Gündem
Giriş Tarihi : 07-04-2020 23:26   Güncelleme : 08-04-2020 13:23

Korona Virüsü izole eden Aykut Özdarendeli kimdir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Erciyes üniversitesinde görevli Aykut Özdarendeli kimdir kaç yaşında, nereli.

Korona Virüsü izole eden Aykut Özdarendeli kimdir

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü basın toplantısında Prof.Dr. Aykut Özderendeli'nin ismini açıkladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bilim kurulu toplantısı sonrası koronavirüs vakalarını değerlendirirken iki üniversitede virüsün izole edildiğini açıkladı. 

Bakan Koca "Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesi'nden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardılar" diyerek çalışmaların sürdüğünü de açıklamıştı. Bakan Koca'nın ismini verdiği Aykut Özdarendeli kimdir, nereli ve görevi nedir?

Aykut Özdarendeli kimdir
11 Nisan 1969 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokulu Konya’nın Çumra ilçesinde, lise öğrenimini Malatya lisesinde tamamladıktan sonra 1986 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi  girdi  ve  1991  yılında  mezun  oldu.  1991-1992  yılları  arasında  Samsun’da askerliğini  tamamladı. 1993  yılında  Fırat  Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Viroloji  programında doktoraya  başladı  ve  1997  yılında  doktora yaptı. 1998 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalına Yrd.Doç.Dr. olarak atandı. 1998-2001 yılları arasında Amerika’da Tennessee Üniversitesinde posdoktoral çalışmalar yaptı. 2004 yılında Doç. Dr. ünvanını aldı. 2011 yılında Erciyes Üniversitesi  Tıp Fakültesi  Tıbbi  Mikrobiyoloji  Anabilim  Dalına  profesör olarak atandı. Özdarendeli'nin dah önce Kırın Konga ateşli hastalığına karşı da aşı çalışmalarında bulunduğu öğrenildi.

ilk açıklama
Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma Geliştirme Merkezi (ERAGEM) müdürü olan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli yaptığı açıklamada, “Bu salgınla acilen mücadele etmek çok önemli olsa da, yapılacak temel araştırmalarla bu virüse karşı kapsamlı çözümler üretilmesi gerekiyor. 2013 yılında kurulan merkezimiz aşı geliştirme çalışmaları konusunda önemli bilgi birikimine ve altyapılara sahiptir. Merkezimizde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına (KKKAH) karşı aşı çalışmalarımız da halen devam etmekte olup, bu hastalığa karşı hücre kültür temelli inaktif aşı geliştirilmiş ve 2018 yılında sağlıklı gönüllüler üzerinde Faz 1 çalışmaları başarıyla tamamlamıştır. Çalışmalarımız kapsamında, KKKAH’na karşı geliştirilen ve patent başvurusu yapılan rekombinant aşının deney hayvanları üzerinde %100 koruyucu etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir. Aşı geliştirme konusunda sahip olduğumuz bilgi birikimi ve uluslararası standartlardaki altyapılarımız sayesinde Covid 19 hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarına hemen başladık ve bu kapsamdaki çalışmalarımızı da hızla ilerleteceğimize inanıyorum. Merkezimiz bünyesinde bulunan Biyogüvenlik Seviye 3 laboratuvarında SARS-CoV-2 virüsü laboratuvar şartlarında izole edilmiş ve hücre kültür sistemine adapte edilmiştir. Virüsün izole edilmesi, Covid 19’un biyolojisinin ve patogenezinin ortaya konulmasına yönelik çalışmalar için büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda, bu gelişme Covid 19’a karşı aşı geliştirme çalışmaları ile tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi çalışmalarına ivme kazandıracaktır” dedi.