Gündem
Giriş Tarihi : 07-11-2019 20:12   Güncelleme : 07-11-2019 20:34

Mevlid Kandili gecesi hangi ibadetler yapılır - En güzel Mevlid Kandili mesajları

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S)'in doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili gecesinde hangi ibadetler yapılır? En güzel kandil mesajları nelerdir

Mevlid Kandili gecesi hangi ibadetler yapılır - En güzel Mevlid Kandili mesajları

İslam dünyası Mevlid Kandili heyecanını yaşıyor. Mevlid Kandili için artık geri sayım başladı. Bu kutlu günde ibadetlerini yerine getirecek olan milyonlarca müslüman, merakla Mevlid Kandili'ni bekliyor. Müslüman alemi için en değerli günlerden birisi olan Mevlid Kandili Gecesi bu yıl 08 Kasım 2019 Cuma'yı Cumartesiye gününe bağlayan gece olarak belirlenmiştir.

 Mevlid Kandili, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S) dünyaya teşrif ettiği gündür. Yılın ilk kandili olan Mevlid Kandili, duaların ve ibadetlerin kabul edildiği mübarek günlerdendir. Bu gecede bol bol dua edilmesi öneriliyor.
 
Kandil mesajları ile tüm sevdiklerinize içinizden geçenleri kolaylıkla iletebilirsiniz. Bu gecenin anlam ve önemini en iyi şekilde anlatan kandil mesajlarını sizler için derledik.

KANDİL GECESİ YAPILAN İBADETLER:
 *Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih "Estağfirullah" demeliyiz.
 *Peygamberimiz (S.A.V.)'e hiç olmazsa bir tesbih salat ü selâm okumalıyız.
 *Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi Kur'an-ı Kerim'i okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir.
 *Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken bir de şu hususu iyice tefekkür etmemiz gerekir.
 *Allah'ü Teâlâ'ya tam bir huşu içinde dua ve niyazda bulunmalıyız.
 *Mevlid Gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar.
 *Mevlid Gecesi gündüzünde mezarlar, bizden dua bekleyen yakınlarımızın kabirleri ziyaret edilmeli.

EN GÜZEL MEVLİD KANDİLİ MESAJLARI
*Biçarelere, dul ve aceze hatunlara bakmak için çalışıp, çabalayan kimsenin; gece sabaha kadar namaz kılan, her gün oruç tutan, meydan-I gazada cihad eden gibi Allah yanında rütbesi vardır. 
*Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.
*Allah'ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. 
* Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz Aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. 
*Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.
*Bakiler sevgiler adına nice dilekler vardır. Ölümü bile ayırır saymayan gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar, dualarda birleşen gönüller vardır.