Mahir Çayan kimdir? Mahir Çayan kitapları ve sözleri

mahir-cayan-kimdir-mahir-cayan-kitaplari-ve-sozleri-293000.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk THKP-C lideri, Marksist-Leninist devrimci önder, Yazar Mahir Çayan hayatı araştırılıyor. Peki Mahir Çayan kimdir? Mahir Çayan aslen nerelidir? Mahir Çayan ne zaman, nerede doğdu? Mahir Çayan hayatta mı? İşte Mahir Çayan hayatı… Mahir Çayan yaşıyor mu? Mahir Çayan ne zaman, nerede öldü?

Türk THKP-C lideri, Marksist-Leninist devrimci önder, Yazar Mahir Çayan edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Mahir Çayan hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Mahir Çayan hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Mahir Çayan hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları…

Doğum Tarihi: 14 Ağustos 1945

Doğum Yeri: Samsun,Türkiye

Ölüm Tarihi: 30 Mart 1972

Ölüm Yeri: Tokat, Türkiye

Mahir Çayan kimdir?

14 Ağustos 1945 tarihinde Samsun’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydoldu. Ertesi yıl Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenimine devam etti. Bu dönemde TİP (Türkiye İşçi Partisi) ve FKF’ye (Fikir Kulüpleri Federasyonu) bağlı olan SBF (Siyasal Bilimler Fakültesi) Fikir Kulübü’ne girdi. 1965 yılında bu kulübün başkanlığını üstlendi.

Mahir Çayan Kitapları – Eserleri

 • Mahir Çayan – Toplu Yazıları
 • Kesintisiz Devrim 1
 • Bütün Yazılar
 • Savunma
 • Kesintisiz Devrim
 • Teorik Yazılar
 • Politik ve Askeri Savaş Sanatı 5

