Medya
Giriş Tarihi : 18-02-2021 20:44   Güncelleme : 18-02-2021 20:45

Mucize Doktor Ezo'nun hastalığı Meningokok nedir? Meningokok Aşısı ve Riskleri Nelerdir? Mucize Doktor Ezo Kimdir?

Mucize Doktor Ezo'nun hastalığı Meningokok nedir? Meningokok Aşısı ve Riskleri Nelerdir? Mucize Doktor Ezo Kimdir?

Kayseritempo.org - FOX TV'de yayınlanan Mucize Doktor'un başrol oyuncularından Ezo'nun hastalığı Meningokok tüm izleyicilerin merak konusu oldu. Mucize Doktor Ezo'nun hastalığıyla ilgili merak edilenleri cevapladık. Peki Meningokok hastalığı nedir? Meningokok hastalığının Tedavisi var mıdır? Meningokok Aşısı ve Riskleri Nelerdir? Başrollerinde Doktor Ali Vefa (Taner Ölmez), Ferman Eryiğit (Onur Tuna), Nazlı Güengül (Sinem Ünsal) ve pek çok ünlü ismin yer aldığı dizinin kadrosuna dahil olan Ezgi Asaroğlu (Ezo) nun Meningokok Menenjit hastalığı merak konusu oldu. Ezo karakteri hastalığı ve bilgilerini hazırladık.

Meningokok nedir? Meningokok Aşısı ve tedavisi?


Meningokok; bilinen diğer adıyla  neisseria meningitidis, gram negatif diplokok türünde, insanlarda çeşitli hastalıklara neden olan bir mikroorganizmadır. Özellikle yetişkinlerde ve çocuklarda görülen menenjit hastalığına yol açan etkenlerin en sık görülen çeşididir. Bu bakteri, hava yolu ile veya öksürük gibi bakteri içerikli damlacıklar yolu ile kolay bulaşabildiği için çok dikkat edilmesi gerekli olan bir patojendir. Hava yolu ile burun boşluğu ve sinüslere ulaşarak buraya yerleşir ve çoğalmaya başlar. Hastalık bu bölgede beyin zarlarına neden olarak, ciddi iltihabi reaksiyonun gelişmesine neden olmaktadır. Bu duruma menenjit (beyin zarı iltihabı) adı verilir. Meningokok bilinen diğer adıyla neisseria meningitidis vücutta meydana getirdiği enfeksiyonlar sonrasında hastalarda çeşitli belirtilere ve beyin hasara yol açabilir. 

Ezgi Asaroğlu kimdir?

Mucize Doktor'un önemli karakterleri arasında yerini alan Ezgi Asaroğlu, 18 Haziran 1987 İzmir dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Sosyal Antropoloji Anabilim Bölümü’nde tamamlamıştır. İlk oyunculuk deneyimini ‘Bir Dilim Aşk’ dizisi ile ekranlara adım atmıştır.

Meningokok Aşısı Nedir? Meningokok Aşısı Nasıl Yapılır?


Meningokokun yol açtığı hastalıklar ölümcül seviyede olabilir ya da kişide beyin hasarına neden olarak kalıcı hasara yol açabilir. Bu yüzden, hastalıkla mücadelede en etkili yöntem bulaşma riskinin önlenmesi ve hastalığın gelişmeden kontrol altına alınmasıdır. Bu doğrultuda, bakteriye ait yapısal ürünlerin vücut tarafından daha önce tanınıp kuvvetli bağışıklık yanıtının tetiklenmesi için uygulanmakta olan meningokok aşısı, çağımızda mevcut en etkili yöntemdir.

Meningokok Aşısı Nasıl Yapılır?


Dünya genelinde iki ayrı meningokok aşısı üretimi vardır. Her iki Meningokok aşısı kuadrivalan (dörtlü) olarak adlandırılır; meningokok bakterisinin dört (4) farklı cinsine karşı etkilidir. Bununla beraber, iki (2)aşının içerik ve koruyuculuk süresi bakımından farkları mevcuttur.

Konjuge Meningokok Aşısı


Meningokok aşısı içeriğindeki maddeleden dolayı daha etkili ve kuvvetli bir bağışıklık ve daha uzun süre koruma sağladığından riskli gruplarda tercih edilen aşı türüdür. Özellikle 55 (elli beş) yaşından büyük kişiler, yurtlarda kalan öğrenciler, askeri personel, yüksek riskli ülkelere seyahat edenler ve bağışıklık yetmezliği olanlarda bu aşı uygulamaktadır.

Polisakkarit Meningokok Aşısı
Bakterinin hücre duvarına ait yapıtaşlarıyla üretilen bu aşı, daha çok yan etki göstermesine rağmen özellikle yaş itibariyle 55 (elli beş) yaşın altındaki yetişkinlerde güvenilir bir şekilde uygulanabilir. Gebelerde tercih edilen aşı türü de polisakkarit aşıdır.

Meningokok aşısı tek kolda, deltoid kas içerisine yapılmaktadır. On altı (16) yaşından önce uygulandığında, sonrasında bir (1) adet rapel (pekiştirme) dozu daha uygulanması gerekebilir. 16 (on altı) yaşından sonra uygulandığında ise tek doz aşı koruyuculuk için yeterli olur. HIV enfeksiyonu gibi nedenlerden dolayı bağışıklık yetmezliği olanlarda; 8 haftalık aralarla 3 doz biçiminde aşı uygulamasının ardından, Beş (5) yıl sonra rapel doz yapılır.

Meningokok Aşısı Kimlere Yapılır?


Meningokok aşısı, özellikle hastalık durumuyla karşılaşma açısından risk grubunda yer alan kişilere yapılmalıdır. Bu nedenle Meningokok Aşısı aşağıda belirtilen kişilere sıklıkla uygulanmaktadır.

Meningokok Aşısının Riskleri Nelerdir?


Aşı, temel olarak meningokok bakterisinin yapısal ürünleri ile üretildiğinden dolayı, çeşitli durumlarda istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu durumlarda bazı kişilerde aşının yapılması sakıncalı olabilir. Meningokok aşısı oluşturduğu risk faktöründen dolayı hekim kontrolü ve onayı olmadan uygulanmamalıdır. Gebelere Meningokok aşı uygulaması öncesi, en doğru aşı türünün hekim tarafından belirlenmesi önerilmektedir.

Ayrıca aşı sonrası vücut genelinde hastalığa neden olacak düzeyde ciddi yan etki görülmesi beklenmese de, aşağıda belirtilen yan etkilerin görülmesi normadır. İşte o yan etkiler.

*Aşı uygulanmakta olan bölgede kızarıklık ve hassasiyet
*Geçici ve hafif ateş
*Kaşıntı, döküntü, ürtiker gibi çeşitli alerjik belirtiler