28 MART 2020 Cumartesi 23:55
Advert
Sağlık
Giriş Tarihi : 03-01-2020 16:06   Güncelleme : 03-01-2020 16:17

Mübarekotu - Şevketi Bostan - Bostanotu hakkında bilmedikleriniz faydaları

Dikenli ancak bin bir derde deva. Bostanotu, Akkız ve Mübarekotu olarak da bilinir. Şevketi bostan nerede ne zaman yetişir. Şevketi Bostan kilosu kaç lira. Şevketi Bostan nasıl temizlenir. Şevketi Bostan faydaları.

Mübarekotu - Şevketi Bostan - Bostanotu hakkında bilmedikleriniz faydaları

Papatyagiller familyasından, kültür bitkisi olarak üretimi gerçekleştirilen Şevketi Bostan, sarı çiçekli dikenli bir yapıya sahiptir. Akdeniz ikliminin nemli havasını seven, doğada kendiliğinden yetişen, çayırlarda sık sık gördüğünüz bu ot yabani bir ot olarak bilinmektedir. Kültür bitkisi kapsamına alınmış, sofralarda yer bulan bir bitkidir. 

Portekiz, Fransa, İran gibi Akdeniz ülkelerinde sıkça rastlanan Şevketi Bostan, şifa kaynağı olarak son yıllarda beslenme listemizde yerini almıştır. Belki de çayırlarda sıkça karşılaştığınız ama ne olduğunu bilmediğiniz o ot Şevketi Bostan otudur. Bu yazıyı okuduktan sonra, çayır çimen gezerken sarı çiçekli Şevketi Bostan ile karşılaşırsanız evinize götürüp mutfağınızda kullanmak isteyebilirsiniz.

Şevketi Bostan Nerede Yetişir?
Şevketi Bostan Akdeniz ikliminin etkili olduğu ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir. Anason kokuludur. Türkiye’de Ege, Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde doğa da kendiliğinden çıkan Şevketi Bostan, yemeklik olarak en çok Ege Bölgesinde değerlendirilir. İzmir ve çevresinde sıkça yetiştirilen ve tüketimi yaygın olan Şevketi Bostan kalori açısından da çok düşüktür. Sağlık açısından da faydalı olan Şevketi Bostan otu, Türkiye dışında İtalya ve İspanya’da da yetişir.

Şevketi Bostan Nerede Bulunur?
Şevketi Bostan otunu bulmak çok zor değil. Şevketi Bostan nemli alanlarda, yol kenarları ve nadas alanlarında bulunur. Topraklı bir arazide gezerken bile aniden karşılaşabilirsiniz. Aralık ayından itibaren özellikle ilkbahar aylarından Nisan ve Mayıs sonlarına kadar yetişir. Son yıllarda daha çok tanınıp tüketilmeye başlanmasıyla doğal ortamda nerede ise yok olma tehlikesi nedeniyle kültür ortamında yetiştirilmeye başlanmıştır.

Yemeklik olarak çokça toplandığı için bulunması artık zor olan Şevketi Bostan bitkisi köylü pazarlarında ya dikenlerinden temizlenmiş ya da temizlenmemiş şekliyle bulunur. Adeta bir Şevketi Bostan ana vatanı gibi olan İzmir ve çevresinde sıkça rastlayabilirsiniz bu ota.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir?
Şevketi Bostan temizlenmesi de zor bir bitkidir. Özel bir temizleme yöntemi ile temizlenir. Şevketi Bostan temizlenirken dikenli olduğundan mutlaka eldiven takılmalıdır. Temizlik öncesinde ayrıca geniş bir kaba limonlu su hazırlanır. Havuca benzeyen kökler ve yapraklar dikenlerinden ayrılır. Ardından da kökler ve yapraklar birbirinden ayrılır. Bununla da bitkinin temizliği bitmiyor.
Topraklı bir bitki olduğu için bol sudan geçirilmeli ve toprak kalıntısının kalmadığından emin olunmalı. Köklerinin üzerindeki kahverengi tabaka soyarak çıkartılırken, kök dikey olarak kesilerek içindeki sert tabaka da çıkartılır. Bu temizlikler yapıldıktan sonra daha hijyenik olması açısından bitki sirkeli suda bir süre bekletilir ve temizlenen kısımlar doğranarak pişirilmek üzere hazır hale getirilir.

Şevketi Bostan Faydaları Nelerdir?
Şevketi Bostan yararları anlamında da tıp dünyası tarafından bilinen bir ottur. Ülkemizde üç tür Şevketi Bostan otu olduğunu biliyor muydunuz? İlaç yapımında da kullanılan Şevketi Bostan çok eskiden, insanlar kaynatıp suyunu içerlermiş. Sağlıklı olabilmek için bu şekilde tüketilen Şevketi Bostan'ın böbreklere iyi geldiğine inanılırmış. Ayrıca halk arasında böbrek taşlarının düşürülmesine fayda sağladığı söylenir.
Karaciğeri temizleyen, hücre yenileyici etkisi olan Şevketi Bostan kırışıkları giderici, kronik baş ağrısı, şiddetli ateş, bronşit, sarılık, adet dönemlerindeki hormon dengesizlikleri ve deri rahatsızlıkları gibi durumlarda da tercih edilir.
Sindirime yardımcı olan Şevketi Bostan otu kabızlığı önler ve gaz problemlerini giderirken karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi gelir.
Şevketi Bostan'ın kasılma ve gevşemeye yardımcı olduğu keşfedilmiş, spazm giderici, antibakteriyel, antienflamatuar , antitümoral etkileri olduğu da tıbben kanıtlanmıştır.
Şevketi Bostan Türkiye’de ruhsatlı ilaç yapımında kullanılan nadir otlardandır. Üretimi zahmetli olan Şevketi Bostan kurutulup süzülerek çay olarak tüketildiğinde de sağlığa iyi geldiği düşünülmektedir.

Şevketi Bostan Fiyat
Doğa her zaman insana bonkördür ancak insanlar çoğu zaman onun kıymetini bilemez. Şevketi Bostan otu doğada sıkça rastlanan bir otken, insanlar tarafından yemek tüketimi konusunda fazlaca tüketilmeye başlandığından artık pek bulunamaz oldu. Talep çok olunca ne olur? Değeri artar, değeri artarsa da fiyatı artar. Bu nedenle Şevketi Bostan otunun çok da ucuz olmayan kilosu 30 TL civarındadır. İnternet üzerinden bile sipariş ağı bulunan Şevketi Bostan son yıllarda en çok tercih edilen Ege otları arasında olup her geçen gün daha çok bilinir hale gelmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA