nedenleri

Neden Yalan Söylenir

Yalan söylemek tüm toplumlarda kötü bir davranış olarak gösterilir. Ama hemen herkes hayatının bir noktasında bu kapıdan geçiyor. Beyaz yalanlar söylemek, iki insanı barıştırmak amacıyla ya da iyi şeylere hizmet amacıyla söylenen yalan olarak biraz daha masum görünür.

Çünkü gerçekler bazen çok şeyi daha kötü hale getirebilir. İnsanlarda yalan söylemenin alışkanlık olması sorundur. Kişisel korkular nedeniyle söylenen yalanlar, ceza almamak için söylenen yalanlar bazen olan olaydan kaçmak için söylenen yalanlar bir refleksif hareket olarak insanın verebileceği tepkilerdir. Çocuklarda bu tür yalanlar çokça söylenir. Bazen de kendini olduğundan daha şirin, daha başarılı göstermek için de yalanlar söylenir.
Abartı ve blöf, diğer iki tür yalan ve insanların başkalarını etkilemek veya yanlış yönlendirmek için benimsedikleri yöntemlerdir. En çok yalan aşıklar arasında birbirlerine karşı söyledikleri yalanlardır. İlişkiler karşılıklı güvene dayansa da aşıklar arasında yalan en çok baş vurulan yöntemler arasındadır. Yine eşlerine sürekli yalan söyleyenlerin ilişkisi gittikçe bozulmaya başlar. Yalan söylemek karşılıklı güveni baltalayan en önemli faktördür.

Yalan Söylemek
Yine insanlar başkaları ile iyi ilişkiler sürdürmek için ve başkaları ile anlaşmazlıktan kaçınmak için yalan söyleme yoluna başvurabilirler. Onlarca farklı tür yalan yüzlerce farklı amaçla söylenebilir. Başka insanların incinmesini engellemek için de yalan söylenebilir. Bu tür bir yalan pek zararlı sayılmaz. Yalanın söylenmesinde amaç ve niyet önemlidir. Yine yalan söylemeden duramayan insanların söyledikleri yalanlar vardır. Bu bir alışkanlık haline gelir ve gittikçe kişi durduk yere yalan söyleyerek kendini rahat hissetmeye başlar.

Yalan söyleme sebepleri
1- Hata yapma korkusu
Başkalarının kendisi hakkında olumsuz düşünmesine aşırı duyarlı olma ve eleştiriye tahammülsüzlük kişiyi yalana itebilir. Bir nevi kişinin içten içe zaten bildiği yetersizlik ve başarısızlık düşüncelerinin yüzüne vurulmasından korkması, hep başkasının doğrusunu yapma çabası kişiye yalan söyletebilir.
Bu kişilerin başkalarının düşüncelerine neden bu kadar duyarlı olduklarının anlaşılması, gerekli çözümlemenin yapılıp kişinin otomatikleşmiş olan yanlış inanışlarının düzenlenmesi gerekir.

2- Önce ben..
Ön planda olma arzusu, ikinci plana düşme korkusu, hırsları doğrultusunda hedeflerine ulaşmak için her yolu kendine mübah görmek de kişiyi yalana sevk edebilir. Burada yalan, kişinin kibri için kullandığı bir maymuncuktur. Bu kişilerin sınır sorunları tespit edilip, diğerleri ile daha eşitlikçi bir çerçevede yaşamaları konusunda görüşmeler yapmak gerekir.

3- Mutlaka üste çıkmalıyım
Güçlü olanın zayıf olanı alt ettiğine, dünyanın güvensiz bir yer olduğuna ve ezilen olmak yerine ezen olmayı tercih etmek de kişiyi yalana itebilir. Bu kişilerin zihinleri sömürmek ve sömürülmek ekseninde çalışır. Kendileri için güvenli ve avantajlı olana ulaşmak için kolayca yalana başvurabilirler. Bu kişiler için yapılması gereken içine düştükleri “vahşi doğa” algısını rehabilite etmektir.

