Maydanoz ve Yaraları ve Zararları Nelerdir?

unknown-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maydanoz kolesterol ile yağ içermez. A, C, E ve K vitaminleri ile B9 vitamininin, yani folikasitin de güçlü bir kaynağı olarak kabul edilir. Potasyum ve demir mineralleri bakımındanda zengindir. 100 gramı 36 kaloridir.Peki, maydanozun faydaları nelerdir? Maydanoz neye iyi gelir? Maydanoz suyu zayıflatır mı?

İçeriğindeki A, C, K vitaminleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, A vitamini aynı anda lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde doğrudan olumlu etki eder.

ÖDEM ATTIRIR

Sağlıklı bir vücut, sıvıyı muhafaza ederek koruyor. Ancak ödem gibi sıvı birikmesi neticesinde vücutta şişme gibi etkiler görülür. Ödem sıkıntı yaşıyorsanız birkaç çay kaşığı maydanoz suyu bile rahatlamanıza faydalı olur. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ekleyin. Maydanoz suyu toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

KANSERE VE KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR

A vitamininin temel maddesi beta karoten ve C vitamini içeriğinden dolayı antioksidan özelliğe sahip olan maydanoz serbest radikallerin oluşumuna engel oluyor. Maydanoz aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşı da koruma görevi üstleniyor. Folik asit içeriği sayesinde kalp dostu olarak nitelendiriliyor, çünkü kalp krizi riskini artıran homosisteinmiktarının azalmasında yardımcı oluyor. Diüretik etkisi sayesinde tansiyon düşürücü etkisi bulunuyor. Glutatyontransferaz enzimini aktive ederek, oksitlenmiş moleküllerle savaşarak kansere karşı koruyucu fonksiyon üstleniyor. Ayrıca içerindeki K vitamini ve demir bakımından zengin olan maydanoz, vücuttan toksinlerin atılması sağlıyor ve kanı temizliyor. Karaciğeri zehirli maddelerden temizlemek için de yardımcı oluyor.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Araştırmalara göre, maydanozun diyabeti olan hastalarda kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlandı. Ancak araştırmalar sürüyor.

İDRAR SÖKTÜRÜR

Maydanozun içeriğindeki flavonglikozidinden dolayı idrar söktürücü etkisi bulunuyor. Bu sayede maydanoz, böbrek taşı, safra kesesi ve enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı oluyor.

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİR

Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu görev görüyor. Ağız kokusunun giderilmesinde de etkili oluyor.

MİDE BULANTISINA İYİ GELİR

Maydanoz ciddi bir hastalığın nedeni olmadığı takdirde mide bulantısına iyi geliyor.Yaprakları ve sapı antiseptik olan maydanozun gaz giderici etkisi de mevcut.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

Maydanoz içeriğindeki beta karotensayesinde ileri yaştaki kişilerde retina sağlığını koruyor. A vitaminin iyi kaynağı olan maydanoz göz sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİK TAŞIR

Klorofil içeren maydanoz antibakteriyel özelliğe de sahip. Bu sayede ağız kokusunun önlenmesinde yardımcı besindir.

Her sabah bir tutam maydanoz tüketerek, vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin büyük oranda karşılanabileceğini söyleyen Diyetisyen Tutku Tüzün ise maydanozun en önemli 5 faydasını şu şekilde sıraladı.

Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının üçte birini karşılayarak bağışıklık sistemine büyük destek sağlar. Ayrıca maydanoz bağışıklık sistemine yarar sağlayan diğer bir vitamin olan A vitamininden de oldukça zengindir.

ANTİ-KANSEROJENDİR

Maydanozun poliasetilen, coumarin, flavonoid, monuterpen gibi biyolojik aktif bileşenlere ek olarak Beta karoten ve C vitamini de içermesi kanserden korunmaya yardımcı olur. Glutathione-S- transferaz enziminin aktivitesini yükselterek zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale dönüştürür.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Homosistein kanda ölçülen bir aminoasittir. Bu aminoasidin yüksek olması vücut kan damarlarını tehdit ederek kalp hastalıklarına neden olur. Maydanozda bulunan B9 vitamini fazla homosisteini zararsız molekül haline dönüştürmeye yardımcı olur. Maydanoz düzenli tüketildiğinde kalp krizi, inme ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

GENÇLEŞTİRİR VE CİLDİ TAZELER

Maydanozun gençleştirmede, cilt tazeliğinin, güzelliğinin korunmasında büyük etkisi vardır. Bu özelliği özellikle karaciğer metabolizması üzerindeki olumlu etkisinden ve vücuttaki zararlı kimyasal maddeleri uzaklaştırmasından kaynaklanır. Sağlıksız çalışan karaciğer metabolizması, cildin yavaş yavaş tazeliğini, güzelliğini ve canlılığını yitirmesine ve kişinin yorgun görünmesine, diğer organlarının olumsuz etkilenmesine neden olur. Maydanoz, vücudu yabancı kimyasallardan arındırır. Böylece karaciğerin sağlıklı çalışmasında etkin rol oynayarak kişinin daha genç, daha sağlıklı, dinç ve zinde olmasını sağlar.

KANSIZLIĞI ÖNLER

Maydanoz içerdiği yüksek demir, folik asit ve C vitamini sayesinde kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Yüksek klorofil miktarı da kanı arttırarak kansızlığa engel olur.

Maydanoz, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden de oldukça zengindir. Bunun yanında sodyumu az içerir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum tansiyonun düzenlenmesinde yardımcıdır.

Maydanozdan yeterince yararlanabilmek için çiğ olarak tüketmek gerekir. Kurutulmuş maydanozda mineral kaybı çok fazla olmazken, A ve C vitamininin çoğu kaybolur. Düzenli tüketimi sağlayabilmek adına her sabah kahvaltınıza bir tutam (10-15 dal) maydanoz eklemek bu bitkinin faydalarından tam anlamıyla yararlanmanızı sağlar.

MAYDONOZ VE SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Antioksidan özelliği taşıyan maydanoz, vücuda zarar veren serbest radikalleri vücuttan atarak yaşlanmaya karşı etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

Maydanoz içerisinde bulunan A vitamini ile göz sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır.

Maydanoz suyu içerisinde bulunan yüksek kloroil ile kanı artırarak oksijenin metabolize edilmesini sağlıyor. Ayrıca böbrek, karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesine yarıyor.

Mide ve barsak problemi olan bireylerin maydanoz suyu içmesi ile sindirim sistemi rahatsızlıklarının azaldığı bir gerçektir. Ayrıca şişkinlik için de belirli sıklıklarda içilebilir.

Özellikle ödem sıkıntısı olan bireylerin vücutlarındaki fazla suyun atılması için maydanoz suyu kesin çözüm olmakla birlikte sürekli olarak içilmesi önerilmez. Çünkü belirli bir düzeyde içilen maydanoz suyu vücudunuzda ödem olmadığında, vücudunuzun ihtiyacı olan suyun da atılmasına neden olur.

Folik asit içeriği yüksek olan maydanoz, sinir sisteminin daha düzenli çalışmasında da önemli bir göreve sahiptir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!