18 HAZİRAN 2019 Salı 17:38
Gündem
Giriş Tarihi : 07-08-2018 14:02   Güncelleme : 07-08-2018 14:02

Kurban Bayramı Ne Zaman - Resmi Tatil Kaç Gün

2018 yılı Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? Resmi tatil kaç gün? 2018 Kurban Bayramı ne zaman? 2018 Kurbanlık fiyatları ne kadar? Kurban Bayramının önemi? Niye Kurban Bayramı var? İşte tüm ayrıntılar

Kurban Bayramı Ne Zaman - Resmi Tatil Kaç Gün

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Resmi tatili kaç gün? Hangi gün arefe? Bayram kaç gün sürecek ? gibi sorularınızı cevaplandırıyoruz. Hükümet kanadından da resmi açıklama geldi

Bayram Ne Zaman?
Kurban Bayramı  her yıl geri bir tarihe geldiği için bu sene yaz aylarına denk geliyor.  20 Ağustos Perşembe günü Arefe günü olarak kabul edilecek. Ertesi gün Kurban Bayramının 1.Günü olup, Kurban bayramı 24 Ağustos Pazartesi gecesi bitecektir. Kurban Bayramı 4 Gündür.

Resmi Tatli Kaç Gün?
Resmi tatil Arefe günü öğleden sonra yani 17 Ağustos Cuma akşamından sonra başlayacak. Bayramın ilk gününden dördüncü gününe kadar resmi tatil olacaktır. 26 Ağustos 2018 Pazar günü resmi tatilin son günüdür. 

Kurban Bayramı Tatili Takvimi
18-19 Ağustos Cumartesi-Pazar resmi tatil
20 Ağustos Pazartesi: Kurban Bayramı Arifesi
21 Ağustos Salı: Kurban Bayramı 1.Gün
22 Ağustos Çarşamba: Kurban Bayramı 2.gün
23 Ağustos Perşembe: Kurban Bayramı 3.gün
24 Ağustos Cuma: Kurban Bayramı 4.gün
25-26 Ağustos Cumartesi-Pazar resmi tatil

Kurbanlık fiyatları
21 Ağustos'ta idrak edilecek Kurban Bayramı öncesi vatandaşın en çok merak ettiği onuların başıdna kurbanlık fiyatları geliyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerinin yurt içi kurban bedelinin 850 TL, yurt dışı kurban bedelinin ise 625 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Kurban Bayramı anlamı
İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur'an'da Hac Suresinde bu konuda bir ayet vardır.

Peygamber İbrahim'in eşi Sare'den bir çocuğu olmuyordu ve İbrahim Sare'den bir çocuğu olması durumunda bunu Tanrı'ya Kurban olarak adadı. Tanrı, “İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git” dedi, “Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun.”
İbrahim, “Oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu Tanrı kendisi sağlayacak” dedi. İkisi birlikte yürümeye devam ettiler. Tanrı'nın kendisine belirttiği yere varınca İbrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. Oğlu İshak'ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı. Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı.
Ama Rab'bin meleği göklerden, “İbrahim, İbrahim!” diye seslendi. İbrahim, “İşte buradayım!” diye karşılık verdi. Melek, “Çocuğa dokunma” dedi, “Ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı'dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin.” İbrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip koçu getirdi. Oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu.”

Kur'an metinlerinde bahsi geçen çocuğun “yumuşak huylu, uslu bir erkek çocuk” olmasından bahsedilip ismi belirtilmemiştir (Sâffât Sûresi: 101). Fakat İbrahim'in ilk çocuğu İsmail olduğu ve ayetin devamında İshak müjdelendiği için İsmail olarak tefsir edilir ve müslümanlar çocuğun İsmail olduğuna inanırlar.Diğer İslami kaynaklara göre, İbrahim Peygamberin eşinin kısır olması nedeni ile bir çocuğu olmayınca (bazı rivayetlere göre 125 yıl) Allah'a yalvarır, dua eder. Kendisinin ve eşinin yaşlı olduğu bir zamanda mucizevi bir şekilde oğlu olur. Çocuk biraz büyüdüğünde, İbrahim peygamber rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görür. Oğluna “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” der.Peygamberlerin rüyaları normal insanların rüyalarından farklı olduğundan bu bir emir olarak kabul edilmiş ve İbrahim peygamber oğlunu kurban etmeye götürmüştür. Ancak Allah'ın emriyle bıçak çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında bir koç ile gelir. Bu imtihan başarı ile geçildikten sonra tüm İbrahimi dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bayram olmuştur.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA