Gündem
Giriş Tarihi : 11-09-2020 20:52   Güncelleme : 11-09-2020 20:53

Muhtaçlık aylığı nedir

Fakirlik belgesine sahip olan kişilerin alabileceği muhtaçlık aylığı nedir, nasıl alınır, hangi şartları sağlamak gerekir, bilmeniz gereken her şey haberimizde..

Muhtaçlık aylığı nedir

Maddi durumu olmayan vatandaşların bu durumu belgelemeleri halinde devlet tarafından çeşitli sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Bu yardımlardan biri olan muhtaçlık aylığı fakirlik belgesi olan kişilere sağlanmaktadır. 

Muhtaçlık aylığı nedir
Fakirlik belgesine sahip olan kişilere sosyal devlet vizyonuyla politikilara üreten Türkiye Cumhuriyeti tarafından muhtaçlık aylığı verilmektedir. Belirli etkenler ışığında  muhtaçlık aylığının alınma sıklığı ve miktarı değişiklik gösterebilir. Örneğin evde okuyan çocuk olup olmaması ve ailenin maddi durumuna göre, okula giden çocuk varsa daha yüksek miktarlarda muhtaç aylığı verilebilmekte ve buna ek olarak farklı yardımlardan yararlanılabilmektedir. Muhtaçlık maaşı aylık verilmektedir ve standart olarak 4 kişilik bir aileye göre ödenir.  Ailedeki birey sayısı, maaşın miktarını etkilemez. Maaş için bazı durumlarda kişilere öncelik tanınmaktadır.

Kimler alabilir..
Maddi durumu olmayan, ihtiyaç sahibi kişilere fakirlik belgesi olması halinde verilen muhtaçlık maaşı belirli kişilere verilir. Muhtaç maaşının alınması sırasında öncelik sağlanan kişiler devlet tarafından belirlenerek sıralaması şu şekildedir:
* 18 yaş altında engelli bireye sahip olan aileler
* Şehit ya da gazi yakınları
* Evde para kazanan kişiyi kaybeden aileler
* Boşanmış ya da eşini kaybetmiş annelerin olduğu aileler
* Sosyal güvencesi bulunmayan yaşlıların bulunduğu aileler
* Okula giden çocukların olduğu aileler
* Aile içinde bakmakla yükümlü bulunulan kişilerin var olduğu aileler
* Okul masraflarını karşılayamaması sebebiyle çocuklarını okuldan almak zorunda kalmış aileler

Başvuru şartları..
Maddi zorluklar çeken ve yaşamını idame ettirmekte zorlanan kişilere verilen muhtaçlık maaşı için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Fakirlik belgesi olan kişilere verilen muhtaçlık maaşı için gereken şartlar ise şöyle:
* Başvuru sahibi aile, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
* 18 yaşından küçükler adına vasiler başvuruda bulunacaktır. Anne ve babası olmayan kişilerin adına abla ve ağabeyler başvuru yapabilir. 18 yaşın altında anne baba olmaması nedeniyle verilen muhtaçlık aylığı, yetim maaşı olarak adlandırılır.
* Anne ve babanın vefatı nedeniyle alınacak muhtaçlık maaşında kişiler, başvuru sırasında ölüm belgelerini getirmelidir.
* Ailede engelli kimse bulunması durumunda engelli raporu ile başvuru alınmalıdır.

Gereken belgeler nelerdir
Muhtaçlık maaşına başvuru yapmak için bazı belgeler temin edilmelidir. Fakirlik belgesi başta olmak üzere muhtaçlık aylığı için gereken belgeler ise şu şekilde:
* Muhtaç aylığına başvuru dilekçesi
* Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
* Aile halkına ait kişisel kimlik fotokopileri
* İkametgah belgesi
* Fakirlik kağıdı
* Gelir belgesi
* Okula giden çocuklar için öğrenci belgesi
* Kira sözleşmesi
* Engelli bireylere yönelik rapor
* SGK hizmet dökümü
* Vefat eden eş yada ebeveyne ait ölüm belgesi

Kimler alamaz..
Maddi gelir ve ihtiyaç durumuna göre bile öncelik tanınarak verilen muhtaçlık aylığı belirli kişilere verilmez. Aylık düzenli bir geliri bulunan kişiler, herhangi bir sosyal güvencesi bulunan kişi, mahkeme kararı ile kendisine vasi atanan kişiler, ölüm maaşı, dul maaşı gibi maaşlar alan kişiler muhtaçlık maaşı alamaz.