Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?

unknown-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lazer epilasyon diğer epilasyon çeşitlerine nazaran kalıcı bir etki gösterdiği ve daha sağlıklı olduğu için oldukça rağbet gören bir işlem oluyor. Kadın ya da erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyon, klasik yöntemlere oranla acısızdır. Doğru cihazlarla ve uzmanlar tarafından yapıldığında son derece etkili ve zararsız bir yöntemdir. Uzmanlar tarafından uygulanacak bölge, cilt tipi ve rengi, kıl yapısı incelenerek ne tür bir cihaz kullanılacağı seçilir ve kişiye yaklaşık olarak tüylerden kaç seansta kurtulacağının saptanır. Lazer epilasyonda temel amaç, tüyü değil, kıl kökünü yok etmektir. Lazer ışınlarının kıl köküne uygulanmasıyla tüyün gelişimini sağlayan kök hücrenin fonksiyonu kasıtlı olarak bozulur. Böylece tüyün tekrar cilt yüzeyinde belirmesine engel olunur.

Lazer epilasyon nedir?

Işınların uyarılmasıyla elde edilen ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi pek çok alanda tercih edilir ve uygulanır. Kozmetik ve psikososyal bir sorun olan tüylenmenin giderilmesi için kullanılan lazer epilasyon yaklaşık 25 senedir uygulanan bir yöntemdir. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce minimum 15 gün boyunca tüylere dokunulmaması gerekiyor. Böylece hem tüylerin miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilir hem de lazerden alınacak verimliliğin artması amaçlanır. Planlan yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge temizlenir. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi ve rengi gibi parametreler uzmanlar tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölgeye seri atışlar yapılarak işlem başlatılır. İşlemin tamamlanması cilt ve tüy tipine, rengine, alanın genişliğine göre değişiklik gösterir. Belirli periyotlarla işlemin tekrarlanması gerekir. Lazer epilasyonun amacı kıl kökünün yok edilmesidir. Bu noktada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüyler üzerinde daha etkilidir

Lazer epilasyon nasıl çalışır?

Lazer epilasyon cihazının başlığı tarafından atış yapılan ışınlarla uygulama yapılacak yüzey taranır. Kişinin cildine ulaşan ışınlar melanin adlı tüye rengini veren madde tarafından tutulur. Böylece lazer tarafından iletilen enerji, tüy yüzeyinde ısı enerjisine dönüşür. Tüyden, tüy köküne iletilen ısı, çok kısa süre içinde kıl kökünün tahrip olmasını sağlar. Kıl kökünde yer alan kök hücrelerin bu şekilde tahrip olması ile, ilgili bölgede yer alan tüylerden sonsuza dek kurtulunur.

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir?

Lazer epilasyonun kullanımda olan dört farklı türü bulunur. Dalga boyu farklı olan bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik gösterir. Cihazın dalga boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirler. Dalga boyu kısaldıkça kıl kökü tarafından tutulması artar. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı fazladır ancak cihazlar arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilir. Genel olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri başlıklar altında şu şekilde sıralanabilir:

Ruby Lazer: 694 nm dalga boylu bu lazer tipi çok kısa tüyler üzerinde etkilidir. Açık renkli cilt tiplerinde daha etkili olan Ruby Lazer dudak üstü gibi bölgelerde etkisini gösterir.

Alexandrite Lazer: Yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilen 755 nm dalga boylu Alexandrite Lazer, büyük başlığa sahip olduğu için hızla geniş bölgelere etki göstererek kısa süreli seans ömrü sağlar. Çok koyu olmayan ten ve koyu renk kıllarda etki gösterir. Yüksek soğutucu sistemi ile acı hisse en aza indirilir. İşlemin sonrasında istenmeyen tüyler vücuttan uzaklaştırılmış olur. Vücut tüylerine rengini veren melanin, Alexandrite Lazer tarafından iyi tutulur. Bu yüzden açık ten rengine sahip insanlarda sıklıkla tercih edilir.

Diode Lazer:800 nm dalga boyuna sahip Diode Lazer ince tüylerden kurtulmada uygulanır. Cilde çok yakın mesafeden atışlar yaptığından soğutucu jel ile beraber uygulanır. Tüm cilt tiplerinde kullanılan lazer, batık kıl köklerine de etki gösterir. Manuel ayarlama imkanı olduğundan koyu renkli cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanabilir.

Nd: Yag Lazer: Koyu ve açık tenlilerde etkili olan bu lazer tipi diğerlerine nazaran acıyı daha fazla hissettirir. 1064 nm dalga boyu ile bilinen Nd: Yag Lazer, açık renkli ve ince kıllarda etkilidir. Geniş çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkilidir

Lazer epilasyon zararlı mı?

Lazer epilasyon sadece kıl köklerine etki gösterir. Kıl kökünde bulunan melanin pigmentine lazer ışığı tutularak kökün yakılması amaçlanır. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en ince nokta, kıl ve kökünün etrafında bulunan dokuya zarar etmemesidir. Bu yüzden işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmez. Uzmanlar tarafından, uygun cihazlarla uygun atımlar yapıldığından leke ve iz bırakmaz. Özellikle genital bölgeye uygulanan lazerin tehlikeli olduğu söylense de uygulama derinin altına ilerlemediği için bölgeye herhangi bir zararlı etkisi olmaz. Cilt kanseri ile bilinen bir bağlantısı yoktur. Uygulanan diğer bölgelerde de lazer epilasyonun ispatlanmış bir zararı yoktur.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!