MS (Multipl Skleroz) Aşısı Türk Bilim İnsanları Tarafından Bulundu – MS Aşısı Ne Zaman Hastalar Üzerinden Denenecek?

featured

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve KTÜ Tıp Fakültesi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Cavit Boz, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci MS (Multipl Skleroz) hastalarının merakla beklediği MS aşısı bulduklarının müjdesini verdi.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 tedavisi için yapılan aşı çalışmalarında ilk sevindirici haber ilk olarak Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’den gelmesiyle birlikte MS (Multipl Skleroz) hastalarının merakla beklediği MS aşısı da Türk Bilim İnsanları tarafından bulundu. Peki aşı ne zaman hastalar üzerinden denenecek? Multipl Skleroz (MS) hastalığı, etkisini en çok merkezi sinir sisteminde göstermekle birlikte kişide ataklarla kendini açıkça belli eden ve kişide kalıcı hasarlara neden olan kronik sinir sistemi hastalığıdır. Kişinin bağışıklık sistemi vücudunu dışarıya karşı korurken kendi hücrelerini tanımaktadır. Hastalık özellikle genç kişileri etkileyen santral sinir sistemi hastalığıdır.FARELERDE MOTOR SİNİRLERİNİN KAZANILDIĞI GÖRÜLDÜ
Her hastanın yaş aralığına göre vücutta farklı şekillerde kendini gösteren hastalık, kişiyi bedenen olduğu kadar ruhen de büyük ölçüde yıpratmaktadır. Diğer yandan aşının bulunduğu haberlerinin ardında ki tedavinin ilk olarak fareler üzerinden yapıldığı da ortaya çıktı. Bir çok fare üzerinde değerlendirilen tedavi sonucunda aşının MS hastalığının gelişimini önlediğini veya hastalığı erken aşamada durduğunu gösterdi. Ayrıca hayvanların motor sinirlerinin işlevini geri kazandığını belirtildi. Bununla birlikte, tedavi edilen bir çok farelerin üzerinden beyin ve omuriliğinde önemli ölçüde az sayıda proinflamatuar bağışıklık hücresi ve daha az miyelin hasarı görüldüğü tespit edilmiştir.Öte yandan, bilim insanları, tedavi edilen farelerin genel bir bağışıklık bastırma belirtisi göstermediğini açıkladı. Yapılan bu deneylerde MS hastaları için mevcut olan bağışıklık bastırıcı tedavilerle ilişkili olumsuzlukların üstesinden gelebileceğine dair hastalar için büyük bir umut ışığı oluşturmaktadır.MS AŞISI NE ZAMAN HASTALAR ÜZERİNDEN DENENECEK?
BioNTech’in deneysel enflamatuvar olmayan aşısının ise miyelin tabakasına karşı görülen anormal bağışıklık tepkilerini azaltmak için tasarlandığı belirtilmektedir. Dünyayı etkisi altına alan Pandemiden dolayı Covid-19 için geliştirilen aşı 1 yıldan kısa süre içerisinden geliştirilmiştir. Dünyada kullanıma giren Covid-19 i aşısı için benzer bir durumun MS’ için de olabileceği beklentisi ortaya çıktı.
Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin açıklamasında “Araştırması fareler üzerinde genel deneyler yapılmıştır. Deneysel olarak MS (Multipl Skleroz) benzeri model oluşturulmuş ve mRNA teknolojisi kullanılarak yapılan tedavinin hastalık aktivitesini baskıladığı gözlenmiştir. Bu bulgular gelecekte MS tedavisi için umut verici olacaktır. Fakat bu yöntemin MS tedavisinde kullanılabilmesi, her şey yolunda gidecek olsa bile bu süre 8-10 yılı alacaktır. Öte taraftan özellikle son 20 yılda deneysel modelde çok başarılı olan pek çok ilaç ve yöntemin insanlarda kullanıldığında aynı sonucu vermediği gözlemlenmiştir.” açıklamalarında bulunmuşlardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!