Gündem
Giriş Tarihi : 04-07-2020 18:39   Güncelleme : 04-07-2020 18:49

Lunapark ve Tematik Parklar için

Korona virüs tedbirleri kapsamında, Lunapark ve Tematik Parklar için önemli kararlar alındı.

Lunapark ve Tematik Parklar için

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ülkemizde sağlık tedbirleri alınarak önüne geçilmeye çalışılıyor. Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri tarafından alınan kararlar ve uygulanan tedbirler kapsamında, vaka sayılarında azalma devam ediyor.

Yeni kararlar
Covid-19 tedbirleri kapsamında, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla eğlence kafeler, alışveriş merkezleri, düğün salonları gibi eğlence mekanlarının faaliyeti geçici olarak durdurulmuştu. Kontrollü sosyal hayata geçiş sürecinde kademeli olarak açılmasına izin verilen mekanların en sonuncusu düğün salonları ve nikah daireleriydi. İl Hıfzıssıhha Kurulunun 4 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı toplantıda aldığı kararla, lunapark ve tematik parkların 06.07.2020 tarihinden itibaren gezici olmamak, sosyal mesafe ve hijyen kuralları kapsamında faaliyete geri dönmesi kararını verdi.

Uygulanacak tedbirler
Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 salgını nedeniyle, lunapark ve tematik parklar için alınan tedbirler ise şu şekilde: Ziyaretçiler temizlik maske ve mesafe kurallarına uyarak giriş yapabilecek. Giriş ve çıkışlar kişilerin bir birine temasını engelleyecek şekilde olacak, sosyal mesafe en az 1 metre olacak, Lunapark ve tematik parklardaki eğlence araçlarının başlama ve bitiş saatleri kalabalığı önlemek adına bir birinden bağımsız şekilde planlanacak, Lunapark ve tematik parklarda çalışan personele Covid-19 salgınından korumak için gerekli eğitim verilecek, Lunapark ve tematik parklar içerisinde bulunan mesire alanları, kafeler ve diğer işletmeler kendi sektörleri ile ilgili genelge ve tedbirlere uygun çalışacaklar, Covid­19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı işletmenin Koronavirüs sorumlusu/sorumluları olacak.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca verilen karar aykırı davrananlar ve ya kural ihlali yapacak kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’ci maddesince idari para cezasına verilirken, Türk Ceza Kanununun 195’ci maddesince adli işlem başlatılacaktır.