Sağlık
Giriş Tarihi : 28-06-2020 14:07   Güncelleme : 28-06-2020 14:09

Kurbanda et tüketimine dikkat

İçerdiği protein ile vücuda şifa dağıtan et, aşırı tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kurbanda et tüketimine dikkat

Protein açısından zengin olan kırmızı et, ölçülü yenildiğinde vücuda yarar sağlarken, fazla yendiği zaman sağlık sorunlarına yol açıyor. İçerdiği protein açısından oldukça yararlı olan ve özelliklerde yemeklere lezzet katmak için kullanılan kırmızı ve beyaz et, sıklıkla tüketildiğin de yüksek kolesterol, tansiyon, aşırı kilo, böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Bu rahatsızlıkların başında gelen ve özellikle kırmızı et tüketiminde aşırıya gidildiği zaman kendini gösteren yüksek kolesterol rahatsızlığı, insan bedeninde et tüketimi ile birlikte vücuda giren hayvansal yağların damarlarda birikmesi ile meydana geliyor. Protein açısından oldukça zengin olan kırmızı etin aşırı tüketimi sonucu vücutta biriken protein ise böbrekler tarafından sindirilemiyor ve bu durum böbrekleri yorarak sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep oluyor. Bu durumdan korunmak için ise etin yavaş v az tüketilmesi gerekiyor.

Aynı zaman da besin zehirlenmelerinin baş sebeplerinden biri olan et, sağlıklı olmayan yerlerden alındığında ve doğru şekilde saklanmadığında vücutta zehirlemelere sebep olabiliyor. Obezitenin başlıca sebeplerinden birisi olarak gösterilen kırmızı et içerdiği proteinin yanı  sıra içerisinde bulunan yağ oranı ile birlikte aşırı ve sık tüketildiğinde kilo alımına sebep oluyor.