Kayseri Haberleri Kayseri Haberleri

Kripto Para En Kolay Nasıl Alınır?

kripto para en kolay nasıl alınır
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para nedir? Kripto para nasıl alınır? Kripto para en kolay nasıl alınır? Kripto para güvenilir midir? Kripto para, yaptığınız hareketleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, kullanım şekli ise nakit paraya göre alternatif bir değişim aracı olarak düşünülen ve tasarlanan dijital bir varlıktır. Sanal bir unsur olan kripto para ile dijital para arasında fark vardır. Kullanımları ve yerleri açısından değerlendirildiği zaman, hali hazırdaki fiziki paralar ile kripto paralar arasında bir kaç benzerlikler bulunuyor. Kripto para günümüzdeki fiziki para gibi tasarruf ve yatırım amacında kullanılıyor. 

Kripto para nedir?

Güvenlik açısından kripto bilimini kullanan kripto para, dijital ve sanal bir para birimidir. Temeli ise matematik ile şifrelenmiştir. Banka kartları ile senelerdir sanal olarak yaptığımız işlemlerde sanal paralar kullanılıyordu. Bankaların kasalarından fiziki olarak herhangi bir para çıkışı olmadan sanal olarak paralar kullanıldı. Bu durum ise bir nevi kripto paralardı. Sebebi ise sadece sistemde rakamsal değişikliklerin meydana gelmesi. Yeni nesile damga vuran kripto paralar ise bu matematik temeli ile çalışıyor. Kripto paralar her hangi Bir devlet yada otorite tarafından ilişkilendirilemiyor ve yürütülemiyor. Bu durum kripto para biriminin güvenilirliğini artırıyor. 

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuştur. İlk merkeziyetsiz kripto para olma özelliğine sahiptir. O tarihten günümüze kadar bir çok farklı kripto para karşımıza çıktı. Fakan bitcoin dışındaki birimlere genel olarak altcoin deniliyor. Açılımı ise alternatif coin olarak bilinir. Uzmanlar piyasada yer alan kripto paraların toplam değerinin ilerleyen zamanlarda 1-2 trilyon dolara yükseleceğini tahmin ediyorlar. Kripto para saklama alanı ise dijital cüzdanlardır.

Kripto para nasıl alınır?

Kripto paraların üretiminde tek rol alan kişi tamamen kullanıcının kendisidir. Her kripto paranın kendince belirli bir üretebilme sınırı vardır. Örneğin, bitcoinin ilk yayınlanan protokollerinde sadece 21 milyon bitcoin bulunabilir maddesi belirtilmişti. Bundan dolayıda her geçen gün bu paraya ilgi arttığı için daha küçük parçalara bölündü.

Kripto para üretimi madencilik şekli ile yapılmaktadır. Örneğin altın bulmak için kazı çalışmaları yapılırken kripto para bulmak içinde matematik problemleride yazılımlar tarafından çözülmeye çalışıyor. Herkes çözme üretme konusunda özgür olduğu Iin en çok çalışan en çok üreten oluyor.  Gerekli teknolojik sistemelere yani temel işlem gücü ve internet bağlantısına sahip olan herkes kripto para alabilir.

Kripto para güvenilir mi?

Kripto para merkezinde bir otorite ile yönetilemediği için genel anlamda güvenli kabul ediliyor. Karşılaşılan en büyük risk ise elde edilen kripto paranın cüzdana aktarılmaması halinde olası bir bilgisayar çökmesi durumunda kaybolmasıdır. Bir başka risk ise hackleme ihtimali oluyor. Kripto para hacminin milyar dolarları aşması dolayısı ile oldukça fazla saldırı alabiliyor. 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!