Sağlık
Giriş Tarihi : 22-03-2019 16:08   Güncelleme : 22-03-2019 16:31

Migren hastalarına müjde. Migren için köklü çözüm

Kronik migren hastalığı yaşayan kişilere müjdeli haber. Migren hastası aşı ile kurtulabilecek. Migren aşısı nedir, ne kadar? Migren aşısı nasıl yapılır?. Migren aşısı kimler için uygun? Migren aşısı nerede bulunur? İşte ayrıntılar

Migren hastalarına müjde. Migren için köklü çözüm

Migren, şiddetli baş ağrısı rahatsızlığıdır. Migren; ışık ses koku gibi etkenlere karşı aşırı hassasiyet içeren bir ağrıdır. Bu rahatsızlık  yüz ve baş bölgesini kapsayan ve beyin sapında  çekirdeğin aşırı hassasiyeti ile ortaya çıkaran kronik bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda uyku,açlık depresyon ve anksiyete gibi duygu durum bozuklukları da migren ataklarını başlatmaya sebebiyet verebilir. Migrende ağrıyı şiddetlendiren, beyin damarları üzerindeki genişlemeden kaynaklanmaktadır. Ergenlik döneminde başlayan şiddetli baş ağrıları 35-45 yaşlarında daha şiddetli bir ağrıya dönüşmektedir. Hatta hastalar bu dönemlerinde aşırı sinirli bir dönemde olabilmektedir.

Tedavi için
Migren için kullanılan bir çok ağrı kesici mevcuttur. Ama zamanla vücut bağışıklık kazandığı için farklı ilaçlara ihtiyaç duymaktadır. Çünkü; ilaçlar zamanla etkisini yitirerek ağrı kesme yetisini kaybetmektedir. Zaten ilaçlar uzun süreli kullanıma uygun değildir. Migren hastalarının merakla beklediği aşıya nihayet onay çıktı. FDA migren önleyici Migren için, yeni bir aşı geliştirilerek kişilere göre farklı kullanım süreleri vardır. Bugüne kadar migren için kullandığımız tedaviler migren dışı başka sebeplerle bulunmuş ama migrene de iyi geldiğini düşündüğümüz ilaçlardı. Epilepsi ilaçları, depresyon ilaçları, kalp ritim ilaçları gibi.. Maalesef bugüne değin migren için spesifik olarak keşfedilmiş bir tedavi yoktu. Migren aşısı bu açıdan çok ilgi gördü, dikkat çekti. Aylık baş ağrısının 4-15 gün arasında olan hastalarda ayda 1 enjeksiyon uygulaması yapılmasıyla 3. Ayda hastaların %40ında %50 oranında ağrının azaldığı görülmüştür.

Migren Aşısı
Migren aşısı, migren ilk tetiklenip henüz iltihap maddeleri salınmadan, en önemli iltihap maddesi sayılan CGRP maddesinin çalışmasını durdurarak migren atağının başlamasını önler. Migren aşısının bir antikor, yani tıpkı diğer aşılarda kullanılan maddelere benzer bir görevi vardır. Bu nedenle buna aşı demek son derece mantıklı. Ancak bildiğimiz klasik aşılar gibi bir kere yapılan ve sürekli koruyan bir özelliğe sahip değildir. Bu aşının etkisi iki hafta ile dört hafta arasında değişmekte. Bu süre aralığından sonra aşının etkisi bitiyor. Bu nedenle iki ile dört hafta arasında aşıyı tekrarlamak gerekir. Şu anda dört farklı firma aşı ile ilgili çalışmalarını tamamladı. İlk firma, ilacı Amerika’da çok yakın bir zaman önce piyasaya çıkardı. Diğer firmaların da çok yakın bir zaman içinde  kendi ilaçlarını peş peşe piyasaya çıkarmaları bekleniyor.

Aşı uygulaması
İlk çıkan aşı ayda bir sıklıkla yapılmakta. İnce insülin iğnesine benzer bir iğnesi olan bu aşıyı migreni olan kişiler rahatlıkla kendileri uygulayabiliyor. Yakın zamanda iki haftada bir uygulanacak diğer aşının da piyasaya çıkması bekleniyor. Bu aşı daha sık yapıldığı için daha etkili olabilir iddiaları vardır. Aslında migren aşısının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Önceki çalışmalarda karaciğer sıkıntısı olabileceği görülmüş ve ilaç tekrar geliştirilerek bu yan etki ortadan kaldırıldı. Şu an için, grip veya soğuk algınlığına yakalanmışa benzer bir tablo ve iğne ağrısı, düşük olasılıkla oluşabilecek yan etkiler olarak sayılabilir. Ancak yine de, bunun yeni bir aşı olduğu göz önüne alınarak, uzun vadede yan etkiler açısından dikkatli olmak da fayda vardır.

Migren aşısına nerede
Migren aşısı şu an için sadece Amerika’da satılmakta ve fiyatı da yaklaşık olarak 500-600 dolar arasında. Aşı önce Avrupa'da satışa sunulacak. 2019 yılının sonlarına doğru ise Türkiye'de de satılması bekleniyor.