Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

85793-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Vatandaşlar herhangi bir ihtiyaçta krediye başvuruyor ve bu aldığı kredi için dosya masrafı ödüyor. Çoğu kullanıcı ise bu duruma razı gelmiyor ve bu ödediği dosya masrafını geri almak istiyor. İşte bu dertten kurtulmak isteyenler için yapılacaklar…

Gereken Belgeler Nelerdir?

Kredi dosya masrafı iadesini almak için öncelikle kredi çekilen kuruluştan bu masrafı gösteren bir belge almak gerekiyor. Bu belge ayrıntılı bir ödeme planı ya da bir dekont şeklinde olabilir. Ancak, bazı bankalar bu belgeyi müşteri hizmetlerinden talep edilmesi, bazıları ise şubeden talep edilmesi durumunda ücret karşılığında veriliyor. Bu hizmet karşılığında isteyecekleri her ücret yine haksız olarak talep edilen ücretlere gireceği için bunun da iadesinin talep edilmesi mümkün oluyor.

Nereye başvurmak lazım?

Bankadan alınmış olan belgede belirtilen tutar, dosya masrafı iadesi dilekçesi ile birlikte 3 bin TL’nin altında ise Tüketici Hakem Heyetine, 3 bin TL’nin üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurularak dosya masrafı iadesi talep edilmesi mümkündür. Dosya masrafı dilekçesi örneğine, dosya masrafı geri almak için başvuruda bulunulacak Tüketici Hakem Heyetlerinden erişilebilir. Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru herhangi bir ücrete tabi değildir, ancak mahkemeye başvurulduğunda giderler mahkemeye depo edilir ve davanın kazanılması durumunda karşı taraftan istenir.

Dosya masrafı iadesi için başvuru yaptıktan sonra ise Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemelerinin kararı beklenmelidir. Başvurular, heyetlerin yoğunluğuna göre 3 aya varan süreler zarfında neticelenir. Tüketici mahkemeleri için de benzer bir bekleme süresi söz konusudur. Dosya masrafı iadesi için yapılan başvuru sonuçlandıktan sonra karar ile beraber bankaya gidilerek masrafın geri alınması için başvurulması gerekmektedir

Bankalar ödeme yapmazsa ne yapılmalı?

Bankanın geri ödeme yapmaması halinde ise yapılması gereken şey, banka kararı ile birlikte talebin icraya sunulmasıdır. İcra takip yolları içerisinden ilamlı icra yoluna başvurulmalıdır. İcra takibinin sonunda bankaya bir ödeme emri bildirilecek ve bu ödeme emrinin bildiriminden itibaren 7 gün içerisinde masrafların ödenmemesi durumunda haciz işlemlerinin başlatılacağı bankaya ilgili merci tarafından bildirilmektedir. Banka haciz işlemini tercih etmeyeceği için 7 gün içerisinde kredi dosya masrafını iade edecektir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!