Mahir Çayan Alıntıları – Sözleri

 • Dünyanın en gülünç insanları,kulaktan dolma bazı ham bilgilerle kendisini ‘allameyi cihan’ sanan çok bilmişlerdir. Bu, bu insanların boylarının ölçüsünü pek iyi bilmediklerini gösterir. (Bütün Yazılar)
 • “Aynılar aynı yerde, ayrılar ayrı yerde” (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • “Bilindiği gibi Türkiye, yarı sömürge ve yarı feodal bir ülkedir. Böyle bir ülkede devrimci mücadele, bağımsızlık ve demokrasi için yapılan mücadeledir. Yani emperyalizmin ve uzantı ve müttefiklerinin temizlendiği, milli bir demokrasiye sahip, tam bağımsız Türkiye’yi kurma mücadelesidir bugünkü devrimci mücadele. Milli demokrasiye sahip, bağımsız Türkiye’yi kurma mücadelesi, yalnızca proleter devrimcilerin değil, bütün Türkiye’li yurtseverlerin ortak bir mücadelesidir.” (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • .
  Marks ve Engels’e göre ayaklanma bir sanattır.
  . (Kesintisiz Devrim 1)
 • 1923’te kurulan, milli, laik Türkiye Cumhuriyeti’nde yönetim, hiyerarşik tabanın üst kademesinde Kemalistler olmak üzere, küçük-burjuvazinin ve de burjuvazinin bütün fraksiyonlarının ortak yönetimidir.
  Feodal mütegallibe sindirilmiş, ancak politik ve ideolojik gücü kırılmasına rağmen, ekonomik gücü bertaraf edilememiştir.
  Kısaca özetlersek, feodal-komprador devlet mekanizması parçalanmış yerine, tek parti yönetimi altında küçük burjuvazinin diktatörlüğü egemen kılınmıştır. (Bütün Yazılar)
 • “Devrimci teori olmadan, devrimci hareketten söz edilemez.” Bu söz emperyalizmin boyunduruğu altındaki, küçük burjuva yaşantı ve düşüncesinin son derece etkin olduğu bizimki gibi bir ülkede çok daha anlamlıdır. İlk bakışta dağ gibi güçlü gözüken ve her çeşit oportünizmin stratejik planda büyüttüğü yankee işgali, ülkenin sanatından sporuna kadar bütün sosyal yaşantısında kendisini hissettirmektedir. Yeraltı kaynaklarından dış ticaretine, ekonomisinden politikasına kadar ülkenin üzerinde denetim kurmuş olan yankee terörizmi, bilindiği gibi feodal müttefiki ile birlikte demokrasiciliğimizin iktidar partisidir. Milli kurtuluşçu ve demokratik nitelikteki en küçük kıpırdanmaların bile ezilmeye çalışıldığı, milli kurtuluşçuların ana caddelerde halkın gözü önünde açıkça öldürüldüğü bir ülkede bu koşullar altında değil Marksist olmak demokrasiden yana olmak bile yürek ve cesaret isteyen bir iştir. (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • “Bize sorarsanız sizin asıl yeriniz bataklıktır. Ve oraya varmanız için size her türlü yardımı yapmaya hazırız.” (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • “Varsın bütün oklar üstümüze yağsın, bizler doğru gördüğümüz yolda sonuna kadar yürüyeceğiz !” (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • “Proletaryanın devrimci mücadelesinin amacı, burjuvazinin çizdiği sınırları aşmak ve ulusların enternasyonalizmini gerçekleştirmektir; proleterlerin vatanı yoktur, onların vatanı enternasyonaldir. Onların bütün hareketleri, temel bakımından insancıl ve milliyet karşıtıdır. Milliyeti yalnız proleterler ortadan kaldırabilirler.” (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • “Devrimin çarlığa karşı kesin zaferi; proletarya ile köylülerin devrimci diktatörlüğüdür.” (Lenin, İki Taktik, s: 58) (Bütün Yazılar)
 • Amerikan emperyalizmi sömürüsünü daha da genişletebilmek (tabi işbirlikçi-tekelci burjuvazi lehine de) yani sömürüyü disipline edebilmek için, bürokrasi ve ordu içindeki küçük-burjuva aydınlarının desteğine de muhtaçtır. (Bütün Yazılar)
 • Marks ve Engels’e göre ayaklanma bir sanattır. (Mahir Çayan – Toplu Yazıları)
 • Peki ya hiçbir şekilde teslim olmayacaksak ? (Savunma)
 • Oportünizm her yerde her zaman Bilimsel Sosyalizmi tahrifte iki metoda başvurur.
  Ya zaman ve mekan kavramlarını dikkate almadan Marksizm ustalarının başka tarihi şartlar için ileri sürdükleri ve yaşanılan dönemde eskimiş olan tezlere dört elle sarılır ve bu tezleri kendi sapmasına dayanak yapmaya çalışır. Veya Marksizm-Leninizmin her şart altında geçerli tezlerini “zaman ve mekan değişmiştir, o yüzden geçerli değildir” diyerek Marksizmi revize eder. (Kesintisiz Devrim 1)
 • Ben adalıyım ey kahpe hücre, Ada’lı.
  Doğru ya, sen nereden bileceksin Ada’mı.
  asırlık, feodal, militarist hücre. (Savunma)
 • ….
  İktidar meselesi her devrimin ana meselesidir.
  Ama bütünü değildir..!
  …… (Kesintisiz Devrim 1)
 • Birinci alternatifte, rahat bir yaşantı, bu düzenin nimetleri vardır. İkincisinde ise, çeşitli zorluklar, kan, işkence ve ölüm vardır.
  Biz, yurtsever kişiler olarak, ikinci yolu seçtik.
  Seçtiğimiz yol, Gazi Mustafa Kemal’in açtığı yoldur.
  O’nun başlattığı Anadolu İhtilalinin yoludur.
  Parolamız, “Ya istiklal Ya Ölüm!
  Hedefimiz, “İstiklal-i Tam Türkiye”dir.. (Savunma)

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap