Gündem
Giriş Tarihi : 21-06-2020 20:14   Güncelleme : 21-06-2020 20:14

Maske takmayanların cezası

Kayseri sınırlarında maske takmayanlara uygulanacak ceza belli. İl Hıfzısıhha Kurulu maske takmayanlara verilecek cezayı açıkladı

Maske takmayanların cezası

Kayseri'de maskesiz gezmenin cezası belli oldu. İl Hıfzısıhha Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Kayseri sınırlarında geçerli olacak maske takmama cezası tutarı belli oldu. Kayseri Hıfzısıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada, ne kadar idari para cezası uygulanacağı kamuoyu ile paylaşıldı.

Kayseri İl Hıfzısıhha Kurulu'nun aldığı ve Kayseri Valiliği'nin açıkladığı duyuruda "Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. maddesine istinaden 21 Haziran 2020 tarihinde saat 17:00’de; aşağıda yer alan gündem maddelerine yönelik olarak ilimizde alınacak tedbirleri görüşmek İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin iştiraki ile toplanmıştır. 5 Haziran 2020 tarihli ve 65 no’lu  kararımızda yer alan; “İlimiz genelinde tüm vatandaşlarımız için (kamuya açık) kapalı alanların yanı sıra toplu yaşam alanı kapsamında olan tüm açık alanlarda da (meydanlar, caddeler ve sokaklar, park ve bahçeler, sanayi siteleri, tarım alanları, toplu taşıma araçları, kamu/özel tüm kurum ve iş yerleri, açık alanlar vb.) ağız ve burnu tam olarak kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirilmesine,” Hükmüne istinaden, İlimiz genelinde uygulama birliğinin sağlanması amacıyla maske kullanımı zorunluluğuna aykırı hareket edenlere, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezasının 900 TL olarak takdir edilmesi yönünde tavsiye kararı alınmasına karar verilmiştir" denildi.