Gündem
Giriş Tarihi : 28-06-2020 13:32   Güncelleme : 28-06-2020 13:42

Kurban Sehem nedir - Kurban en az kaç kişiyle kesilir

Kurban bayramına az bir zaman kala birçok kişinin araştırdığı Kurban sehem nedir? Ve en az kaç kişiyle kurban kesilir sorularını sizler için cevapladık.

Kurban Sehem nedir - Kurban en az kaç kişiyle kesilir

Sehem, kelime manası pay, hisse demektir. Peki, en az kaç kişi ile kurban kesilir? Bir kişi, yalnız başına kurban kesebileceği gibi, sığır, manda ve devede 7 kişilik ortaklığa da katılabilir. Ancak ortakların hepsi nâfile bile olsa, mutlaka kurban ve ibâdet niyeti ile kesime ortak olan, Müslüman ve itikadında şüphe olmayan kimselerden olmalıdır. Ortaklardan biri ibadet için değil de et niyeti ile kesmiş olsa diğerlerinin kurbanını da ifsâd eder.

Yine tek başına kesmek üzere aldığı kurbanı tek başına kesmesi lazımdır. Sonradan ortak almak mekruhtur. Ortaklardan aldığı parayı tasadduk etmesi en güzelidir. Ayrıca kurban niyyeti ile alınan bir hayvan satılıp, yerine başkası alınamaz. Onun mutlaka kurban olarak kesilmesi icap eder. Kurbanın hiç bir şeyi satılamaz. Ya kurban sahibi kullanmalıdır, veya tasadduk etmelidir. Tasadduk edilecek yerler ise herkesin malumudur.

Kurbana nasıl ortak olunur? Kurbana kaç hisse girilir?, Küçükbaş kurbana ortak olunur mu?, Kurbana kaç kişi girilir? Sorusunun cevabı ise, Koç veya koyun ne kadar büyük ve kıymetli olursa olsun ancak 1 kişi için kurban olur. Deve, sığır ve manda ise ortakların hepsinin niyeti rızası için olmak şartıyla 7 kişi için kesilebilir. Yedi kişiden fazlası caiz değildir. 7 kişiden az mesela 5 veya 4 kişi ortak kesse caiz olur. 

Ancak ortakların hepsi nâfile bile olsa, mutlaka kurban ve ibâdet niyeti ile kesime ortak olan, müslüman ve itikadında şüphe olmayan kimselerden olmalıdır. Ortaklardan biri ibadet için değil de et niyyeti ile kesmiş olsa diğerlerinin kurbanını da ifsâd eder.

Kurban üç cins hayvandan olur:
1- Koyun, keçi
2- Sığır, manda
3- Deve

Kayseri Dayıoğlu Adak Kurban firması sahibi Rıfat Dayıoğlu, "Keçinin bir yaşında, koyunun bir yaşını doldurmuş veya 6 aylık olup, 1 yaşındaki gibi gösterişli olması şarttır. Deve en az 5 yaşını, sığır ve mandanın ise en az  2 yaşını bitirmiş olması icap eder. İcab eden yaşı doldurmamış, herhangi bir uzvu noksan olan veya sakatlığı olup kurban olmasına mani bir durumu olan hayvanlar asla alınmamalıdır" açıklaması yaptı.