Kilo almak isteyenler ne yapmalı

Vücut sağlığı için fazla kilonun sakıncaları olduğu gibi aşırı zayıflıkta çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Kilo almak isteyenlerin yapması gereken her şey bu haberde..

Sağlık - 15-08-2020 13:26

Kilo almak isteyenler ne yapmalı

'Çok zayıfım kilo almak istiyorum' diyenler genellikle çevresindeki insanlar tarafından çok şanslı görünse de durum onlar için bu şekilde olmayabilir. Peki kilo almak için ne yapmalı? Tüm detaylar haberimizde.

Su içse bile yarayan insanların özenerek baktığı aşırı zayıflık güzel bir şey olmadığı gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Anoreksiya gibi ölümle sonuçlanabilen hastalıklara neden olan aşırı zayıflığın çaresi kilo almaktır. Kilo almak ve sağlıklı yaşamaya devam etmek için yapılması gerekenler ise şu şekilde:

Öğün sıklığı artırın, protein alın, çinko ağırlıklı beslenin
Sık beslenerek (günde 5-6 kez) öğün aralarında düşük hacimli, yüksek enerjili besinler (fındık, badem, fıstık, kuru meyveler gibi) tercih edilmeli. Yüksek kalorili ancak katkı maddelerini fazla içeren paketli, işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı. Yeterli miktarda protein almak (kg başına ortalama 1 g) gerekir. Proteinden yüksek gıdalar kas kitlesinin artışına destek olarak vücut ağırlığını yükseltmek adına önemlidir. Bu nedenle öğünlerde; et, tam yağlı süt ürünleri, tavuk, balık, yumurta gibi kaynaklara yer verilmelidir. İştah konusunda önemli bir mineral olan çinko düzeylerinde düşüklük olması durumunda yeme problemleri yaşanabiliyor. Bu nedenle kırmızı et, peynir, kuruyemişler, tahıllar, ayçekirdeği, yumurta gibi besinler sıklıkla tercih edilmelidir.

Spor yapın, kaloriyi artırın, hem sebze hem meyve tüketin
Kilo almak kadar sağlıklı ve kas kütlesini koruyarak kilo almak da önemli. Kas kütlenizi artırmak için spor yapmanız şart. Bunun için kardioya yönelebileceğiniz gibi, ağırlık antrenmanları da yapabilirsiniz. Spor salonuna gitmek ve koç eşliğinde çalışmak kilo akmak için her zaman etkili bir yöntemdir. Örneğin gün içinde sadece içtiğiniz kahveye süt ve şeker ekleyerek başlayabilirsiniz. Eğer hem kalorim artsın hem de lezzetli bir şeyler içeyim diyorsanız, muz ve sütü karıştırarak içine de biraz kuruyemiş ekleyebilirsiniz. Hem enerji patlaması yaşar, hem de damağınızı şenlendirirsiniz. Muz, kavun, incir gibi meyveler porsiyonlarında diğer meyvelere oranla daha yüksek kalori bulundurur. Eğer ara öğün olarak çiğ sebze tüketme alışkanlığınız varsa sebzelerin yerini meyvelere bırakın. Örneğin kahvaltınızda sadece domates ve salatalık tüketmenin yanı sıra mevsim meyvelerini de ekleyin.

Yağı artırın, karbonhidrat ağırlıklı beslenin
Salatanıza eklediğiniz sağlıklı zeytinyağını artırın. Bunun yanı sıra kahvaltınızda zeytin ve peynirinizi de üzerine zeytinyağı ekleyerek tüketin. Pişirme yemeklerinizde ise tereyağına ağırlık verebilirsiniz. Birçok insan kilo vermeye çalışırken karbonhidratı veya yağı tamamen kesmeye çalışır. Kilo alma yolları ve kilo alma yöntemleri deniyorsanız yani hedefiniz kilo almaksa bu şekilde kalori almanız zorlaşır ve dolayısıyla bu pekiyi bir fikir sayılmaz. Önceliğiniz acil kilo alma ve kilo alma diyeti uygulamak ise, bol miktarda yüksek karbonhidrat ve yüksek yağlı yiyecekler yiyin. Her öğünde bol miktarda protein, yağ ve karbonhidrat tüketmek en sağlıklısıdır. Yemeklerden önce su içmeyin. Su midenizi doldurarak daha az yemek yemenizi sağlar.

Sigarayı bırakın, kuruyemişe ağırlık verin
Sigara içenler sigara içmeyenlerden daha az kilo alma eğilimindedir ve sigarayı bırakmak sıklıkla kilo almaya yol açar. Çünkü eliniz ağzınız boş durmasın isteri sürekli atıştırmalıklara yönelirsiniz.
Kuru yemişler kilo almada önemli besinler arasındadır. Her gün en az bir avuç kuru yemiş tüketebilirsiniz. Badem, ceviz, fındık, fıstık gibi kuru yemişler yağ ve lif açısından da zengindir. Yine aynı şekilde bol baharat, sos ve çeşni kullanmak daha fazla yemek yiyebilmenize olanak sağlar. Formül gayet basit; yemeğiniz ne kadar lezzetliyse, daha fazla yemek yemek o kadar kolaylaşacaktır.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Doğayla dost çevreci araç temizliyor

Doğayla dost çevreci araç temizliyor

21-09-2020 - Gündem

Uzaktan eğitime Tablet desteği

Uzaktan eğitime Tablet desteği

21-09-2020 - Gündem

Kır nikahı revaçta

Kır nikahı revaçta

21-09-2020 - Gündem

Hamile eşini bıçaklayarak kaçmıştı

Hamile eşini bıçaklayarak kaçmıştı

21-09-2020 - Gündem

MHP’ye hayırlı olsun ziyareti

MHP’ye hayırlı olsun ziyareti

21-09-2020 - Siyaset

100 kişilik öğrenci yurdu

100 kişilik öğrenci yurdu

21-09-2020 - Gündem

Kayseri Üniversitesi’ne Destek

Kayseri Üniversitesi’ne Destek

21-09-2020 - Gündem

Duygu Çelikten neden öldürüldü

Duygu Çelikten neden öldürüldü

21-09-2020 - Gündem

Antalya Eroin operasyonu

Antalya Eroin operasyonu

21-09-2020 - Gündem

Türkiye Koronavirüs ölü sayısı

Türkiye Koronavirüs ölü sayısı

21-09-2020 - Gündem