Corona Aşısı ne zaman çıkar

Türkiye sınırlarında Corona Virüsü ne kadar sürecek. Covid19 virüsü ne zaman bitecek. Corona aşısı ne zaman çıkacak. California Üniversitesi Kardiyoloji uzmanı Profesör Doktor Mehmet Çilingiroğlu açıkladı. Mehmet Çilingiroğlu kimdir.

Sağlık - 09-04-2020 19:26

Corona Aşısı ne zaman çıkar

California Üniversitesi Kardiyoloji uzmanı Profesör Doktor Mehmet Çilingiroğlu açıkladı. Katıldığı bir televizyon programında Corona Virüsü ile mücadelenin aylarca süreceğini söyledi. California Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı Mehmet Çilingiroğlu, Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de vakaların süreceğini, ölümlerin devam edeceğini söyledi.

Aşı ne zaman çıkar?
Prof.Dr. Mehmet Çilingiroğlu, konuşmasında "Corona Virüsü aşısı için çalışmalar sürüyor. Ama bu virüsün aşısını insanlara yaygın olarak kullanmak 1 yıl ile 1,5 yıldan önce çıkmaz. O zamana kadar da ölümler devam edecek. Hayat normale dönmez. Vatandaşlar, bana ne zaman sokağa çıkıp rahat rahat çay içebileceklerini soruyorlar. Ben de evde kalarak, izolasyonu sağlayarak bu virüsün üstesinden gelinebileceğini sonrasında hayatın normale dönebileceğini söylüyorum" dedi.

"Yanlış en başta.."
Prof.Dr. Mehmet Çilingiroğlu, "İnsanlar hijyene dikkat etmeli. Sosyal izolasyonu yapmalı. Dişlerini sıkıp evlerde kalmalılar. O zaman bu süreç daha kolay atlatılabilir. Türkiye lütfen evden çıkmasın. Bu sadece Türkiye için geçerli. Diğer ülkeler de bundan kurtulmadığı sürece, sıkıntı bitmez. Global bir sıkıntı. Malesef aylarca bu virüsle savaşmak zorundayız. Dünya Sağlık Örgütü, üzerine görevi geç yaptı. En başta Çin'den insanların dışarı çıkmasına veya Çin'e girmesine izin vermemeliydi. İlaç müdahalesine izin vermeliydi" cümleleri kurdu.

"Aylar sürecek"
Mehmet Çilingiroğlu, "İnsanlar, virüsten yazın kurtulup kurtulamayacağımızı soruyor. Gerçekçi olmak lazım. Ağustos ayına kadar ölümler olacak. Yaz aylarında bu virüs gitmeyecek. Dünya nüfusu 8 milyar. Dünyanın farklı bölgelerinde yavaş yavaş patlak veriyor. Bu salgın ile mücadele haftalar değil aylarca devam edecek. Bu virüs çok sinsi, çok bulaşıcı ve öldürücü. Bundan ötürü etrafımızda virüslü varmış gibi davranmalıyız. Korkarak değil tedbir alarak" açıklamasında bulundu.

Mehmet Çilingiroğlu kimdir?
2 Nisan 1970 tarihinde Denizli'de doğdu. 1983-1986 yılları arasında Antalya Lisesi'nde eğitimini tamamladı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giriş yaptı.1993 yılında stajını da Hacettepe Üniversitesi'nde yapan Mehmet Çilingiroğlu, 1994 yılında Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde staj sürecini devam ettirdi. 1995 yılında yine aynı üniversitede dahiliye bölümünde görev almaya başladı. 2000 yılında Amerikan Kalp Derneği Moleküler Kardiyoloji alanında araştırmacı olarak çalışmalarına başladı. 2004-2006 yılları arasında San Antonio Teksas Sağlık Bilimleri Janey Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezi'nde Girişimsel Kardiyoloji Üyesi oldu. 2010 yılında Evanston Hastanesi / NorthShore Üniversitesi'nde Yapısal Kalp Hastalıkları Üyesi görevini ifa etti. Profesör Doktor Mehmet Çilingiroğlu, son olarak California Üniversitesi'nde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapıyor. 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Kayserispor eksik gidecek

Kayserispor eksik gidecek

04-06-2020 - Kayserispor

Pandemi sürecinde Adaklık fiyatları

Pandemi sürecinde Adaklık fiyatları

04-06-2020 - Gündem

Boş arazide 4 aylık Cenin..

Boş arazide 4 aylık Cenin..

04-06-2020 - Gündem

Turizm haritası yeniden çiziliyor

Turizm haritası yeniden çiziliyor

04-06-2020 - Gündem

TFF maç saatini değiştirdi

TFF maç saatini değiştirdi

04-06-2020 - Futbol

Bellona Kayseri kararını verdi

Bellona Kayseri kararını verdi

04-06-2020 - Basketbol

Hatice Anne ölü bulundu

Hatice Anne ölü bulundu

04-06-2020 - Gündem

Kayserispor Covid19 testinden geçti

Kayserispor Covid19 testinden geçti

04-06-2020 - Kayserispor

ASKF için taze kan

ASKF için taze kan

04-06-2020 - Amatör Futbol

Kayseri Koronavirüs ölüm sayısı

Kayseri Koronavirüs ölüm sayısı

03-06-2020 - Gündem