4- Rüya bitecek
Bazı kişiler ise içinde bulundukları konforlu, her şeye kolayca ulaşabildikleri yaşam tarzının kaybolmasından endişe ederek yalana yönelirler. Bir prens ya da prenses gibi büyütülen, zoru sevmeyen kişiler, içinde bulundukları rüyanın devamı için yalana başvurabilirler. Bu kişiler için yapılabilecek en iyi şey emek vermenin, zoru başarmanın ve kendi başına becerebilmenin hazzını yaşayabilmelerini sağlamaktır.

5- Kaybetmeyi göze alamamak
Sevilen kişilerle bağın sarsılması endişesi de kişiyi yalana sevk edebilir. Kişi gerçekler ortaya çıktığında sevdiği kişilerle arasındaki bağın kopacağını düşünerek, bu terk edilme riskini ortadan kaldırmak için bir şeyler yapmaya çalışır. İlk yapacağı şey süreci, korkularını dindirecek şekilde manipüle etmek ve kendini rahatlatacak şekilde kontrolü sağlamaktır. Bu durum kimi zaman karşıdakini hoşnut etmek için her türlü ödünü verebilme düzeyine kadar ulaşabilir.Bu kişiler için yapılabilecek şeyler korkularının gerçek olup olmadığının çözümlemesini yapabilmesini sağlamak, kendini ifade etmenin, düşüncelerini açık açık söylemenin, gerektiğinde kendini savunmanın, hakkını korumanın yanlış olduğu algısını kırmaktır.

6- Yönetilme endişesi
Başkası olmadan hayatını yönetemeyeceğine, kendi başına kalmanın bir felaket olduğuna inananlar da diğerleriyle kurdukları bağımlı ilişki biçimi tehlikeye girdiğinde sıkıntı yaşayabilirler. Kendilerini vagon gibi hisseden bu kişiler için hayattaki en önemli şey bir lokomotifin ardına takılmaktır.
Bu kişiler ihtiyaç duydukları lokomotifi kaybetmemek ya da kaybettilerse yenisini bulmak için yalana başvurabilirler. Bu kişilere felaket olarak algıladıkları bağımsızlığın güzelliklerini hissettirmek, kendi başına bir duruş sergilemesi konusunda yardımcı olmak yararlı olacaktır.

7- Dışlanma korkusu
Gerçeklerin ortaya çıkması durumunda yalnız kalacağını düşünmek de kişiyi yalan söylemeye itebilir. Çünkü kişi içten içe zaten dışlanmaya meyilli, diğerleriyle kaynaşma sorunu olan biri olduğunu hisseder.
Kendine ait ufak bir farklılığın bile toplumda ciddi tepkiler oluşturacağını düşünüp, diğerlerinin tepkilerinden korkup bu farklılıkları gizlemek ister. Kalabalığın içinde kendilerini yalnız hissedebilirler, kendilerini ikinci planda hissederler.
Sosyal temasın olduğu her yerde savunmaya geçme eğilimi vardır. Bu kişilerde yeterince tatmadıkları aidiyet hissi ve duygu paylaşımı üzerine çalışmak yararlı olur.

8- Koruma içgüdüsü
Özellikle aşırı iç içe olan ailelerde yetişen fedakar kişiler, ailenin diğer fertlerinin üzüntülerine aşırı duyarlı olabilirler. Aşırı iç içe olunan kişinin üzülmesini felaket gibi algılayabilirler. Bu kişilerle diğerlerinin acısına neden bu kadar duyarlı oldukları ve ufak üzüntüleri bile önlemek için neden bu kadar çaba sarf ettikleri çalışılmalıdır.

9- Gerçekle yüzleşememek
Eğer gerçekle yüzleşmek kişiye ağır gelecekse kişi gerçekle yüzleşmek yerine gerçeğin uzağında yapay bir noktada durup, hali hazırda bulunduğu duruma mantıklı açıklamalar getirmeye çalışabilir. Bu durum dışarıdan yalan söylemek gibi görünse de aslında kişinin incinebilirliğinin göstergesidir.
Çünkü kişinin gerçekle yüzleşebilecek kendiliği, karşı karşıya olduğu sorundan daha zayıftır. Bu kişilerin incinmişliğine ulaşmak için ilk önce dışarıdaki kabuğu kırmak gereklidir. Kabuğu kırarken oldukça hassas davranmak kişinin incinmişliğine giden en kısa yoldur.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA