Medya
Giriş Tarihi : 15-02-2021 19:20   Güncelleme : 15-02-2021 19:20

Kuvel kalesi nerede? Kınık obası nerede? Uyanış Selçuklu dizisi nerede çekiliyor?  Melikşah Kuvel kalesi'ni fethetti mi?

Kuvel kalesi nerede? Kınık obası nerede? Uyanış Selçuklu dizisi nerede çekiliyor?  Melikşah Kuvel kalesi'ni fethetti mi?

Kayseritempo.org - Kuvel kalesi nerede? Kınık obası nerede? Uyanış Selçuklu dizisi nerede çekiliyor?  Melikşah Kuvel kalesi fethetti mi? Ekranların yeni dizisi olan Uyanış Büyük Selçuklu, gündemden düşmeyen bölümleriyle ekrana geliyor. Pazartesi günleri ekrana gelen dizi, 20. Bölümde büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Dizide geçen Kuvel Kalesi ise izleyenler tarafından merak ediliyor. Dizinin gerçekçi sahneleri izleyenlere görsel şölen yaşatırken bu sahnelerin nerede çekildiği araştırılmaya başlandı.

TRT 1’de Pazartesi günleri yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu 20. Bölümü ile ekranlara gelmişti. 20. Bölümde Mim Kemal Öke sahneleri izleyici tarafından çok beğenildi. Özellikle Kınık Boyu obasının aksakallı bilgesini canlandıran Mim Kemal, başındaki börkü, belindeki kılıcı ve kıyafetleriyle ilgi gördü. Bunun yanı sıra setin nereye kurulduğu ve dizide adı sürekli geçen Kuvel Kalesi’nin nerede olduğu da merak konusu…  


Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?


Yapımcılığını Akli Film’in üstlendiği dizinin senaryosu yaklaşık 3 yıl süren bir çalışma sonucunda Serdar Özönalan ve Emre Konuk tarafından yazıldı. Yönetmen koltuğuna ise Sedat İnci’nin oturduğu Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi İstanbul Beykoz ve Riva'da bulunan ormanlık alana kurulan filmin çekimleri bu bölgede gerçekleştiriliyor.


Kınık Obası Nerede?


Başrollerinde Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Gürkan Uygun, Mehmet Özgür ve Sevda Erginci gibi isimlerin oynadığı dizi  yaklaşık 13 aylık hazırlık sürecinden geçti. Dizi için masraftan kaçınmayan ekipte 50 dekor çalışanı, 100 marangoz ve 60 kişilik destek ekibi görev aldı ve açık ve kapalı olmak üzere inşa edilen iki ayrı platoda kuruldu.  Özel olarak hazırlanan 7 bin 500 metrekare kapalı plato içerisine saray, medrese ve kervansarayın yanı sıra Anadolu Selçuklu Obası ve Kınık Obası gibi mekanlarda eklendi. Kınıklar’ın tarihte Suriye'de kalan kolu, Dânişmendli Türkmenleri'nden Harbendeliler ve diğer birçok Türkmen oymağı ile birlikte Malatya yöresine göçerek orada yurt tutmuşlardır. Böylece bugünkü Malatya Türkleri'ni meydana getirmişlerdir.


Kuvel Kalesi Nerede?


Günümüzde büyük ölçüde harap olan ve Kol Kalesi olarak bilinen Kuvel Kalesi Türkiye sınırları içinde bulunan Yalnızçam Dağları'nın zirvesinde, Kolköy köyünde bulunan Orta Çağ Gürcü kalesidir. İsmini Türkçe "Kol" adı "Kveli" ya da "Kueli"den alır. Birinci Dünya Savaşından sonra Gürcistan sınırına yakın olan Türkiye'nin kuzeydoğusundaki Ardahan ilinin Posof ilçesinde Kolköy köyünde yer alıyor.