Gündem
Giriş Tarihi : 23-03-2020 20:55   Güncelleme : 23-03-2020 20:58

KoronaVirus Kayseri ölü var mı

Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli açıkladı. KoronaVirus sebebiyle Kayseri'de hayatını kaybeden var mı? CoronaVirus Kayseri'de ne kadar etkili oldu. İşte ayrıntılar

KoronaVirus Kayseri ölü var mı

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri'de Covid19 hasta sayısının daha az olduğunu, kritik hastaların olmasına rağmen kaybedilen bir hasta olmadığını ifade ederek, "İnşallah hep birlikte başaracağız" ifadesinde bulundu.

İlk açıklama
İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Ali Ramazan Benli, Korona Virüsü'nün Kayseri'deki etkisi ile ilgili olarak "Kayseri'de durum nasıl? Gün be gün ülkemizdeki Covid19 pozitif hasta sayısı açıklanırken ülke ortalamasından (nüfusa göre) daha az hastamız var. Kritik hastalarımız olmasına rağmen henüz kaybettiğimiz hasta olmadı. Tıp Fakültesi Hastanesi ve kamu hastanelerimizin yanında özel hastanelerimizle de koordineli bir şekilde kriz yönetimini yapıyoruz. Bu hafta Kayseri için çok önemli. Tüm hastalarımızın dış kaynaklı olması ve temaslı hastanın henüz tespit edilmemiş olması uyarılara azami uyulduğunu gösteriyor. Bizleri duygulandıran durumlar da olmuyor değil; herkesin kaçtığı bir ortamda çalışan sağlıkçılara alkış eyleminiz, belediye başkanlarımızın bizzat arayarak "yapılacak bir şey var mı " diye sormaları, Özel hastanelerden bazılarının "emrinizdeyiz" şeklinde nezaket göstermeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının destek ve yardım mesajları, Malzemeye sıkıştığımız şu günlerde hammadde tedariği hibesi yapan iş adamlarımız, Karantinadaki umreci misafirlerimizin her türlü ihtiyaçlarına (çamaşır, yiyecek, içecek vs) destek olan esnaflarımız. Bilgi kirliliğine engel olmak ve doğru bilgi akışı için gece-gündüz çaba sarfeden ayrıca uyarılarımızı topluma aktaran bir olmuş basınımız. İşte bizim medeniyetimizin oluşturduğu güzelliklerden bazıları" cümleleri kurdu.

İlk ölüm
Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, bugün öğleden sonra yaptığı açıklamasında ilk ölümün gerçekleştiği haberini verdi. Müdür Benli, "Bugün Kayseri'de ilk kaybımız, yaşlı bir umreci misafirimiz oldu. Kendilerini direkt havaalanından hastaneye almış idik. Bu açıdan izole ve ilk günden itibaren yakın takibimizdeydi. Misafirimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bakanımızın da belirttiği gibi yurt dışından gelen vatandaşlarımızın yanında, yurt içinde de temaslı hastalarımızın artık görülüyor olması evde kalmanın (kendi kendini izole) ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Dün itibariyle ilimizde de temaslı bir vakamız tespit edildi. Ne kadar hazırlıklı olsak da sizlerin bu sürece uyumu çok önemli. Toplu alanlardan uzak duralım. Cenazelere taziyelerimizi telefonla iletelim. Oturmalara ara verelim. Lütfen evde kal Kayseri" açıklaması yaptı.