Teknoloji
Giriş Tarihi : 05-02-2021 19:25   Güncelleme : 05-02-2021 19:26

Kripto para caiz mi? Bitcoin, Altcoin, Dogecoin, Ethereum üzerinden para kazanmak haram mı?

Kripto para caiz mi? Bitcoin, Altcoin, Dogecoin, Ethereum üzerinden para kazanmak haram mı?

Kayseritempo.org - Kripto para caiz mi? Bitcoin, Altcoin, Dogecoin, Ethereum üzerinden para kazanmak haram mı? Bitcoin ve kripto para birimleri uzun süredir ülkemizde en çok tercih edilen yatırımlar arasında yerini alıyor. Kripto para birimi, özellikle son dört yılda Türkiye'nin önemli ilerleme ve tanınma kaydettiği iyi biliniyor. Bununla birlikte, Bitcoin ve kripto para birimlerinin caiz olup olmadığı araştırılıyor.

Diyanet İşleri Genel Müdürlüğü son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri olan kripto para birimi Bitcoin ile ilgili fetvaları yayınladı. Türkiye, vatandaşlar tarafından giderek daha fazla aranıyor ve giderek daha popüler bir Bitcoin haline geldi. Bugün itibarıyla 1 Bitcoin işlem fiyatı 9.000.800 ABD doları (36.000 360 TL). Dünyanın sanal para birimi Bitcoin, Diyanet tarafından onaylanıp onaylaadığı merak ediliyor.

Kripto para caiz mi, Bitcoin, Dogecoin, Etherium haram mı?


Bu yılın başlarında Diyanet, kripto para birimi Bitcoin ile ilgili bir açıklama yaptı ve kullanılmasına caiz olmadığını duyurdu. Diyanet'in Bitcoin'in helal mi yoksa Haran mı olduğuna ilişkin açıklaması şu şekilde: "Genellikle kullanıcı değeri veya değişim değeri ölçüsü olarak kabul edilen her türlü para biriminin kullanımına caizdir. Bu para birimleri, kullanıcılara kaynaklarına güven verebilir. Bu noktada önemli olan nokta, para birimi denilen mübadele araçlarının doğada büyük bir belirsizliğe sahip olup olmadığı, yani üretim biçiminde, serbest bırakma aşamasında ve işlemenin niteliğinde büyük bir belirsizlik olup olmadığıdır. Kripto paralarının belirlizliğinde dolayı uygun görülmemiştir.