Gündem
Giriş Tarihi : 30-07-2020 18:53   Güncelleme : 30-07-2020 18:53

Kurban Bayramı Ne Zaman - Resmi Tatil Kaç Gün

2020 yılı Kurban Bayramı hangi gün. Resmi tatil kaç gün. 2020 Kurban Bayramı ne zaman. 2020 Kurbanlık fiyatları ne kadar. Kurban Bayramının önemi. Niye Kurban Bayramı var. İşte tüm ayrıntılar

Kurban Bayramı Ne Zaman - Resmi Tatil Kaç Gün

Geçtiğimiz günlerde mkübarek Ramazan Bayramı eda edildi. Şimdi de Kurban Bayramı için tatlı bir telaş başladı. Kurbanlıklar satışa çıkarıldı. Kurban kesim yerleri hazırlanıyor. Aileler, evlerinde dolaplarında yer açıyor. Kurban Bayramı ne zaman? Resmi tatili kaç gün? Hangi gün arefe? Bayram kaç gün sürecek ? soruların yanıtını yayınlıyoruz. 

Bayram Ne Zaman?
Kurban Bayramı  her yıl geri bir tarihe geldiği için bu sene yaz aylarına denk geliyor. 30 Temmuz 2020 Perşembe günü Arefe günü olarak kabul edilecek. Ertesi gün yani 31 Temmuz 2020 Cuma günü Kurban Bayramının 1.Günü olacak. 4 gün sürecek olan mübarek Kurban Bayramı 3 Ağustos Pazartesi gecesi bitecektir. 

Resmi Tatli Kaç Gün?
Resmi tatil Arefe günü öğleden sonra yani 30 Temmuz Perşembe günü öğleden sonra başlayacak. Bayramın ilk gününden dördüncü gününe kadar resmi tatil olacaktır. 3 Ağustos 2020 Pazartesi akşamı hem resmi tatil hem de Kurban Bayramı bitecek.  

Kurbanlık fiyatları
31 Temmuz-3 Ağustos 2020 tarihleri arasında eda edilecek Kurban Bayramı öncesi vatandaşın en çok merak ettiği onuların başında kurbanlık fiyatları geliyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2020 vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 975 lira, yurt dışında 825 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Kayseri Dayıoğlu Adaklık Kurban firması sahibi Rıfat Dayıoğlu da, piyasada satılan kurbanlıklar ile ilgili olarak, "Küçükbaş kurbanlıklar 1000 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. Büyükbaş kurban hissesi ise 2000 TL ile 3000 TL arasında değişiyor. Hayvanın cinsine büyüklüğüne göre de fiyatların değiştiğine şahit oluyoruz" dedi.

Kurban Bayramı anlamı
İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kuran'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kuran'da Hac Suresinde bu konuda bir ayet vardır.

Peygamber İbrahim'in eşi Sare'den çocuğu olmuyordu. İbrahim, Sare'den bir çocuğu olması durumunda bunu Tanrı'ya Kurban olarak adadı. Tanrı, “İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git. Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun" mesajı gönderdi.
İbrahim Moriya bölgesine gitti. Tanrı'nın kendisine belirttiği yere varınca İbrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. Oğlu İshak'ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı. Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı.
Ama Allah'ın meleği göklerden, "İbrahim, İbrahim!" diye seslendi. İbrahim, "İşte buradayım!" diye karşılık verdi. Melek, "Çocuğa dokunma. Ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı'dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu esirgemedin" dedi. İbrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip koçu getirdi. Oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu.

Kur'an metinlerinde bahsi geçen çocuğun “yumuşak huylu, uslu bir erkek çocuk” olmasından bahsedilip ismi belirtilmemiştir (Sâffât Sûresi: 101). Fakat İbrahim'in ilk çocuğu İsmail olduğu ve ayetin devamında İshak müjdelendiği için İsmail olarak tefsir edilir ve müslümanlar çocuğun İsmail olduğuna inanırlar. Diğer İslami kaynaklara göre, İbrahim Peygamberin eşinin kısır olması nedeni ile bir çocuğu olmayınca (bazı rivayetlere göre 125 yıl) Allah'a yalvarır, dua eder. Kendisinin ve eşinin yaşlı olduğu bir zamanda mucizevi bir şekilde oğlu olur. Çocuk biraz büyüdüğünde, İbrahim peygamber rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görür. Oğluna “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” der. Peygamberlerin rüyaları normal insanların rüyalarından farklı olduğundan bu bir emir olarak kabul edilmiş ve İbrahim Peygamber oğlunu kurban etmeye götürmüştür. Ancak Allah'ın emriyle bıçak, çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında bir koç ile gelir. Bu imtihan başarı ile geçildikten sonra tüm İbrahimi dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bayram olmuştur.