Gündem
Giriş Tarihi : 15-01-2021 11:44   Güncelleme : 15-01-2021 13:39

Mobilya sektörü devleşiyor

KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, mobilya sektörünün pandemi sürecinden etkilenmediğini söyledi.

Mobilya sektörü devleşiyor

Kayseritempo 2020 yılında pandemi sürecinde büyük sıkıntılar yaşayan birçok sektör olduğunu dile getiren KAYMOS (Kayseri Mobilyacılar ve Sanayiciler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, mobilya sektörünün bundan etkilenmediğini dile getirdi.

Kanal Avrupa Ekranlarında yayınlanan Memleketim programında mobilya sektörünün 2020 yılında göstermiş olduğu performansı değerlendiren Başkan Mehmet Yalçın, “yılın ilk ayına iyi başladık. Dünyanın en önemli 3 büyük mobilya fuarından biri olan fuarını gerçekleştirdik ve önemli oranlarda siparişler aldık. Sektör olarak başarılı bir fuar geçirdik. Sonrasında Mart ayında ilk Covid-19 vakasının ülkemizde görülmesinden sonra 2 aylık bir bekleme süresi yaşadık ancak sonrasında büyük bir iş yoğunluğumuz oldu. Şu anda Kayseri dünyanın 75 ülkesine mobilya ihracatı gerçekleştiriyor. Pandemi olumsuzluklarına rağmen ihracatta Türkiye bu süreçte %10 büyüme elde etti" şeklinde konuştu.

"2021’de daha başaralı bir yıl bizi bekliyor"
Dünyada yaşanılan bu yeni süreçte güvenli ticaret limanı aradıklarını Yalçın, “Ülkemiz bu anlamda en doğru adres. Türkiye yaptığı ürünlerin kalitesi, çeşitliliği ve güvenirliği ile yabancı ülke tüketicilerinin dikkatini çekiyor. Kayseri mobilyası fabrikasyon üretime geçmesi ile birlikte, büyük kapasiteli marka firmaları ile ihtiyaç olan bu yeni pazarda hak ettiği yerlere ulaşacağına inanıyoruz. Model, yenilik, dizayn ve tasarım noktalarında çok ileri seviyelere ulaştık. Bizim en büyük hedefimiz ihracatı arttırarak 10 milyar dolar seviyesine ulaşmak. Bu doğrultuda Kayseri mobilya sektörü olarak gerekli alt yapıyı hazırladık. 2021’de daha başaralı bir yıl bizi bekliyor. "ifadelerini kullandı

"Mobilya ihracatımız Amerika’ya %71 oranında artış gösterdi"
Memleketim programında önemli açıklamalarda bulunan Yalçın "Amerika pazarı için de altyapımız hazır durumda. Mobilya ihracatımız Amerika’ya %71 oranında artış gösterdi. Türkiye yatak pazarındaki payını 2020 yılında %68 oranında arttırdı. Çin’den alımları azaltan Amerika başka ülkelere yönelerek ilk sırada Türkiye’yi tercih etti. Bizim en büyük özelliğimiz yaptığımız ürünlerimizin kalitesi bakımında hiçbir sorun yok. Sertifika bakımında kalitesi tescilli. Üretimde ise kapasite sıkıntısı yok. 2021 yılında endüstriyel yatırımlar yaparak bunu daha fazla oranlara çıkartmak için çalışıyoruz. " dedi.

Mobilyaya değer kattı
29 Ekim’de Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük karma alışveriş merkezi KUMSMALL AVM’yi açtıklarını belirten KAYMOS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Doğan, KUMSMALL’un Kayseri mobilyasına çok önemli katkılar sağlayacağını belirterek şunları söyledi: “Dünyanın ünlü yerli ve yabancı markalarını biraraya geldi. Mobilyadan teknolojiye, giyimden cafe ve restoranlara ve eğlenceye birçok seçeneği misafirlerine sunan AVM aynı zamanda bir yaşam merkezi oldu. Pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamalara rağmen AVM’de yer alan mağazalar burada yapılan ticaretten son derece memnun. Süreç normale döndüğünde burası yeniden canlanacak ve AVM yönetimi olarak yurt dışı alım heyetlerini buraya getirme ve yurt içinden müşterilerimizin çok fazla ilgi gösterecekleri çalışmalarımız ve tanıtımlarımız olacak. Şu anda şehir dışından gelen müşterilerimize KUMSMALL’dan alışveriş yaptıkları zaman adreslerine kadar teslimat yapıyoruz. Avrupa’nın her noktasına eve teslimat yapıyoruz” dedi.

KUMSMALL’da 365 gün fuar
KUMSMALL AVM’nin 365 gün devam eden bir fuar olduğuna vurgu yapan Başkan Yardımcısı Celal Doğan, “bugün OSB’de mobilya üreten bütün firmalarımızın showroomları mevcut. Tasarım kalite ve ürün çeşidi anlamında oldukça iyi modellerimiz var ancak  sergileme anlamında çok büyük sıkıntılar yaşıyorken, artık KUMSMALL’la 365 gün mobilya fuarı yapıyoruz. Ürünlerimizi daha verimli sergiliyorken, yurtdışı ve şehir dışından gelen müşterilerimize Kayseri mobilyasını görme ve beğenme imkanı sunuyoruz. Müşterilerimiz daha geniş bir ürün yelpazesini burada görüp alabiliyor.