Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-06-2020 19:30   Güncelleme : 13-06-2020 19:42

Koza Altın ile ilgili flaş açıklama

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın kuruluşu ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

Koza Altın ile ilgili flaş açıklama

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Kayseri’nin Himmetdede bölgesinde bulunan Koza Altın kuruluşunun yılda 11 ton altın üretimi yaptığını, muhtemelen 2030’a kadar çalışılmaya devam edileceğini söyledi.

2 Milyar TL kâr
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Başkan Gülal, "Bizim altın üretimi yaptığımız 5 tesisimiz var. Bu tesislerimizden bir tanesi de Himmetdede’de. Toplamda 2019’da üretimimizi 11 ton gibi bir rakamla rekor seviyesinde kapattık. Koza Altın’ın stratejik öneme sahip bir şirketimiz. Çünkü altın hem ülke ekonomisi hem de dünya ekonomisi için önemli. Yılda 38 ton altın üretiliyor ülkenin tamamında. Hemen hemen 3’te birini Koza üretiyor. Koza Altın’ın kârlılığı çok iyi seviyede. 2 milyar TL'ye yakın kârla kapattı. 2016 yılı itibariyle aktif olarak 5,4 milyar seviyesindeydi Şuan 9,7 milyar TL seviyesine geldi" dedi.

10 sene daha
Başkan Gülal, Koza Altın ile ilgili olarak "Yüzde 78 seviyesinde büyüdü. Önemli bir de istihdam sağlıyoruz burada. Devraldığımızda 1.754 kişi çalışıyordu, şuanda 2.438 kişi çalışıyor. Başımız dik bir şekilde duruma vaziyet ediyoruz. Maden çıkarıyoruz, madenin kendini yenileyebilme şansı yok. Rezerv orada olduğu sürece bu faaliyet devam edecek. Koza Altın Grubu’nun elinde 108 işletme 120 tane de arama ruhsatı var. Bu arama çalışmalarıyla alakalı ciddi çalışmalarımız var. Civarda bir takım rezerv tespitlerimiz var. Eğer oradan yeterli rezervi temin edersek Himmetdede’ye taşıyarak işleme söz konusu olacak. Şuanki kısa vadede Himmetdede’de bir sorun görünmüyor. Muhtemelen 2030’a kadar Himmetdede çalışmaya devam edecek" açıklamaları yaptı.