Kurban eti nasıl saklanmalı

20200628-kurban-eti-nasil-saklanmali-139108-537adff3fb6a0d7e89a0.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KayseriTempo – Kurban Bayramına sayılı günler kala Müslüman alemini de kurban telaşı sardı. Peki, kurban eti iyi koşullarda nasıl saklanır. Kurban bayramını sağlıklı bir şekilde atlatmak için yapılması gereken birkaç önemli detay var. Uzmanlar Kurban etinin nasıl tüketilmesi ve nasıl saklanması hususunda önemli uyarılar yapıyor.

Etleri çok yüksek ateş yerine kısık ateşte pişirin. Etler pişerken çok sık çevirmeyin çünkü içi çiğ kalır. Eti çevirirken çatal yerine maşa kullanın, çatal batırıp eti delerseniz yine içindeki suyu salar. Bu da hem lezzet hem besin öğesi kaybı demektir. Az pişmiş ya da yanma derecesinde çok pişmiş etleri tercih etmeyin, az pişmiş etler içindeki mikrobiyal aktivite devam ediyor olabilir. Çok pişmiş, neredeyse yanmış etlerdeki kanserojen madde oranı çok fazladır. En sağlıklı et pişirme yöntemlerinden biri de ızgaradır. Ancak mangal yaparken çok dikkat edilmelidir. Çünkü etin ateşe çok yakın olması kanserojen maddelerin açığa çıkmasına neden olur.

Çiğ et ürünleri, buzdolabında 3 günden fazla tutulursa bozulma başlar. Uzun süreli saklama için pişirme ya da dondurmayı tercih edin. Et ve et ürünlerini plastik buzdolabı poşetlerinde veya yağlı fırın kâğıtlarına sararak saklayın. Alüminyum folyo ve cam kaplarda asla dondurmayın, folyo ile saklandığında; alüminyum zamanla korozyona uğrayarak besinlere geçecektir. Etlerinizi daha sonra nasıl kullanacaksanız öyle saklayın.

Et ve et ürünlerinin dondurduğunuz tarihini not edin. Dondurucuda depolarken ilk giren ilk çıkar kuralını uygulayın. Tüm donmuş ürünler, çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı ve kısa süre içinde tüketilmelidir. Donmuş etleri çabuk çözülsün diye kalorifer ve soba üzerinde ya da direkt oda sıcaklığında bekletmeyin. Donmuş etler, buzdolabında çözdürülmelidir. Et sindirimi en zor olan besinlerin başında gelir.

Ayrıca yeni kesilmiş hayvanların etindeki sertlik hem pişirme hem sindirimde normalden fazla zorluk yaratır. Bu nedenle özellikle mide bağırsak problemleri yaşıyorsanız kurban etini aynı gün tüketmeyin. Et tüketilirken küçük porsiyonlar şeklinde tüketilmeli. Etle birlikte mutlaka C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketin. Bayram boyunca her gün et yenmemeli.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!