Kayseri Haberleri

Mehmet Ağar Kimdir? Mehmet Kemal Ağar Kaç Yaşında, Nerelidir?

mehmet agar kimdir
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseritempo.org – Mehmet Ağar Kimdir? Mehmet Kemal Ağar Kaç Yaşında, Nerelidir?  Lise hayatına Ankara’da başladı ve 1968 senesinde mezun olduğu lise ise Haydarpaşa Lisesi’dir. Aynı yıl içerisinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Emniyet Genel müdürlüğü bursu ile okudu. 1973 yılında ise Maliye bölümünden mezun oldu. İlk devlet memuriyeti olarak ise Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesinde ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğünde Komiserlik görevi yaptı. Mehmet Ağar 1974 yılında Emel Ağar ile dünya evine girdi. Tolga Ağar adında bir erkek ve Yasemin Ağar adında birde kız evlada sahiptir. Yıl 1976’yı gösterdiğinde ise Ankara ili kaymakam adayı olarak İçişleri Bakanlığı’nda göreve başladı. İznik ve Selçuk ilçelerinde kaymakam vekili olarak görev yapan Mehmet Kemal Ağar, Torul ve Delice ilçelerinde kaymakam olarak görev yaptı. 1980 yılının Ocak ayında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdür Muavini olarak görev yaptı. 1981 yılında ise Asayiş şube müdürü olarak çalıştı. 

Mehmet Ağar Kimdir?

Mehmet Kemal Ağar, Türk emniyet mensubu, siyasetçi ve devlet adamıdır. Mehmet Kemal Ağar, 30 Ekim 1951 yılında babasının görev yaptığı Ankara, Çankaya köşkünde dünyaya gelmiştir. Babası emniyet müdürüdür. Babasının memuriyeti sebebi ile 1957’de Urfa’da ilkokula başlamış, Gümüşhane, Bolu, Adana, Ankara ve Erzincan’da bitirdi. Erzincan’da başladığı ortaokulu ise Kayseri, Diyarbakır ve Uşak’ta bitirdi.

1984-88 yılları içerisinde Terör ve Asayişten sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı görevi ile çalıştı. 1988’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne 1990’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, 1992’de Erzurum Valiliği’ne, 1993 Temmuzunda Emniyet Genel Müdürlüğüne, ataması yapıldı Ağar’ın. Erzurum Valisi iken, o süre zarfında kaçak olan Bahçelievler katliamı sorumlularından Haluk Kırcı’nın nikâh şahitliğini yaptı.1993 yılında Hizbullah ile ilgili olarak “Hizbullah devlet aleyhine eylemlerden kaçınmaktadır. Örgüt üyelerini yakalamak fayda sağlamaz” sözleri kayıtlara geçmiştir. 

Emniyet Genel Müdürlüğü dahilinde Özel Harekat Dairesi’nin kurulmasını ve PKK’ya karşı polisin de kırsal alanda Jandarma ile birlikte operasyonlara katılmasını sağladığı için “polisin genel kurmay başkanı” diye adından söz edilen Ağar, 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden Elâzığ milletvekili seçilmiştir. 1996’da 53. Hükümette Adalet Bakanı, 54. Hükümet (Refah-Yol Koalisyonu) bünyesinde ise İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. Ağar, 8 Kasım 1996 tarihinde görevinden istifa etmiştir. Ağar 18 Nisan 1999 seçimlerinde Elazığ’dan 68.540 oy alarak bağımsız milletvekili seçilerek aldığı oy Türkiye’de bir bağımsız adaya verilen en yüksek oy olarak tarihe adını yazdırdı.

14-15 Aralık 2002 tarihleri arasında yapılan DYP 7. Olağan Kongresi’nde ilk turda saf çoğunluğu sağlayarak Doğru Yol Partisi’nin Genel Başkanı olarak seçildi. 14-15 Mayıs 2005 Tarihlerinde yapılan 8. Olağan Büyük Kongre’de 1071 oyla tekrar Genel Başkanlığa seçildi. 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri sonuçları açıklanmaya başladıktan bir süre sonra saat 19:30 civarında partisinin barajı geçemeyeceği anlaşılınca genel başkanlıktan istifa ettiğini,  kamuoyuna duyurdu. 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!